מאות כתבי יד של פרנץ קפקא נחשפים

מאות כתבים של קפקא וחברו מקס ברוד, שחלקם לא פורסמו מעולם, הושבו לספריה הלאומית בתום הליך משפטי ממושך של 12 שנה.

ערוץ 7 , ו' באב תשע"ט

עשרות כתבי יד - מכתבים, טיוטות של ספרים, יומני מסע, מחברות וציורים - כולם פרי עטם של מקס ברוד והסופר פרנץ קפקא, נמסרו החודש לספרייה הלאומית לאחר שהספרייה קיבלה את אישור בית המשפט העליון בישראל ובית המשפט בשוויץ לפתוח את הכספות בהן הוחזקו כתבי היד במשך עשרות שנים.

כתבי יד אלו, שהיו חלק מעזבונו של חברו הקרוב ביותר של קפקא – מקס ברוד, מוחזרים לישראל ולספרייה הלאומית, כפי שמקס ברוד ביקש בצוואתו.

בין כתבי היד שנמצאו בבנק: שלוש טיוטות של הסיפור "הכנות לחתונה בכפר", מחברת לימוד עברית, מאות מכתבים אישיים של קפקא למקס ברוד ולחברים, רישומים וציורים של הסופר, יומני מסע, הגיגים ומחשבות שרשם לעצמו ועוד. בכך הסתיים למעשה הליך משפטי שהחל לפני 12 שנים - תהליך שעבר שלוש ערכאות משפטיות והתקיים בשלוש מדינות (ישראל, גרמניה ושוויץ).

יצוין ששרידי ארכיונו של פרנץ קפקא מהווים חלק בלתי נפרד מארכיון מקס ברוד ומארכיוני חברי "חוג פראג" שרובם נמצאים בספרייה הלאומית. עיון בכתבי היד של חברי הקבוצה הצ'כית מלמד כי רובם שאפו וקיוו שלאחר מותם ישמרו כתביהם בספרייה הלאומית.

מכתב לאבא - כתב יד של פרנץ קפקא
צילום: ארכיון מקס ברוד, הספרייה הלאומית

בקרוב יקוטלגו כל כתבי היד האלה, יסרקו ויונגשו לציבור בארץ ובכל רחבי תבל באתר הספרייה הלאומית.

"במשך למעלה מעשר שנים פעלה הספרייה הלאומית ללא לאות ובהשקעה חסרת תקדים על מנת להשיב אליה את עזבונו של ד"ר מקס ברוד, שהיה סופר, פובליציסט ומלחין וגם חברו הקרוב ביותר של פרנץ קפקא, שנחשב לאחד הסופרים היהודים החשובים בעולם, כפי שברוד ביקש בצוואתו", אומר דוד בלומברג, יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית.

הוא מוסיף " לאחר שנחשפנו לכתביו של ברוד, לכתבים של קפקא, ובהם כאלו שמעולם לא פורסמו, למחברות לימודי העברית שלו ולמכתבים בהם קפקא התבטא בנושאים הקשורים לישוב היהודי בארץ ישראל ולציונות, ברור לנו אפילו עוד יותר מבעבר – בחשיבות נוכחותם והטמעתם של השניים בתרבות הישראלית ובמערכת החינוך ושמקומם הוא בספרייה הלאומית של ישראל".

עוד אמר בלומברג "לספרייה הלאומית תפקיד מרכזי בהנגשת אוצרותיה של מדינת ישראל והעם היהודי לציבור הרחב בארץ ובעולם, וכפי שאנו פועלים להנגיש את כל מאות האוספים והארכיונים הנמצאים בה, כך יהיה גם עם כתבי ברוד וקפקא שכבר בקרוב יסרקו ויעלו לאתר הספרייה, כחלק מהנחלת נכסי התרבות לדורות הבאים. כך יוכל הציבור הרחב, החוקרים ומיליוני מעריציו של קפקא לעיין בהם באופן חופשי וללא עלות".

ציור של מקס ברוד
צילום: ארכיון מקס ברוד, הספרייה הלאומית

פרנץ קפקא נפטר באוסטריה ב-3 ביוני 1924, לאחר שבע שנים בהם היה חולה בשחפת. לפני פטירתו ביקש קפקא מחברו הקרוב מקס ברוד להשמיד את כל מכתביו וכתביו. אך ברוד לא נענה לבקשתו.

בכתביו של ברוד הוא מסביר כי קפקא שינה את דעתו כמה וכמה פעמים בעניין הצוואה ולתחושתו הוא עשה את המעשה הנכון שגם ידידו היה באמת מעדיף. ברוד אף הוציא לאור את שלושת הרומנים הגדולים של קפקא המשפט, הטירה, אמריקה וכן סיפורים קצרים, מכתבים והוא גם הראשון שכתב את הביוגרפיה של קפקא.

במרץ 1939, לאחר עליית הנאצים וכיבוש צ'כוסלובקיה, עלה מקס ברוד לארץ והביא עמו את כל כתבי קפקא. במהלך שלושים השנים הבאות (עד פטירתו ב-1968) הוא פעל ללא לאות לפרסם את כתבי חברו, לפעול לתרגומם ולקדם את המחקר והעיון עליו. בצוואתו של ברוד משנת 1961 הוא הטיל על מזכירתו, אסתר הופה, לשמור על ארכיונו שלו עצמו, הכולל גם את כתבי קפקא, ולהעבירו באופן מסודר לספרייה הלאומית. אולם אסתר הופה, לא רק שלא מימשה את הצוואה אלה גם החלה בפעילות מסחרית ענפה למכירת כתבי יד והמכתבים של קפקא. שיאה של פעילות זו היה בשנת 1988 כאשר כתב היד של "המשפט" נמכר תמורת 2 מיליון דולר.

עם פטירתה של אסתר הופה בשנת 2007 ניסו בנותיה לקבל אליהן את המשך הטיפול בארכיון, אולם בשלב הזה הגישה הספרייה הלאומית ערעור על צוואת האם ודרשה לקבל לידה את ארכיון ברוד - כפי שברוד עצמו קבע בצוואתו.

את עיזבון ברוד ניהלו וייצגו עוה"ד אודי סול ויוסי אשכנזי ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

במהלך שמונה שנים (בין 2008 - 2016) התנהלו דיונים משפטיים בפני שלושה בתי משפט בישראל, לרבות פסיקה של בה"מ העליון, שכולם קבעו פה אחד שיש למסור את הארכיון בשלמותו לספרייה הלאומית.

במהלך שלוש השנים האחרונות פעלה הספרייה לאסוף את כתבי היד שפוזרו בכספות שונות בארץ ובחו"ל, בדירות בתל אביב, בכמה ארכיונים בגרמניה ולבסוף, לפני כשבועיים, בבנק שוויצרי שבו נמצאו מרבית כתביו של פרנץ קפקא.

הכנות לחתונה בכפר - פרנץ קפקא
צילום: ארכיון מקס ברוד, הספרייה הלאומית
ציורי קפקא
צילום: ארכיון מקס ברוד, הספרייה הלאומית

יומן פריז בכתב היד של קפקא
צילום: ארכיון מקס ברוד, הספרייה הלאומית
חוג פראג - כתב יד פרנץ קפקא
צילום: ארכיון מקס ברוד, הספרייה הלאומית