היועמ"ש נגד הצבת מצלמות בקלפיות במגזר הערבי

מנדלבליט הסביר כי הצבת מצלמות בקלפיות עלולה להוות עבירה פלילית של הפרעה למהלך הבחירות. ועדת הבחירות תדון היום בנושא.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ז' באב תשע"ט

היועמ"ש נגד הצבת מצלמות בקלפיות במגזר הערבי-ערוץ 7
הפתקים בקלפי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מתנגד להצבת מצלמות בקלפיות כחלק מפרויקט ''הליכוד'' למניעת זיופים במגזר הערבי ביום הבחירות לכנסת.

מנדלבליט הגיש ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, את עמדתו בעניין לקראת דיון מיוחד שיתקיים היום (חמישי) בוועדה.

לפי עמדת היועמ"ש, הצבת מצלמות בקלפיות עלולה, במקרים מסוימים, להוות עבירה פלילית של הפרעה למהלך התקין של הבחירות.

״אף שלא ניתן קטגורית לקבוע כי הצבת מצלמות בקלפי כשלעצמה מהווה עבירה פלילית של הפרעה למהלך התקין של הבחירות, בנסיבות מסויימות הצבת המצלמות במקום הקלפי עשויה לגבש יסודות עבירה של מעשה שיש בו משום הפרעה למהלך התקין של הבחירות״.

מנדלבליט ציין כי ליו"ר ועדת הבחירות יש סמכות להוציא צו מניעה למעשה מסוים כל עוד ישנו חשש שהדבר עשוי להביא להפרעה להליך הבחירות.

היועץ המשפטי לממשלה לא מאפשר לוועדת הבחירות להחליט בעצמה על הצבת מצלמות בקלפיות. ״בהיעדר הסמכה מפורשת בחוק הבחירות ובתקנות הבחירות, ועדת הבחירות המרכזית אינה יכולה להורות על הצבת מצלמות מטעמה״, נכתב בחוות הדעת. ״היועץ המשפטי סבור כי יש להותיר את שאלת אפשרות הצבתן של מצלמות בקלפיות בעת מהלך ההצבעה להכרעתו המפורשת של המחוקק הראשי״.

מנדלבליט גם ציין כי טרם התקבלה החלטה בנוגע לפניות שדרשו לחקור את הצבת המצלמות על ידי הליכוד בבחירות האחרונות. היועמ"ש הבהיר כי הקביעה אם השימוש במצלמות מהווה עבירה פלילית היא פרי פרשנות משפטית.