משדרגים את תמונת המודיעין
משדרגים את תמונת המודיעין צילום: דובר צה"ל

דמיינו לכם סיטואציה כזו: תצפיתנית בגזרת לבנון, יושבת מול המסך וצופה בדריכות דרך המצלמות במה שקורה בשטח.

כתצפיתנית היא מכירה את הכול - כל אבן, כל בית, כל עץ. במשך מספר ימים היא נתקלת בתופעה חריגה, אנשים יוצאים ונכנסים מאחד הבתים ונושאים בידיהם שקי חול.

"התצפיתנית יכולה לזהות את האירוע, אך היא זקוקה לקצה חוט מודיעיני או לרקע שהיא לא יכולה לדעת", מסביר רמ"ח הגנת הגבולות, אל"ם מוטי פוגל, "אגף המודיעין מנגיש במערכות שברשותו את כל הידע שיש לו, ודרכו, בעזרת עבודה משותפת, אנו יודעים לתרגם את המידע למשימות איסוף ממוקדות בזמן ומקום מדויקים - וכך משיגים תוצאות אפקטיביות הרבה יותר".

יותר מכך, עד 2009 המודיעין והאיסוף הקרבי היו תחת קורת גג אחת. כעת, על אף החלוקה בין שני הגופים, ההבנה העמוקה שחיבורים ביניהם יוכלו להביא להישגים רווחת בקרב המפקדים. "חלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה היו להפריד את קמ"ני הגדוד למודיעין שדה תחת אמ"ן ואיסוף קרבי הפך לחיל עצמאי", הוא מציג, "למרות זאת, אנו מזהים היום, בעיקר על רקע אופרטיביות מבצעיות צמודה ומשותפת - אפקטיביות גבוהה. היום אנחנו חלק מגוף שבונה כוח, תפיסות ואמל"ח יחד עם מודיעין ויוצר חיבור מבצעי שלם".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

הסיפור איתו פתחנו את הכתבה, ממחיש את הצורך ההולך וגובר בשיתוף פעולה בין מודיעין לאיסוף הקרבי, ומגובה ביום העיון המשותף לקמ"נים ולמ"פ איסוף קרבי בחטמ"רים, שנערך במחנה עופר אצל יחידת האיסוף "ניצן", בראשות תא"ל אמיר אבשטיין.

אז איך הכל התחיל? "במהלך תפקידי יזמתי פרויקט שנקרא 'לימוד בחברותא', הוא רץ במודיעין השדה כבר שנתיים, ומטרתו להפגיש קמ"נים בדרגים שונים בעולמות הבט"ש והתמרון, כאשר הקמ"נים בכל דרג נפגשים לשיח על אתגרים משותפים, ומעבירים ידע בין הגזרות", פותח סא"ל י', רע"ן תורה ותפישות במחלקת מודיעין השדה באמ"ן, "במסגרת שותפות מקצועית עם רמ"ח הגנת גבולות, שהולידה חברות קרובה גילינו את הפוטנציאל שגלום בקיום הפרויקט לא רק בתוך אגף המודיעין - אלא גם יחד עם אנשי האיסוף הקרבי".

שיתופי הפעולה בין עולם האיסוף לעולם מודיעין השדה הם לא דבר זר למפקדים. ישנם חיבורים מרתקים בהכשרות - אנשי איסוף שעוברים הכשרה מודיעינית ולהפך, שינויים בכוח האדם שמאפשרים מעבר תפקידים בין שני החילות, ושילוב תצפיתניות שעברו הכשרה מודיעינית במכלולים אחודים באוגדות המרחביות.

חמ"ל תצפיות
חמ"ל תצפיות צילום: דובר צה"ל

"השינויים הללו הראו לנו כמה הגבולות מיטשטשים בינינו, כמה מערך הגנת הגבולות מחזיק בהמון טכנולוגיות שיכולות להשתלב בצורה יפה מאוד עם מודיעין", קובע הרע"ן.

ובחזרה ליום העיון, בו השתתפו מפקדי פלוגות איסוף קרבי לצד קמ"ני חטיבות מרחביות מכלל הגזרות. "היום נפתח בהרצאה של מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ערן ניב, בנושא החיבור בין מודיעין ואיסוף וכיצד הוא מייצר יכולת לסכל פעילויות פח"ע", מפרט הרמ"ח.

לאחר מכן - כל קמ"ן חטיבה הגיע עם מ"פ האיסוף החבור אליו בגזרתו, וסיפרו על האופן בו הם התמודדו עם אתגר מבצעי המשותף לשניהם. "מרתק איך כל גזרה נותנת את המענה הייחודי לה, ועדיין מספקת את הצורך הרחב בעבודה המשותפת של מודיעין ואיסוף בצורה שרווחת בכלל הגזרות".

"אני נדהמתי לראות למשל, מ"פ איסוף בגזרת עזה יושב בקהל, ומסיק שפתרון מבצעי שהוצג על ידי קמ"ן ברמת הגולן יכול לשמש גם אותו", מוסיף סא"ל י', "הקמ"ן והמ"פ בכל גזרה פותרים יחד בעיות מודיעיניות שמשותפות לשניהם מתוך בקיאות מהותית של שניהם במאפייני השטח ומה שמתרחש בו".

"רק עיניים או אוזניים שפרושים בשטח לא מספיקים במציאות של היום", הוא גורס, "צריך מקום בו הכול יוכל לצוף - וכאן מגיע לידי ביטוי שיתוף הפעולה. אנשי האיסוף רואים תנועה בגזרה, ואנחנו באמצעותם יכולים להלביש אותה על ניסיון עבר, היסטוריה גזרתית, וידע עמוק שנמצא במערכות שברשותנו".

"אנחנו רוצים להביא לקיומו של משולש מסוים" מחדד רע"ן תורה ותפישות באמ"ן, "קודקוד אחד הוא הטמעה של תפישות חדשות שנרקמות, השני הוא מיצוי ורתימת פוטנציאלים טכנלוגיים שמערך הגנת הגבולות יודע להביא אל השולחן, והקודקוד השלישי הוא השפעה על התארגנויות רב תחומיות - כל התהליכים הרוחביים שיכללו גם את מודיעין השדה וגם את אנשי האיסוף של מערך הגנת הגבולות".

הרמ"ח והרע"ן מסכמים במבט קדימה אל עבר המשך העבודה הייחודית והמשותפת. "שם הקוד הוא העלאת האפקטיביות המבצעית בהגנת הגבולות", סוגר אל"ם פוגל מצידו, "יריית הפתיחה בדמות יום העיון באה בסך הכל לחשוף ולהכיר לאנשי השטח איך נראה השת"פ ממבט על - להראות שזה תהליך שכבר קיים ועכשיו רק צריך להתייחס אליו כחלק משגרת היום יום".

"הדבר הזה מוכיח בעיניי שהשלם גדול מסך חלקיו ברגע שלומדים יחד, משתפים ידע, ואז גם פועלים יחד - 1+1=3", מסכם גם סא"ל י', "זה אומר להעמיק את השותפות וכך לפתור אתגרים מודיעיניים. כך נבין את המרחב מהעומק ועד לשטחנו וננצח בתחרות למידת האויב שהרי לשם כך אנחנו כאן".