אריה אלדד: "ליברמן חף מכל אידאולוגיה"

פרופ' אלדד מנסה לפתור את תעלומת עמדותיו של שותפו הפוליטי בעבר, ליברמן. "מזגזג כמו ססמוגרף ברעידת אדמה - לא אידאולוג במיל".

שמעון כהן , ו' באב תשע"ט

פרופ' אריה אלדד
פרופ' אריה אלדד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בניסיון לפענח את תעלומת הבחירות הנוכחית, תעלומת אביגדור ליברמן, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מי שבעבר היה חלק משיתוף הפעולה הפוליטי 'איחוד לאומי ישראל ביתנו', הפרופ' אריה אלדד, כיום איש 'מעריב' ורדיו 103.

לשאלה מה גורם לליברמן לדבר על שכניו האידאולוגיים מהעבר כמוקצים, כמשיחיים, משיב פרופ' אלדד בפשטות "הוא פשוט מבין שכדאי לו לתקוף אותם", ולא מדובר בתובנה שלא הייתה בעבר. אלדד אינו רואה את ליברמן כמי שמשויך למחנה אידאולוגי כזה או אחר, "עזוב אידאולוגיה, האיש לא אידאולוג במיל".

"בשלב מסוים הוא העריך על פי סקרים וייעוץ אסטרטגי שכדאי לו לתקוף את הערבים, אז הוא תקף את הערבים. הוא היה אוכל ערבים לארוחת בוקר, מפציץ את סכר אסואן, מחסל את איסמעיל הנייה, בלי נאמנות אין אזרחות. איכשהו עכשיו זה פחות כי אין טרור ברוך ה' והוא בדק את מי שונאים עכשיו. שונאים את הדתיים והחרדים אז הוא רוכב על הגל הזה".

לטעמו של אלדד ליברמן יירד מגל שנאת הדתיים והחרדים ברגע בו יגיע למסקנה שזה מה שכדאי לו, "ואם יהיה צורך הוא יישב איתם בממשלה כמו בעבר וישתף איתם פעולה. כמו שהוא לא גרם נזק לערבים גם להם הוא לא יגרום נזק".

עוד מוסיף אלדד כי כדי לרדת מעץ שנאת הדתיים והחרדים לא יצטרך ליברמן להנפיק הסבר כלשהו לקהל מצביעיו. "הוא לא מסביר אף פעם כלום לאף אחד. זה מה שיפה. הוא משדר צדק מוחלט, כוחנו וקו אידאולוגי יציב למרות שהוא מזגזג כמו ססמוגרף ברעידת אדמה".

את הנטייה לקבל את עמדת המנהיג גם אם הוא מזגזג מוצא פרופ' אלדד לא רק בחסידי ליברמן אלא גם בחסידי נתניהו. הוא מזכיר כי הליכודניקים ברובם אינם מסכימים לעמדותיו של ראש הממשלה בנושא יהודה ושומרון, ביחס לגרירת הרגליים בנושא חאן אל אחמר וביחס להתיישבות. "הם מתנגדים לכל דבר אבל מאמינים שהוא ראש הממשלה הכי טוב".

לטעמו של אלדד ליברמן מחזיק ב4-5 מנדטים קבועים וותיקים, והשאר מצטרפים לבלוק זה בשל שנאה עונתית. הוא לימד אותנו כמה דברים וממנו למדתי שקמפיין שלילי עולה שליש מקמפיין חיובי. אם אתה רוצה לבנות דימוי חזק בעזרת קמפיין חיובי זה יעלה לך פי שלוש מאשר להשתלח במכנה משותף שהאלקטורט שונא או אוהב לשנות וזה יעלה בדיוק שליש".

האם מכאן ניתן ללמוד שליברמן מזהה שנאת חרדים ודתיים בכלל המדינה ומשום כך הוא רוכב על הגל הזה? אלדד משיב בשלילה ומציין כי די לו לליברמן לזהות שנאה כזו אצל חמישה אחוזים מהאוכלוסיה, ובמידה ומדובר ב'קולות צפים' הרי שהעניין משתלם לו והוא נותן בית למצביעים כדוגמת מאוכזבי נתניהו המחפשים בית פוליטי.

באשר לניסיונותיו של נתניהו ללקט מצביעים מהרחוב הרוסי סבור אלדד כי "החיזור של נתניהו אחרי הציבור הרוסי הוא די נלעג, כי מה פתאום נזכרת בנו עכשיו, אבל אולי זה כן עובד. אני לא יודע".

באשר לעמדותיו האידאולוגיות של ליברמן בין ימין ובין שמאל ביקשנו את הפרופ' אלדד לחוות דעה לנוכח המחלוקת בין הליכוד שמגדיר אותו כשמאל, או לפחות כמי שיביא לממשלת שמאל, לבין ליברמן עצמו המנופף בהיותו תושב נוקדים כעדות לימניותו.

"יש תושבת כפר אדומים שהרבה שנים מצביעה מרצ", משיב אלדד. "העובדה שאדם גר בנוקדים לא אומרת כלום על האידאולוגיה שלו. ליברמן גם העיד על עצמו שבהסכם שלום עם הפלשתינים הוא יהיה מוכן למסור את נוקדים, אז זה שהוא גר לא אומר כלום על האידאולוגיה שלו. האיש חף מאידאולוגיה. הוא לא שמאלני כמו שהליכוד מאשים אותו והוא גם לא ימני כמו שהוא ניסה להציג את עצמו".

באשר לנוכחותו של המונח 'מדינה פלשתינית' חמש פעמים במצע 'ישראל ביתנו' כחלק מרעיון חילופי השטחים, אומר אלדד: "זו עמדה פוליטית שבנקודה הזו הזהה לגמרי עם עמדות השמאל, לכן אני טוען במשך שנים שהוא לא איש ימין, אבל בניגוד לשמאל שרוצה בלהט רב הורדת ישובים, אצלו זו לא אידאולוגיה ולא שליחות. הוא אומר שההסדר ההגיוני ביותר שהוא רואה ושיכול להתקבל בעיני הציבור זה הרעיון של החלפת שטחים. הוא יודע שזה הבל הבלים כולו הבל. הוא יודע שבחיים הוא לא יוכל לשלול אזרחות ממאות אלפי אזרחים ערבים, אבל הוא אומר שיש כאן רעיון שבדקתי בקבוצות מיקוד וסקרים והוא נקלט. אגב, הוא כבר לא מנסה לקדם את הרעיון הזה, כי הוא מבין שהרעיון מיצה את עצמו וכבר לא מדובר בלהיט אז הוא מחדש בסיסמאות חדשות".

אז אם אלו עמדותיו האידאולוגיות, איך קרה שהאיחוד הלאומי, ואלדד עצמו בתוכו, חברו אליו בשנת 2000 לסיעה אחת? "זו הייתה קדנציה ראשונה שלי בכנסת, ובאתי למצב שבו לא היכרתי את ליברמן אלא את הדימוי החיצוני שלו כאיש ימין מובהק, כמי שהתפטר יחד עם גנדי לפני הירצחו. הכרתי את המעטפת החיצונית. הייתי מנהל מחלקה בבית החולים. לקח לי שנה או שנתיים לזהות שלאיש אין עמדות. זה היה לקראת ההתנתקות כשהוא לא היה קיים שם. הוא לא נאבק איתנו. הוא הצהיר נגד, הוא פוטר מהממשלה, אבל מיד אחרי ההתנתקות הוא אמר שהוא רוצה לשבת בממשלה ולכן ניפרד, הפגנות לא מעניינות אותו והוא רוצה למנוע הפגנות בעקבות הישיבה בממשלה".