יצר מאות ניגונים. הרב גינזבורג
יצר מאות ניגונים. הרב גינזבורגצילום: תומר נאוברג, פלאש 90

הסערה סביב כוונת 'הקתדרה לתורה וחכמה' להעניק פרס היצירה היהודית לראש ישיבת 'עוד יוסף חי', הרב יצחק גינזבורג, לא שוככת, ובפורום 'תג מאיר' אף מתכננים למחות נגד מתן הפרס לרבם של "נוער הגבעות".

ביומן ערוץ 7 התייחס הרב שמואל יניב, נשיא 'הקתדרה לתורה וחכמה', לטענות שהוא מתקשה להבין מניין צצו לנוכח ענקיותו הרוחנית של הרב גינזבורג.

"זה דבר מוזר עד בלתי מתקבל על הדעת", אומר הרב יניב על הטענות והמתקפות. "מדי שנה, כבר תשע שנים, אנחנו מקיימים בקתדרה שלנו יום עיון שבסופו מוענק הפרס. חילקנו את הפרס לרב חנן פורת, לרב דרוקמן, לרב שילת, לרב סבתו, לרב בן נון ולאחרים בקשת רחבה. השנה קיבלנו החלטה על ידי עשרה אישים מובילים, בהם הרב שמואל אליהו, הרב שילת ועוד אנשים הטובים ביותר, לתת את הפרס לרב גינזבורג".

"אני מאבני ישיבת מרכז הרב וחתום בכל מאודי על תורת הרב קוק, אבל נתנו את הפרס לרב גינזבורג שהוא יוצר שאין כמותו בכמה דורות על שישה דברים מופלאים שהוא יצר. אין כמותו בעולם החסידות ואין כמותו בעולם הקבלה, הוא מתמטיקאי גאון שמצא את הדברים המתמטיים בתורה, זהו מופת שאיש לא הצליח לעשות כמותו. הוא גדול בתורת הנפש, יש בו עדינות, נאמנות לארץ ישראל ויושר. אדם מיוחד במינו שמקרב גם גויים ליהדות, אדם ברמות שאנחנו לא מכירים כמותו. חטאו הגדול הוא אהבת ארץ ישראל ואהבת עם ישראל".

מוסיף הרב יניב ופורט עוד את שבחיו של הרב גינזבורג שהיה בצעירותו "ילד פלא אמריקאי, בגיל 19 היה לו תואר בפילוסופיה, אדם עדין ללא כל כוחניות וצלצולי גאווה". על הקשר בין הרב גינזבורג לנוער הגבעות, הקשר הטורד את מנוחתם של אנשי 'תג מאיר' אומר הרב יניב: "נוער הגבעות אוהב אותו על טוהר ליבו, חכמתו וייחודו ולקחו אותו כרב שלהם. הם עושים מה שהם רוצים. הוא מבקש לעדן ולתעל את כוחות הנפש שלהם, אבל אלו ילדים שנוהגים כמו ילדים. יש ילדים שנוסעים לקפריסין הודו ויוון ויש שנדבקים בארץ ישראל. גורמי השב"כ אומרים שהוא ממתן אותם. הם תופסים אותו על 'ברוך הגבר', אבל הוא לא אומר להרוג ערבים. זו עלילת דם אכזרית. הרי אם היה כך הפרקליטות הייתה שמה אותו מאחורי סורג ובריח. אין שום כתב אישום עליו. אז על מה עוונו? על הדבקות בארץ ישראל. הרי על מה שהוא חתם חתמו גדולי הדור כמו הרב דב ליאור והרב נחמיה גולדברג. הרי אין כאן איש מסית מדיח ואפל שרוצה לראות דם. זה ההיפך מדמותו".

הרב יניב רואה במתקפה על הרב גינזבורג מתקפה הדומה לחרמות שהיו מי שהטילו על הרב קוק, על הרמח"ל, על רבי אברהם אבולעפיא ושאר גדולי ישראל. לטעמו שקוף לחלוטין רק פוליטיקה מאחורי הדברים, "זה כמו שהם אומרים שרבנים אשמים במה שאח ערבי רצה לרצוח את אחיו בגלל נטייה מינית. אנחנו עשינו פעם מעשה להומו? אנחנו לא רואים את זה כנורמה ולוחמים שזה לא יהיה, אבל לא חושבים על זה במושגים של אלימות, אבל הם רוצים לכער אנשים צדיקים כמו בצלאל שאומר להם שזו השקפתנו ותנו לנו לחיות עם ההשקפה שלנו, שהתורה וארץ ישראל והקדושה הם האור והשמחה שלנו".

"הפרס גם לא ניתן להשקפות אלא לחכמתו ותרומתו העצומה לבניין כנסת ישראל בחכמתה. אנחנו לא עוסקים בפוליטיקה. הרי בשנה שעברה נתנו את הפרס לרב בן נון", אומר הרב יניב וקובע כי משרד החינוך לא רק שמחק את השתתפותו מהאירוע אלא גם "גנב מאיתנו ארבעים אלף שקלים שמקבלים לטובת כנסים וימי עיון. עכשיו הכול נשאר לפתחי ואני צריך לממן את הדבר הזה ומבקש נדבות לטובת הדבר הזה".

ממשיך הרב יניב ומביע את תמיהתו לנוכח הביקורת: "אני לא מבין איזו בעיה יש בכך שהכתרנו את הרב הגאון המקובל והטוב הרב גינזבורג, אני לא יודע מה הם רוצים. אני אומר ביושר שאין יוצר ברמות כאלה בדור שלנו. הוא חיבר 450 ניגונים המעידים על הנפש העדינה והאצילית שלו".

"יש כאן חילול ה' נורא. יש כאן אדם שדורות לא רואים כמותו", קובע הרב יניב המגדיר את הרב גינזבורג גם כאיש מדע נדיר ומספר כי נתח ניכר מ-13 ספריו שלו נכתב מתורתו. הרב גינזבורג עצמו כתב 150 ספרים, וגם על כך תוהה הרב יניב אם סדרי גודל שכאלה מוכרים בעולם התורה של הדורות האחרונים.

בדבריו מספר הרב יניב כי לנוכח המתקפה של 'תג מאיר 'הודיע הרב שמואל אליהו כי יתאמץ להגיע מעירו, צפת, לאירוע וכך גם רבנים אחרים יתאמצו להגיע, אך מנגד הוא תוהה על שתיקתם של אחרים שאינם עושים דבר במחאה על פעולות 'תג מאיר'. "אני לא מבין מניין החוצפה, אבל מסתבר שבדור הזה רף החוצפה עלה עד אפס מקום. אני מתפלא על כך שאנשים עומדים מנגד ולא עושים דבר. נאמר 'לא תעמוד על דם רעך' ומי שלא עושה דבר כאילו שותף וזורק אבן. הם אומרים שהם לא מתערבים אבל לא מדובר בפוליטיקה, מדובר בכבוד התורה, בכבוד הקבלה, בתורת הנפש, בפלפולי הלכה ורבדים קבליים שאיש אינו מסוגל לעשות כמותו. זו ברכה שכנסת ישראל זכתה בה. אז לא לראות את הברכה?".