'שאנני הימין שכחו את ימי אוסלו'

השר לוין מספר על המו"מ הכושל עם ליברמן, מוטרד משאננות בימין שתוביל לממשלת שמאל ועדיין מקווה לתיק משפטים בממשלה המחויבת לשינוי.

שמעון כהן , ה' באב תשע"ט

מודאג. השר יריב לוין
מודאג. השר יריב לוין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס שר התיירות יריב לוין לסוגיות הפוליטיות הבוערות, אך בפתח השיחה הוא מביע צער על סדרת הכתבות ששודרה באחרונה ולפיה ישראל מזניחה את ערי החוף שאמורות היו למגנט אליהן תיירים רבים.

לדבריו, לא רק שהסדרה אינה משקפת את המציאות, יוצריה אף לא פנו אליו כדי לקבל את תמונת המצב האמתית. "בחודש האחרון נרשם זינוק בנתוני הלינה בהרצליה וזו אחת הדוגמאות. אנחנו בתנופה בהגעת תיירים. זינקנו בתוך פחות משלוש שנים מ-2.9 מיליון לכ4.5 מיליון תיירים. זה בא לידי ביטוי גם בערי החוף וזה קורה בשורה של ערים. בנתניה הוקמה שורת בתי מלון חדשים, יש פיתוח באזור החוף, בעיר העתיקה בעכו בוצע שדרוג ענק וקו שיט מחיפה לעכו, פתיחת נמל חיפה מחדש עם מסעדות והפיכת הנמל והאיזור בין עכו לחיפה לאזור בילוי גדול, מתבצע פיתוח בנהריה, מפתחים שם את הטיילת שתחבר מנהריה ועד עכו ואנחנו מתקדמים לכיוון הזה. חנכנו טיילת חדשה קרוב למלון חוף התמרים שעל קו החוף בעכו. הרשימה ארוכה. דבר דומה גם באזור הדרום. באשדוד יחד עם העירייה אנחנו בתנופת פיתוח משמעותית ובאילת אישרנו בישיבת הממשלה האחרונה 190 מיליון שקלים עבור תשתיות. זה גם פיתוח גם תשתיות וגם בהגעה של תיירים במספרים הרבה יותר משמעותיים".

"בהחלט יש מה לשפר אבל אנחנו בכיוון של תנופה גדולה מאוד", אומר השר לוין שאינו מנסה להבין את הסיבה שמאחורי פרסום הסדרה שכן איש מטעם מפיקיה לא הגיע אליו להציג נתונים ולהיחשף לנתונים מספריים רלוונטיים.

"אגב, העובדות הללו מורגשות בכל מקום. אנשים רואים את הדברים. יש גם שדרוג דרמטי של החופים באזור ים המלח, יש כעת חופים חדשים פתוחים לכלל הציבור כולל חופים ייעודיים לציבור הדתי עד רמת המתקנים לשטיפת עיניים, קניות חדש ומסעדות. מהפכה גדולה מאוד".
ההחתמה באה לשים סוף למהלך מתוכנן ומתואם בין 'כחול לבן' לליברמן, שהמטרה שלו לזרוע בלבול ותחושה שלא חשוב למי מצביעים כי ממילא נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה והוא יוחלף

ומכאן נסובה השיחה עם שר התיירות לאפיק הפוליטי ובראשו נשאל לוין אם ההחתמה על מסמך הנאמנות עשתה רע לליכוד ולנתניהו.

"האירוע הזה בא לשים סוף למהלך מתוכנן ומתואם בין 'כחול לבן' לליברמן, שהמטרה שלו לזרוע בלבול ותחושה שלא חשוב למי מצביעים כי ממילא נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה והוא יוחלף. רוצים ליצור פגיעה באחדות בליכוד ולנצל את זה כדי לקבל קולות שיעברו בהמשך למחנה השמאל. העצומה הבהירה בצורה חדה שאין לדברי שחר, שנתניהו הוא מועמד הליכוד והוא ימשיך להיות כזה. השאלה היא האם רוצים את ברק גנץ שפיר וליברמן או שנתניהו ירכיב ממשלה יציבה והדרך לכך, כפי שהוכח, היא שהליכוד יזכה באמון גדול וחד משמעי".

