"רוח פחדנית השתלטה על הנהגת המדינה"

פרופ' שמחה גולדין באזכרה במלאת 5 שנים לנפילתו וחטיפתו של בנו, סגן הדר גולדין הי"ד: "השבתם של הבנים תהיה ניצחון על הרוח הפחדנית"

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ה' באב תשע"ט

בבית הקברות הצבאי בכפר סבא נערכה אחר הצהריים (שלישי) האזכרה השנתית של קצין צה"ל סגן הדר גולדין הי"ד המוחזק בידי חמאס בעזה.

באזכרה השתתפו שר החינוך הרב רפי פרץ, יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ, שר הביטחון לשעבר ויו"ר העבודה ח"כ עמיר פרץ, שר הביטחון לשעבר ח"כ משה בוגי יעלון, ח"כ אורלי פרומן, שר החינוך לשעבר ח"כ גדעון סער, ח"כ עידית סילמן, מפקד פד"ם אלוף הרצי הלוי, ראש אכ"א אלוף מוטי אלמוז, סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן ומתאם השבויים והנעדרים ירון בלום.

פרופ' שמחה גולדין, אביו של הדר, תקף בדבריו את ההנהגה הישראלית ואמר, "אנחנו פה כדי לנצח את הרוח הפחדנית שהשתלטה על ההנהגה על כל צורותיה הפוליטיות, הבטחוניות, והרבניות".

"באנו להגיד, הדר – אנחנו לא נפקיר אותך ואת הרוח שהורשת לנו. באנו לומר כי גם אם ההנהגה, חלשה, פחדנית, ואובדת דרך – אנחנו כאן צועדים במורשתך, נעשה את השינוי ונתחיל בדרישה הבלתי מתפשרת – הבנים הביתה", הוסיף.

לדבריו, "הדר גולדין, הופקר שלוש פעמים בידי הנהגה פחדנית, פעם אחת בשדה הקרב כשעצרו את מפקדו מלהיכנס לבית החולים של חמאס, שבו כנראה היה הדר נמצא, שוכב פצוע. זו היתה החלטה פחדנית שעצרה את המהלך הטבעי הנכון, והבריא של הדברים. המהלך הנדרש שחוקק וקודש בערכי צה"ל ברוח צה"ל – ערך הרעות - החייל יפעל מתוך אחווה ומסירות לחבריו לשירות, וייחלץ תמיד לעזרתם כשהם זקוקים לו או תלויים בו, חרף כל סכנה וקושי, עד כדי חירוף הנפש. פגעתם בערך הרעות".

"פעם שנייה הופקר הדר בסוף מבצע צוק איתן כשהנהגת המדינה ישבה עם הנהגת החמאס בקהיר ולא דרשה את שני חייליה המצטיינים, סמ"ר אורון שאול מגולני וסגן הדר גולדין מסיירת גבעתי שבידי האויב. פחדנים. פגעתם בערך הערבות ההדדית. בפעם השלישית מופקר הדר לאורך חמש השנים האחרונות והארוכות בהן הערך הפך לאינטרס, היוזמה לחששות, ההעזה לתירוצים והמשימה לניהול סיכונים. אנחנו משפחת גולדין ומשפחת שאול הפכנו ביחד עם הדר ואורון לבני ערובה בידי אויב, אנחנו וכל תושבי הדרום. אנשי עוטף ישראל הגאים והעקשנים. ממשלת ישראל ביודעין, הפכה את כולנו לבני ערובה בידי החמאס", הוסיף.

פרופ' גולדין ציין, "חמש שנים, פגעתם בערך בטחון ישראל. בדרום, בעוטף ישראל, לאורך גבול ישראל ישנה עכשיו 'רגיעה'. רגיעה זו מריחה. שקט. 'שקט', אמר זבוטינסקי 'הוא רפש, הפקר דם ונפש'. כשהשקט הוא רפש, אתם מפקירים את הדם ואת הנפש. הרגיעה הזו אומרת שלאיש חמאס מותר להרוג בצליפה חייל גבעתי כשבא לו, זה לא שקט זהו רפש, וזה הפקר דם ונפש. הרגיעה אומרת שלחמאס מותר לירות טיל על אזרח כפר סבא כשהוא בתוך הרכב שלו, זה לא שקט, זה רפש וזה הפקר דם ונפש. רגיעה אומרת שאפשר לירות 690 רקטות בשבת אחת, ולהרוג ארבעה אזרחים. זה לא שקט. זה הפקר דם ונפש. רגיעה אומרת אנחנו בני ערובה. המשבר הזה עומד לפתחינו, השתלט על ההנהגה המדברת בשפת החמאס, במונחי החמאס, אחוזה ממנו חיל ורעידה".

"אני מדבר בשם הדר, אני מדבר בשם הטמונים בבית העלמין הצבאי הזה שהוקם לפני מאה שנה. אני מדבר בשם הבנים. בשם אלה שהבטחתם להם שלא תפקירו אותם בשדה הקרב, לא שבויים, לא פצועים ולא חללים. אני מדבר בשם אלה שהפקרתם אותם בשדה הקרב, שבויים, פצועים, חללים. אני מדבר בשם הדר, אני מדבר בשם מסדר הדר, אני מדבר בשם התיקון", הדגיש האב.

