הר הבית
הר הביתצילום: TPS

העלייה להר הבית עמדה היום (ראשון) במרכז העיסוק הציבורי. פרופ' יצחק רייטר מהמכללה האקדמית אשקלון המשמש גם כחוקר במכון ירושלים למחקרי המדיניות, חושב שההחלטה של ההנהגה הישראלית היתה מוטעית.

"זכותו של כל אדם שמאמין לעלות להר הבית. השאלה היא אם כל מה שצודק – הוא גם חכם. השאלה היא אם בדרכים שמדינת ישראל נוקטת, אנחנו משחקים לידיהם או לא. לדעתי מה שקרה היום בהר הבית הוא ששיחקנו לידיהם. כי זה נכון שיש זכות עלייה להר הבית אבל לא כל זכות תמיד שקולה ומתאזנת עם אינטרסים אחרים", אומר רייטר בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "מדינת ישראל היתה צריכה לשאול את עצמה, האם האינטרסים הגיאופוליטיים באזור והיחסים הטובים הנרקמים עם מדינות ערב או אינטרסים אחרים בתחום מדיניות החוץ, אינם חשובים יותר מאשר להבטיח עד קוצו של יוד את זכותם של יהודים לעלות להר הבית בתשעה באב".

"לעניות דעתי, מדינת ישראל היום טעתה. כי פריצה כזו של המשטרה, אפילו שלא הסתיימה בהרוגים, היתה יכולה להוביל להסלמה נוספת והמחירים שמשלמים הם לא תמיד שקולים לרווח המיידי של הבטחת זכויות המבקרים בהר הבית", הוא מוסיף.

לשאלה האם ההנהגה הישראלית לא מבינה את השיקול הזה, עונה פרופ' רייטר, ששימש בעבר כסגן וממלא-מקום היועץ לענייני ערבים של שלושה ראשי ממשלה כי לדעתו ההחלטות נובעות בעיקר ממניעים פוליטיים ולא אסטרטגיים.

"אני חושב שמבינים, אבל כיון שאנחנו בתקופה של מערכת הבחירות, הדרג המדיני קיבל החלטות מתוך שיקולים פוליטיים. ממשלת ישראל, אם לא היתה מאפשרת היום עלייה להר הבית, היתה נתפסת בעיני חלק מהציבור – ששוחר את הר הבית – כממשלה חלשה. הם לא רצו זאת והתירו משהו, כשהם פוגעים באינטרסים יותר חיוניים של המדינה".

לדעתו, חשוב להבין גם איך חושב הצד השני. "בצד המוסלמי הרחוב והמנהיגות חד הם. הם חושבים מזמן שליהודים אין זכות לעלות להר הבית וגם אין לו שום זיקה. מעטים מאוד יודעים שיש לישראל זיקה להר הבית. אני עומד לפרסם ספר שבו אני ושותפי חושפים לראשונה את כל המקורות האיסלאמיים שמכירים בזיקה היהודית להר הבית".

"במאה השנים האחרונות, מרגע שהתחיל הסכסוך, כולם חושבים שלישראל וליהודים אין שום זיקה למקום וכך הם מייחסים לכך. לכן, כשיהודים עולים להר הבית – ודאי בקבוצות מאורגנות בליווי המשטרה – הם נתפסים כפרובוקטורים שכל מטרתם היא להדגיש ריבונות ישראלית בהר הבית. יש פה סוג של תחרות על ריבונות או שליטה בהר הבית. האם הרחוב הפלסטיני שולט בו או מדינת ישראל".

הוא קובע מניסיונו כי "כשהפלסטינים מאוד רוצים, לישראל אין ריבונות מלאה בהר הבית. היא יכולה לעשות הרבה מאוד צעדים, אבל כשהרחוב הפלסטיני מאוד רוצה – כמו שראינו בפרשת המגנומטרים – הוא מוכיח למדינת ישראל שהיא לא יכולה להציב מצלמות בלי להתחשב בצדדים האחרים".

ומה ישראל צריכה לעשות? "הבעיה המרכזית היא שאין מדיניות מסודרת או כתובה ולא נעשתה מספיק עבודת מטה סביב סוגיית הר הבית, שהיא אחת הרגישות באזור", אומר פרופ' רייטר.

לדבריו דוגמא לכך ניתן לראות באירועי היום. "הממשלה וגם המשטרה, כפי שראינו הבוקר, מקבלות החלטות ברגע האחרון. הגיע הזמן שממשלת ישראל תתייעץ עם מומחים בנושא הזה ותקיים משנה מסודרת מה היא מצפה שיקרה בהר הבית. האם היא מבינה שכשהיא נוגעת בכף אחת של המאזניים היא משפיעה גם על הכף האחרת בכל מה שקורה לא רק מול הפלסטינים אלא גם בעולם הערבי מסביב".

"אני לא חושב שזה תורם לאינטרסים של מדינת ישראל כשרואים באל ג'זירה או במדיה החברתית משטרה פורצת למקום השלישי בחשיבותו באסלאם. הרי ידעו מראש שתשעה באב ועיד אל-אדחה יפלו באותו היום. למה לא טרחו מראש לגבש החלטה ולא להשאיר את הכל עמום עד לרגע האחרון באופן שמתסיס את שני הצדדים. חבל שלא עשו כאן עבודה מסודרת", הוא מסכם.