מחנות הקיץ של בני עקיבא יצאו לדרך

דגש מיוחד ניתן השנה על נושא הבטיחות האישית במחנות. הפעילות המרכזית תתקיים בשלושה יערות שלמון, עופר ועין זיתים.

ערוץ 7 , י"א באב תשע"ט

מחנות הקיץ של בני עקיבא
מחנות הקיץ של בני עקיבא
צילום: בני עקיבא

מחנות הקיץ של תנועת בני עקיבא יצאו לדרך כשמספר שיא של כ-30,000 חניכים ומדריכים לוקח השנה חלק בפעילות.

החניכים יתחברו לטבע ולסביבה בפעילות ענפה ביערות, בשמורות הטבע ובמסע רגלי בשבילי הארץ.

בתנועה מציינים כי השנה הושם דגש מיוחד על נושא הבטיחות האישית במהלך המחנות בהובלת מחלקת הבטיחות שהקימה התנועה בשנה שעברה כחלק מהחלטה אסטרטגית לשים נושא זה בראש סדר העדיפויות.

מחלקת הבטיחות הפיצה חוברת נהלים מפורטת ומקיפה לכלל המדריכים והרכזים הכוללת הדרכות והנחיות ברורות במגוון נושאים וניתנה הכשרה מקיפה לצוותים במהלך ההכשרות. בנוסף, לכל מחנה יפעל רכז בטיחות שישהה בשטח המחנה.

כלל הרכזים והמדריכים שצפויים לקחת חלק במחנות הקיץ עברו הכשרה מקיפה וייחודית במגוון תחומים- חשמל, מטבח ובישול ועוד- כולל ניתוח לו"ז, ניהול סיכונים לכלל הפעילות, התמודדויות ועוד.

כל ההתנהלות הינה בכפיפות לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך ועל זאת התנועה הוסיפה רמה שנייה ומחמירה יותר של דרישות. במקביל, במהלך המחנות תתבצע בקרה שוטפת לוודא שהפעילות מתבצעת באופן הבטיחותי ביותר, על פי כלל הדרישות שהתנועה הציבה לעצמה. כמו כן, המחלקה גם פועלת להטמעת ולימוד הנושא בקרב כלל החניכים והמדריכים.

בנוסף, התנועה נערכה להתמודדות עם עומסי חום כבדים באופן מיוחד מבחינת התאמת המסלולים, הצללה, מים, מסלולים חלופיים ועוד - כאשר כל החלטה בנושא תתקבל בהתאם להערכת מצב שנעשתה מול גורמי המטאורולוגיה וחדר המצב של משרד החינוך.

חברי התנועה יטיילו בכרמל, בהרי ירושלים, הרי הגליל וגוש עציון - כשהפעילות המרכזית תתקיים בשלושה יערות שלמון, עופר ועין זיתים. בנוסף, חברי שבט הרא"ה משתתפים במחנה הנודד הצועד מגוש עציון לירושלים במשך 4 ימים. מספרם הגבוה של החניכים שלוקחים חלק בפעילות - כלל המחנות יתקיימו בשלושה מועדים וסבבים שונים. זאת, על מנת לקיים פעילות מלאה תוך שמירה על רמת בטיחות מלאה.

כמו כן, יתקיים גם מחנה ייחודי מסוגו - מחנה שטח לחניכים יובל עם צרכים מיוחדים ביער עופר אשר יגיעו מכל רחבי הארץ. המחנה יימשך יומיים, במהלכו תתקיים לינת שטח, פעילות חווייתית ענפה ומסלול מונגש לכלל החניכים.

יודגש גם כי התנועה נערכה למתן תפריט מיוחד נטול גלוטן המותאם לחניכים חולי צליאק - מהלך שנעשה בשיתוף העמותה לצליאק בישראל.

מזכ"ל בני עקיבא יאיר שחל סיפר כי "מחנות הקיץ הן נקודת השיא של הפעילות התנועתית במהלך השנה כולה. החניכים מצביעים ברגליים ומתחברים לארץ ישראל כשהמחנות הן המקום המרכזי בו הם לומדים על ערכים כמו חברות, עצמאות וציונות ישראלית".