"התיקון יבוא עם הנהגה, כי אנחנו מחפשים מנהיגים. מנהיגים שיודעים לקבל הכרעות ולא מתעסקים בניהול סיכונים. התיקון יתחיל בהחזרת הלוחמים הביתה. היססתם מספיק, מרחתם מספיק. הבהלתם אותנו מספיק. די. התיקון יתחיל כשהרוח שהובילה את הדר תוביל את ההנהגה שלנו. ערבות הדדית, רעות, ערכים. זה מה שיש לנו. הערכים יובילו את ההאינטרסים ואת הצרכים ולא ההיפך. ההנהגה תדבר בשפת הערכים ולא בשפת החמאס. לא מפקירים לוחמים בשדה הקרב, כשהקרב מסתיים מביאים אותם. אנחנו קובעים לאויב את המחירים שהוא משלם ולא ההיפך. האויב מבין את השפה שלנו. פשוט, צלול, ברור. יש לכם שתי אפשרויות בחיים, להתעסק בעצמכם או לעשות דברים גדולים. תבחרו", חתם פרופ' גולדין.

איילת גולדין, אחותו של הדר אמרה בדמעות, "אני מתגעגעת להיות משפחה אנונימית ופשוטה. הזמן הוא געגוע. האם הפנים שלך נותרו אותו הדבר במקרר הארור בעזה שבו אתה מוחזק? במקום בו הדר הופקר שם ליבי נותר".

מפקד חטיבת 'גבעתי' בה שירת הדר, אל"מ איציק כהן, אמר באזכרה, "דרכו של הדר, שספוגה הייתה באהבת העם והארץ, בצניעות ובשאיפה לאחדות משקפת ללא ספק את הערכים שינק בביתו, בבית הספר ובמכינה בעלי. בנתיב זה התעצבה דמותו כאדם, כלוחם וכמפקד ולאורו בחר הדר להוביל את פקודיו".

"חבריו של הדר מספרים על אדם מיוחד שניחן בתכונות נדירות, איש כוח ונפש, אומן ומנגד איש של עשייה רבה ללא רבב שביצע כל משימה באהבה גדולה ובחדווה", הוסיף. "אצל הדר הכל היה מלווה בחיוך מיוחד, חיוך שנודע למרחק ביכולותו לפתוח כל דלת ולפתור כל בעיה אולם יותר מכל אהב הדר להיות מורה הדרך לחייליו, הוא ראה במשימה זו ערך עליון וביצע אותה במסירות מתוך תחושת שליחות. בדרכו היצירתית הצנועה והיחודית הנחיל להם את ערכיו שהתמצו במדויק בשתי המילים שכתב על חגורת נשקו - העוז והענווה".

"ממש בשעה זו, ממשיכים מפקדי חטיבת גבעתי ולוחמיה להתאמן לקראת משימתם הבאה, המשך הגנה על הבית והמאבק על קיומנו כאן במדינת ישראל, ידנו לא תרפינה ורוחנו לא תשבר אנו מנהלים מאבק עיקש וממושך על ביטחוננו ורק יחד ננצח", ציין, "על כתפינו מונחת המשימה להשיב מעזה את הדר גולדין ואורון שאול".

מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף (מיל') אמיר אשל, אמר באזכרה, "מהבור של חיל האוויר פיקדתי לפני חמש שנים על המשימה לאתר ולהשיב את הדר. עשיתי זאת כשבמוחי היתה המחשבה גם על רון ארד שסיים את קורס הטייס 4 חודשים לפניי. לא עמדנו במשימה להשיב את הדר ויש לנו חוב פתוח למשפחת גולדין. החזרת של הדר ואורון לא תחליש אותנו - להיפך - היא רק תחזק".

ח"כ עידית סילמן (הימין המאוחד) שמלווה את מאבק המשפחות שאול וגולדין, מסרה בתום האזכרה, "חמש שנים עברו מאז החל מבצע 'צוק איתן' והמערכה עדיין לא תמה. שני חיילנו, הדר ואורון, עדיין בידי חמאס. הגיע הזמן לומר - די! עלינו לשנות את כללי המשחק מול חמאס. את המציאות האבסורדית לפיה מחזירה ישראל גופות מחבלים לידי חמאס בזמן שגופות חללינו עדיין שם, יש לשנות לאלתר. בשום מצב אין להחזיר את גופות המחבלים שמוחזקות בידי ישראל עד שלא יחזירו את הבנים".

"על חמאס להבין כי גופות חללי צה"ל שבידיו הם נטל ולא נכס. בידינו לשנות את כללי המשחק ולהפעיל מנופי לחץ נוספים. ישראל צריכה לדרוש מהאו"ם לאכוף מיד את החלטת מועצת הבטחון מלפני מספר שבועות אשר מחייבת את השבת החללים והנעדרים לקבורה. סיימנו בימים אלה את ספר במדבר. המשפחות הללו כבר 5 שנים במדבר, הגיע הזמן לממש את המחויבות המוסרית שלנו. המחויבות הזו היא קודם כל כלפינו", הוסיפה.

שר החינוך, תא"ל (מיל') הרב רפי פרץ, שהיה הרב הצבאי הראשי בזמן מבצע "צוק איתן", כתב לאחר האזכרה בדף הפייסבוק שלו, "ההחלטות הקשות ביותר שקיבלתי בחיי היו ההחלטות על הדר גולדין ואורון שאול. אין החלטה קשה מזו ואין דבר כואב יותר מההודעה למשפחות. הלב שלי כואב כאילו זה היה אתמול".

"אני מלווה את שמחה ולאה גולדין מרגע הבשורה המרה. משפחה אצילית שכל רצונה, שבנם שיצא למערכה יחזור הביתה - זה נכון ערכית, נכון מוסרית ותורנית, אני על זה גדלתי. היום, ה׳ מנחם-אב, במלאות חמש שנים לנפילתו של הדר אני חוזר ואומר לא ננוח ולא נשקוט עד שהבנים ישובו הביתה. אעשה ככל שאוכל על מנת להשיבם. זוהי חובתנו המוסרית והערכית כאומה שערבות הדדית היא נכס צאן ברזל שלה", הוסיף.טוען....