נפצע בפיגוע: "צעקו עליי שאני גונב מהמדינה"

שוקי גלבוע נפצע קשה בפיגוע בקריית ארבע • בשיחה עם גדעון אוקו טען כי לא יכול לקבל סיוע ראוי מהמדינה.

103FM , ז' באב תשע"ט

נפצע בפיגוע: "צעקו עליי שאני גונב מהמדינה"-ערוץ 7
השר אריאל במפגש עם שוקי גלבוע
צילום: יח"צ

שוקי גלבוע נפצע קשה בפיגוע שאירע לפני כ־3 שנים בקריית ארבע. הוא התעמת עם המחבל שרצח את הילדה הלל יפה אריאל הי"ד, ועינו נפגעה מירי בזירה.

מול השיקום הקשה, גלבוע עובר תלאות מול משרד הביטחון.

בראיון לגדעון אוקו ב-103FM סיפר גלבוע על יום הפיגוע: "התנדבתי בכיתת הכוננות. בשמונה וחצי בבוקר הגעתי הביתה אחרי העבודה וקיבלתי ביפר שתצפית זיהתה דמות שחדרה לתוך שטח יישוב. מיד לקחתי את הנשק ומכשיר הקשר".

"הגענו לבית משפחת אריאל כדי לוודא שהמחבל לא חדר לבית, לא הבנו שהמחבל כבר נמצא בפנים. כשנכנסנו לחדר ראינו את הלל שחוטה על הרצפה. הסתובבתי אחורה בהבנה שהמחבל מאחוריי, דרכתי את הנשק ואז המחבל קפץ עליי. קיבלתי כדור בראש שיצא דרך העין. מצאתי את עצמי על הרצפה ובאותם רגעים אני מבין שאלו הרגעים האחרונים שלי, פינו אותי למיון והחיים שלי משתנים".

"הוגדרתי כפצוע אנוש", המשיך גלבוע. "לקח לי כחצי שנה להבין שההתמודדות הנפשית יותר גדולה מהפיזית. היום הרבה יותר טוב. אני עדיין בשיקום. עברתי דרך עם הרבה עליות ומורדות ומלחמות בירוקרטיות. במהלך השנים עברתי ניתוחים - שמו לי פרוטזה בארובת העין ובתוך הגולגולת. שדה המרחב שלי מאוד מוגבל, אין לי אפשרות לראות בתלת מימד, לאמוד מרחקים, גם בנהיגה. מבחינה נפשית אני בפוסט טראומה".

האם משרד הביטחון עזר לשיקומו? "יש המון אנשים טובים בשיקום, במהלך הפיגוע קיבלתי כדור ברגל ויש לי בעיית התניידות שפוגעת בנהיגה. הגעתי לוועדה ותוך כדי שאני מסביר את הבעיות שלי - נעמד מולי מהנדס הרכב שמתחיל לצעוק עליי שאני בא לגנוב כסף מהמדינה. בחיים לא קיבלתי כזאת סטירת לחי. כשיצאתי והתלוננתי, הם הפכו הכול עליי שאני זה שצעקתי ואמרו שאני שקרן".

"לא לקחתי את הרכב שמשרד הביטחון הקצה לי", סיפר גלבוע והסביר: "זה רכב נמוך ואני לא יכול לנהוג בו. מאז כל ועדה שהגעתי אליה התאימה לי רכב יותר נמוך, בניגוד לצורך שלי. כרגע משרד הביטחון טוען שקיבלתי מענה, אבל אני אומר שלא קיבלתי מענה ראוי. אחרי פעמיים של ערעור הוועדה לא ענתה לצרכיי".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון מאחל למר שוקי גלבוע בריאות ורפואה שלמה. למר גלבוע הותאם רכב על ידי מהנדס מומחה בתחום שנותן מענה למגבלותיו הרפואיות ולזכאותו לרכב רפואי. לבדיקת המהנדס קדמו שתי בדיקות של צוות רב מקצועי מטעם אגף השיקום, להתאמת הרכב המתאים ביותר. אגף השיקום עמד ועומד בקשר רציף עם גלבוע שקיבל מענה לכל פניותיו בנושא".