האם בהחתמה על אותה הצהרה הליכוד אינו ממתג את ליברמן כמי שקובע את סדר היום של מערכת הבחירות? "לכל אורך הדרך אני רואה את ליברמן מנסה בצורה בוטה לזרוע בלבול ולהטעות את הציבור. הוא עשה זאת גם לפני הבחירות הקודמות כשהבטיח שיילך לממשלה עם נתניהו ובסוף מנע את הקמת הממשלה. אנחנו צריכים לחשוף את האמת הזו. ככל שנחשוף את זה שליברמן מונע מגחמות אישיות ואולי מחלום שלו להיות ראש ממשלה ברוטציה ומשנאה תהומית לראש ממשלה ונכונות להתמסר באופן מוחלט לזרועות גנץ ולפיד, ככל שנחשוף את הדבר הזה ונבהיר אותו יותר נאלץ את האנשים שרוצים להאמין שהוא איש ימין להתעמת עם המציאות, כך נוכל לשחוק את התמיכה בו. המשוואה מאוד ברורה, קול לליברמן הוא קול לממשלת שמאל ולחוסר יציבות, קול נגד הקמת ממשלת ימין ובנימין נתניהו".
המשוואה מאוד ברורה, קול לליברמן הוא קול לממשלת שמאל ולחוסר יציבות, קול נגד הקמת ממשלת ימין ובנימין נתניהו

עוד ביקשנו מהשר לוין לספר, כמי שהוביל את המו"מ בניסיון להרכיב את הקואליציה, מה באמת קרה מול ישראל ביתנו? איפה ומתי הבינו בליכוד שליברמן לא בכיוון?

"זה היה ברור מהרגע הראשון. מעטים רצו להאמין. אמרתי זאת מהרגע הראשון שהוא לא מעוניין להרכיב ממשלה. היום הדבר ברור לחלוטין. ליברמן ניסה לתאר זאת כאידאולוגיה של מאבק במה שהוא מכנה כמדינת הלכה לא היה לזה שום בסיס. הוא הרי פעל עם הציבור החרדי, יש בממשלה עם חרדים, הוביל יחד עם החרדים את בחירת משה לאון לראשות עיריית ירושלים, אלא שהוא החליט שאם הדבר יהיה תלוי בו הוא לא יאפשר לנתניהו להיות ראש ממשלה אולי משנאה אישית ואולי מתוך רצון לרוטציה ולהגיע למקום שרוב מוחלט של הציבור לא מעוניין שהוא יהיה בו".

"התדרוך של ליברמן לאנשיו לתקוף את נתניהו בכל דרך, גם הדברים שלו על אפשרות להמליץ על גנץ וגם הדברים של אנשיו שהוא ראוי להיות ראש ממשלה, זה ליברמן וזה מה שהוא מציע לציבור. זה ההיפך ממה שהציבור מעוניין ומממשלת ימין".

ומאחר והסקרים ממצבים את ליברמן ככף המאזניים שלא תהיה ממשלה בלעדיו, אולי נכון למתן את הביקורת עליו כאיש שמאל, כי הרי לא יתכן שממשלת נתניהו תיתן תיק בכיר, ואולי אפילו רוטציה, למי שמוגדר כאיש שמאל.

על כך משיב השר לוין וממליץ להמתין לתוצאות האמת: "מוקדם לדעת מה תהיינה תוצאות הבחירות. הסקרים משקפים רק הלך רוח עכשווי. אנחנו פועלים כדי למנוע ממנו להיות לשון מאזניים, כפי שהוא היה בפעם הקודמת והוא מנע ממשלת ימין והוביל אותנו לבחירות מיותרות. הוא היה לשון מאזניים גם בקדנציה הקודמת כשסירב להצטרף לממשלה בתחילת הדרך וכשעזב והביא לפירוק הממשלה והקדמת הבחירות. בוודאי שלא היינו רוצים שהוא האיש שההכרעה תימסר לידיו בפעם השלישית".

אז איך קורה שלמרות הביקורת עליו מימין משמאל ומהחרדים ליברמן בכל זאת מתעצם? "אני מציע להמתין לתוצאות הבחירות. יש הבדל בין סקרים חודש לפני הבחירות לתוצאות, אבל אין ספק שנדרש מאמץ הסברתי ומאמץ שיביא אחוז הצבעה גדול החיוני לאפשרות להרכבת ממשלת ימין. יש לנו רוב בציבור אבל את הרוב הזה נממש אם אנשים יגיעו לקלפיות. זה אחד האתגרים הגדולים עד הבחירות".

