המפגש. היום
המפגש. היום צילום: דוברות

שולחן עגול בנושא פתרונות תחבורתיים עבור אוכלוסייה עם צרכים מיוחדים נערך הבוקר (שלישי) בהובלת שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ופורום צמי"ד של האיחוד הלאומי עם גורמי מקצוע ממשרד התחבורה ונציגי עמותות.

הצוות המקצועי בלשכת השר סקר את פעילויות המשרד בתחום ההנגשה, ונערך דיון בין המשתתפים לצורך שיפור השירותים הניתנים ברמה הכללית וברמה המקומית.

בפגישה עלו הצעות לטיפול וייעול בשלל נושאים וביניהם:

1. חוק הסעה שלישית: כיום ילדים מיוחדים זכאים רק לשני הסעות ביום, כאשר אם יש ילד שבאמצע היום עובר ממסגרת בוקר למסגרת יום ארוך הוא לא זכאי להסעה.

2. נהגים שלא עוצרים צמוד לתחנה, מה שלא מאפשר לנכים לעלות לאוטובוס, וכרוך בסיכון עצמי רב.

3. תקן של משרד התחבורה לרכבי הסעות נכים. כיום החוק הקיים הוא משנת 1995 ולא עודכן מאז.

4. הנגשת אוטובוסים בין עירוניים לנכים. כיום רק אוטובוסים עירוניים נגישים.

5. הקצאת מקום ייחודי באוטובוס נגיש עבור כסאות גלגלים.

6. מוקד מסודר לטיפול בתלונות של אנשים שנפגעו זכויותיהם.

7. סוגיית המוניות לאנשים עם מוגבלויות, והגברת המודעות לכך שיש היום 1,000 מוניות נגישות באותו מחיר של מונית רגילה.

כמו כן הוצג פיילוט של משרד התחבורה הפועל בשרון, אפליקציה שתאפשר לאדם עם מוגבלות לשלוח התראה לנהג האוטובוס, שיידע מראש שבתחנה הקרובה מחכה לו מישהו שזקוק לעזרה. כמו כן אותו אדם יוכל דרך האפליקציה להודיע לנהג לפני התחנה שהוא רוצה לרדת.

השר סמוטריץ' מסר בעקבות המפגש, "משרד התחבורה עסוק יום יום שעה שעה בהצלת חיים. הבוקר הייתה לי הזכות להוביל שולחן עגול בנושא הנגשת התחבורה הציבורית לבעלי מגבלויות בבית שלווה בירושלים. את סיכום הדיון והכלים המעשיים נפיק. הערב אני רוצה לשתף אתכם בגאווה שיש לי בעם שלנו. מנהלי עמותות, גורמי מקצוע ופורום צמי"ד באיחוד הלאומי משתפים פעולה כדי להפוך את את המקום הזה והחברה שלנו לטובים יותר. מצדיע להם".

"שמחתי לראות את המעורבות והרגישות של השר לתחום הצרכים המיוחדים, ואת הרצון של צוות הלשכה לקדם יוזמות בתחום זה", מסר זכריה לנדאו, מנכ"ל עמותת 'יד לילד המיוחד'. "נחשפנו לכך שמשרד התחבורה הנו המשרד בעל המודעות הגבוהה ביותר לתחום הנגישות מבין משרדי הממשלה, ואנו מקווים להוביל זאת גם למשרדי הממשלה הנוספים".

המפגש התקיים ביוזמת פורום צמי"ד במפלגת האיחוד הלאומי, כחלק משורת פעילויותיו של הפורום שמטרתן להוביל את נושא הצרכים המיוחדים מול מקבלי ההחלטות, ולשפר את חייהם של אנשים עם צרכים מיוחדים בישראל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו