היו פה תמיד?
היו פה תמיד? צילום: סלימאן קאדר. פלאש 90

ד"ר רבקה שפק-ליסק מוציאה לאור בספר חדש (הוצאת ידיעות אחרונות) את חלקו השני של מחקרה 'מתי ואיך היגרו הערבים והמוסלמים לארץ ישראל'.

הפעם היא מתמקדת בתקופת השלטון הבריטי וחושפת פרטים אודות המהלכים שביצעו הבריטים על מנת לאפשר הגירה מוסלמית לתוככי ארץ ישראל, במקביל ל'ספר הלבן' שהגביל את עליית היהודים לארץ.

"המטרה שלי היא להפריך את האג'נדה השקרית שהפלשתינים נמצאים כאן מקדמא דנא", אומרת ד"ר שפק-ליסק המזכירה כי היא "לא שייכת לימין אבל אני לא אוהבת שקרים אוני נגד דה לגיטימציה ודמוניזציה של ישראל".

אז איך קרה שארץ ישראל התמלאה במוסלמים בתקופת המנדט הבריטי, תקופה שבה כלפי היהודים הונפק הספר הלבן? שפק ליסק מספרת: "חיל הספר העבר הירדני, שתפקידו היה לפטרל בגבול לבנון ירדן סוריה עד עקבה, קיבלו הוראה ישירה מממשלת המנדט להתעלם מכניסת ערבים לארץ אבל לא לאפשר כניסה של יהודים לארץ, כי היו ניסיונות של יהודים להסתנן לארץ דרך סוריה".

"הגבול היה פרוץ לגמרי ומי שרצה יכול היה להיכנס. גם חצי האי סיני היה פרוץ ללא פיקוח וכל אחד יכול היה לעבור. ב-1926 הושלמה מסילת הברזל בין קהיר לעזה ואפשר היה להגיע מקהיר לעזה בלי תעודות. בצורה כזו ניצלו ערבים ומוסלמים רבים את האפשרות להיכנס", אומרת שפק-ליסק ומסבירה את המניע הכלכלי חברתי שהוביל מוסלמים לחתור לכניסה לארץ ישראל: "הם רצו להיכנס כי התנאים בארץ היו הרבה יותר טובים, יהודים השקיעו פה כספים וכך ארגונים נוצריים כמו הטמפלרים וממשלת המנדט. כתוצאה מכך היה פיתוח, רמת החיים עלתה והשכר עלה יותר מאשר במדינות ערב, אז אין פלא שהם רצו להיכנס".

באשר לבריטים קובעת שפק-ליסק: "הבריטים לא רצו שהיהודים יקימו מדינה יהודית. הם בגדו ומעלו בתפקיד שהוטל עליהם מחבר הלאומים ואחר כך מהאו"ם להקים בית לאומי לעם היהודי".

"נתונים מספריים אין לנו כי הגבול היה פרוץ, אבל שייח' מוסלמי באסיפת עם ביפו ב-9 באפריל 1940 אמר שבזכות הבריטים גדלנו מחצי מיליון למיליון. הוא אמר את זה ב-1940 אבל עד שנת 47' זה כבר היה מיליון ומאתיים אלף".

ממשיכה שפק ליסק ומספרת על מחקרה: "עברתי על מסמכים של ארגון ההגנה, של הארכיון הציוני וארכיון המדינה וגיליתי שם איך קרה שבישובים ערבים האוכלוסייה גדלה לא מריבוי טבעי ואיך בכל רחבי הארץ מקימים ישובים חדשים או מצטרפים לישובים קיימים. יש מחקר של פרופ' דוד גרוסמן ופרופ' משה ברוור שמתייחס לדרום הארץ ומגלה שלפחות 25,000 מצרים התיישבו בכפרים הללו".

על ההגירה המצרית לתחומי ארץ ישראל קובעת שפק-ליסק כי "רוב הפליטים בעזה הם מצרים וההוכחה הטובה ביותר היא שנציג הפתח' בראיון ב-2012 אמר בגלוי שחצי מאיתנו מצרים. יש להם קרובים במצרים והיתר ממדינות ערב אחרות. יש הוכחה נוספת שחמישים אלף חורנים מדרום סוריה נכנסו לארץ באופן חופשי וסיפרו לאליהו אילת, נציג הסוכנות, שהם יכולים לעבור באין מפריע את הירמוך. בצורה כזו הגדילו הבריטים את מספר המוסלמים בארץ, והכל היה במטרה למנוע רוב יהודי והקמת מדינה יהודית".

ומה האינטרס הבריטי בכך? גם כאן התשובה פשוטה: "יש למדינות ערב נפט ולכן חשוב מאוד לשמור על קשרים טובים עם מדינות ערב שלא רוצות מדינה יהודית. בנוסף ישנה גם תעלת סואץ שעליה שולטת מצרים וחשוב להיות ביחסים טובים עם מצרים. האינטרסים האימפריאליסטים של בריטניה הכתיבו לה לתמוך בערבים ולא ביהודים".

עוד מספרת ד"ר שפק-ליסק כי "הצבא הבריטי הביא יחד אתו בזמן מלחמת העולם הראשונה פועלים מצרים שעבדו במחנות הצבא במצרים, הם הובאו לפה ונשארו פה, ובמלחמת העולם השנייה, במקום להשתמש בתושבים מקומיים הם הביאו פועלים ממצרים ומסוריה. הם הביאו במשאיות מסוריה ולבנון פועלים כדי לעבוד בשביל הצבא הבריטי". על כך היא מוסיפה הערה: "היהודים שילמו שישים אחוז מהמיסים והערבים, שמספרם גבוה בהרבה, רק ארבעים אחוזים, אבל ממשלת המנדט השקיעה הרבה יותר בקידום האוכלוסייה הערבית מאשר האוכלוסייה היהודית. הם העניקו לערבים אפליה מתקנת. הערבים צריכים להודות לבריטניה על הבית הלאומי שקיבלו".

שפק-ליסק מספרת כי היא מקווה לתרגם גם את ספרה השני לאנגלית "כדי שגם האמריקאים יקראו את הדברים. אשלח את הספרים לחברי הקונגרס ולנשיא ארה"ב", היא אומרת ומספרת כי "ב-2015 פרסמתי באנגלית ספר 'מתי ואיך חוסל הרוב היהודי בארץ ישראל'. אני מוכיחה שהיינו כאן יותר משני מיליון אז מה קרה לנו?. קירשנר נתן את הספר לטראמפ ששלח מכתב תודה על הספר".