לראשונה בישראל: ''הקבינט הציבורי לחינוך"

ראשי ארגוני החינוך, ביניהם ארגוני המורים, ועדי ראשי האוניברסיטאות והמכללות והקואליציה לגיל הרך, יפעלו יחד למען עתיד החינוך בארץ

אורלי הררי , ו' באב תשע"ט

חברי הקבינט
חברי הקבינט
צילום: צור תקשורת

ראשי ארגוני הגג היציגים בתחום החינוך בישראל, ביניהם ארגוני המורים, ועדי ראשי האוניברסיטאות והמכללות והקואליציה לגיל הרך, הכריזו על הקמת מטה פעולה ראשון מסוגו בישראל – "הקבינט הציבורי לחינוך".

''הקבינט'' יוביל את המאבק על עתיד החינוך בישראל - החל מהגיל הרך ועד לתחום ההשכלה הגבוהה, מתוך הבנה כי מערכת החינוך מחייבת שינוי עמוק ולטווח ארוך, כזה אשר אינו מתבסס על חוסר היציבות הפוליטית הקיים כיום.

בפגישה הראשונה של חברי הפורום החדש, הציגו ראשי הארגונים את הבעיות המרכזיות במערכת החינוך כיום לתפיסתם, ביניהן: האלימות והצפיפות במוסדות החינוך, מצב החינוך והפיקוח בגיל הרך, המחסור בחינוך לערכים, מעמד המורה, חלוקת התקציב הלא שיוונית ועוד.

את היוזמה הוביל תא"ל במיל' רם שמואלי, לשעבר מפקד טייסת ולהק המודיעין בחיל האוויר. שמואלי הסביר: "וועדת דברת דיברה כבר ב-2003 על הצורך בהקמת מועצה לאומית לחינוך בישראל, בדומה לנעשה בעולם, אבל עד היום היא לא הוקמה מהסיבה הפשוטה - אף שר חינוך לא ימנה לצידו ועדה שתגביל את סמכויותיו. החלטנו לא לחכות למינוי, אלא להתכנס בעצמנו ולקחת את האחריות לידיים, לעצור את ההידרדרות המתמשכת של מערכת החינוך ולהתוות את הכיוונים אליה הם צריכים לצעוד".

יחד עם שמואלי, גם אבי קמינסקי, יו"ר איגוד מנהלי חינוך ברשויות המקומיות, שותף בהקמת המיזם.

כבר בפגישה הראשונה הוחלט כי הקבינט יציב לו למטרה, ביחד עם משרד החינוך וגורמי משק רבים, לתכנן ולבצע תכנית עשור לאומית לשינויי מערכת החינוך בישראל. "סדרי העדיפויות בחינוך במדינת ישראל מחייבים שינוי עמוק, נפעל יחד עם המערכת להובילו", הסביר שמואלי.

בין הארגונים שלקחו חלק במפגש: הסתדרות המורים, ארגון המורים, ור"ה, ארגוני הנוער, איגוד מנהלי מחלקות חינוך, הנהגת ההורים הארצית, מועצת תלמידים ארצית, התאחדות הסטודנטים, הקואליציה לגיל הרך בישראל, האיגוד הארצי של מנהלי ועובדי הנוער ברשויות המקומיות, מועצת המכינות הקדם צבאיות, ההתאגדות לחינוך מבוגרים, איגוד מנהלי השכלה וראש רשת ערים לומדות, ועד ראשי המכללות, רמ"א, הקואליציה לגיל הרך, קרן טראמפ, פורום קהלת ומומחי תוכן בולטים מהציבור החרדי והערבי בישראל.