סוגיה נוספת שהעלינו בפני השר לוין היא סוגיית הפרסומים התקשורתיים סביב אהוד ברק וקשריו עם ג'רמי אפשטיין ואחיו. כשנשאל אם מפלגתו תותיר את מלאכת הבכתו של ברק לתקשורת העולמית או תעסוק בכך גם היא, משיב שר התיירות: "עוד לפני ההתמקדות הזו בנושא האישי צריך להתמקד בנושא הדרך. אין צורך בתגליות נוספות בעניינו של אהוד ברק. מספיקה העובדה שהוא חבר לניצן הורביץ, סתיו שפיר ותמר זנדברג כדי להבהיר שאסור שהכוחות הללו עם הדרך שלהם, שהביאה בימי שלטון ברק לאינתיפאדה הרוגים ואוטובוסים מתפוצצים ופגיעה בכלכלת ישראל, תשוב להגה השלטון".
אנשים שכחו את ימי הסכמי אוסלו. צריך להבין שממשלה של גנץ היא ממשלה שלפיד יהיה בה ראש ממשלה, שגרמן, שלח, שפיר הורביץ יחזיקו בה בעמדות מפתחות, ממשלה שתיסמך לפחות בהצבעות מבחוץ על הרשימה המשותפת

"אני חושב שהעובדה שמנסים להכתים אנשים ברמה האישית, הדבר הזה צריך להילקח בחשבון אבל הוא משני לשאלות האידאולוגיות, ובעניין הזה צריך לומר שברק תרם לפחות דבר אחד, כאשר בניגוד לאמירה של 'כחול לבן' בבחירות הקודמות שאין ימין ואין שמאל, ברק בא וקרע את המסכות הללו וחידד את עמדות השמאל של הממשלה בראשות לפיד וגנץ, אם חלילה תקום כזו. הוויכוח צריך להתמקד בעניין הזה".

על כך נשאל השר לוין אם יתכן ודווקא משום ההקצנה של ברק שמאלה נראה בעיני רבים בימין שממשלה בראשות גנץ אינה נוראה כל כך.

"כנראה אנשים שכחו את ימי הסכמי אוסלו. צריך להבין שממשלה של גנץ היא ממשלה שלפיד יהיה בה ראש ממשלה, שגרמן, שלח, שפיר הורביץ יחזיקו בה בעמדות מפתחות, ממשלה שתיסמך לפחות בהצבעות מבחוץ על הרשימה המשותפת, על כל המחירים שנובעים מכך. זו ממשלה שתחמיץ בוודאות את ההזדמנות ההיסטורית שיש לנו כאשר הנשיא טראמפ הוא הנשיא בארה"ב להגיע להישגים נוספים. זו ממשלה שתהיה חלשה במאבק הגדול מול איראן, מאבק שחיוני לקיומנו, שתדרדר את כלכלת ישראל ועוד".

"קל מאוד להרוס ויהיה קשה מאוד להחזיר את הגלגל לאחר שהטעות הזו תיעשה. אני לא מציע לאף אחד להמתין ולראות את סתיו שפיר במשרד החינוך. כדאי שנבוא עכשיו להצביע ללא שאננות ומתוך רוח איתנה ונבטיח שהדברים הללו יישארו בגדר תיאוריה".

עוד נשאל השר לוין אודות תפקידו שלו לנוכח דבריו של שר המשפטים אמיר אוחנה אתמול ולפיהם הוא במשרד כדי להישאר בו. האם המשמעות היא שלוין יצטרך לשאוף לתפקיד אחר?

"אמרתי לאורך כל הדרך שאני מעוניין להיות שר המשפטים לא בשביל התואר אלא בשביל לעשות שינויים שאי אפשר היה לעשות בממשלת מעבר. לכן ככל שתהיה ממשלת ימין שתהיה מחויבת לשינוי עמוק במערכת המשפט אני מעוניין מאוד להיות שר המשפטים וזה יכול לקרות. לעומת זאת אם תהיה חלילה ממשלה ללא מחויבות כזו אני לא רואה תטעם שאשב שם רק לצורך האמירה שהייתי פעם שר משפטים".

באשר לשר אוחנה ולעתידו שלו אומר לוין: "יש לי אליו הערכה ובסופו של דבר ההכרעה על מינוי שרים היא של ראש הממשלה. צריך קודם לנצח בבחירות ולהרכיב ממשלה, מה שלא מובטח כעת. אם אכן כך יהיה ותהיה ממשלה המחויבת לשינוי עמוק במערכת המשפט אני מקווה שהתפקיד יוטל עליי. כעת השאלה שצריך לעסוק בה היא מיקסום אחוזי ההצבעה, איך מתלכדים סביב הליכוד ולא מבזבזים קולות ולא הולכים אחרי דברי ההבל של ליברמן ודומיו. תיקים, אם נגיע אליהם, נחלק אחר כך".