הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ Photo by Yehuda Haim/Flash90

ראשי מינהל החינוך הדתי במשרד החינוך מודאגים מהחלטת שר החינוך הרב רפי פרץ לסיים את תפקידו של ראש החמ״ד אברהם ליפשיץ.

״הסיבה שליפשיץ הוזז מתפקידו מעכשיו לעכשיו היא על מנת לבצע כמה שיותר מינויים שמרניים כל עוד השר במשרד, בלי שתהיה התנגדות של הצוות המקצועי", אמרו גורמים בחמ״ד לעיתון ידיעות אחרונות.

"הרב אברהם ליפשיץ הוא עובד מצטיין ומוערך על ידי כל השרים והמנכ"לים, איש מוכשר, חרוץ ומסור", כתבו המנהלים לשר פרץ והשתמשו בשפה קשה: "כבודו ככל הנראה מנותק מהשטח".

כאמור, השר פרץ התקשר אתמול לליפשיץ והודיע לו כי יסיים את תפקידו בסוף החודש, ובמקומו ימונה מישהו אחר מתוך המשרד. פרץ הודה לליפשיץ על עשייתו המשמעותית ואף שיבח את הישגיו הרבים.

על פי הדיווח ב״ידיעות אחרונות״, כיוון שמדובר בממשלת מעבר, שר החינוך יכול למנות לראשות החמ"ד רק מועמד מתוך המשרד. המועמדים של פרץ לתפקיד החדש הם הרב אוריאל עובדיה, מפקח החינוך היסודי בחמ"ד, ושוש נגר ממחוז תל־אביב בחינוך הממלכתי־דתי. שניהם מזוהים עם הצד החרד"לי. עובדיה עצמו מזוהה עם חוגי הר המור.

"הצבענו לרב ראשי בצה"ל, טייס, ממלכתי. חשבנו שהוא מייצג את המיינסטרים של הציונות הדתית", אמרו גורמים בחמ"ד. "בסוף מתברר שקיבלנו רב שמקשיב ומבצע הנחיות של ישיבת הר המור".

השר פרץ גם הקפיא את המכרז לתפקיד המפמ"ר לתנ"ך בחינוך הדתי. המועמדת המובילה לתפקיד היא ד"ר איילת סיידלר, סגנית ראש המדרשה באוניברסיטת בר־אילן, בעלת ניסיון רב בהוראת תנ"ך ומי שנחשבת לאשת מקצוע טובה ומוערכת על ידי מועצת החינוך הממלכתי־דתי.

סיינדלר דוגלת בשיטת הלימוד של תנ"ך בגובה העיניים, גישה לה מתנגדים בחריפות בהר המור. הרב חיים דרוקמן והרב יעקב אריאל פנו לפרץ וביקשו ממנו לא להתערב במכרז, אך לפי ״ידיעות אחרונות״ פרץ ענה להם שהוא רק שליח וכיוון להנחיית רבו, הרב יהושע צוקרמן.

ח"כ אורלי פרומן (כחול לבן) תקפה: ''השר פרץ ממשיך לטלטל את מערכת החינוך. החליט שר החינוך שלא להאריך את כהונתו של ראש מינהל החינוך הדתי, הרב ד''ר אברהם ליפשיץ, וזאת למרות ההתנגדות של חברי מועצת החמ''ד.

''בפעם השלישית מאז מונה, מתכוון שר החינוך פרץ לאייש משרה בכירה באיש מטעמו וזאת כזכור, בממשלת מעבר. השר פרץ, האם זה הדבר לו זקוקה כעת מערכת החינוך המטולטלת? כאשר כלל לא בטוח שתהיה שר החינוך הבא? השר פרץ, האם אתה פועל ממניעים פוליטיים?", שאלה.

מלשכת שר החינוך נמסר בתגובה: "גורמים פוליטיים המעוניינים לפגוע בשר ובחמ"ד בוחשים בתוך המשרד ומציגים מצג שווא כאילו השר מושפע מרב כזה או אחר. כל ההחלטות נעשות על פי הכללים והנהלים. כהונתו של ראש מנהל החמ"ד מסתיימת ב־31 באוגוסט ובאחריות השר לדאוג לרציפות הניהולית". ממשרד החינוך נמסר כי מכרז למפמ"ר תנ"ך יתקיים ע"פ כללי הדין בתאריך 21.8.