יהושוע סובול
יהושוע סובולצילום: פלאש 90

הסופר והמחזאי יהושע סובול לא חוזר בו מכינוי גירוש העובדות הזרות וילדיהן 'אינקווזיציה' ואומר כי "גם בית המשפט העליון הוא לפעמים לא מעל בית המשפט האנושי, מעל חוק הלב".

בראיון ל'כאן' אמר סובול: "יש חוק ויש חוק הלב, וכאשר החוק היבש של מדינה או של דת מתנגש בחוק האנושי של הלב האנושי אז צריך לכופף את החוק לחוק הלב".

"מדובר בילדים שנולדו בישראל, שגדלו בישראל", הסביר סובול. "מדובר בילדים שהגיעו לגיל 13 ואין להם שפה אחרת מלבד העברית הישראלית, אין להם חברים אחרים, אין להם עולם אחר מלבד העולם הישראלי. לקחת ילדים כאלה ולגרש אותם מפני שאימותיהן בשעתו חתמו על איזה חוזה, שספק אם שני הצדדים בכלל קיימו אותו כהלכה, זו פשוט אכזריות, אסור לעשות את זה".

לדבריו, "זה מעשה שגורם לפרצוף של המדינה והחברה להיות לא אנושי ולכן אני הזדעזעתי כשקראתי שאותו ילד בן 13 שגדל בארץ וגם ניתנה חוות דעת מומחים שהגירוש שלו עלול לגרום לו לנזק בלתי הפיך לכל החיים, יגורש. איך ליבם של השופטים לא נכמר עליו? איך לוקחים ילד בן 13 כזה שעלול להיפגע קשות ומגרשים אותו מפני שיש איזה סעיף בחוק היבש שמאפשר להם לגרש?"

"לכן אני השתמשתי במושג של אינקוויזיציה", אמר. "משום שמחפשים אותם כמו האינקוויזיציה בשעתו שחיפשה את האנוסים שמסתתרים בתוך הסביבה הנוצרית ומנסים להימלט מחוקי הגירוש".

"אני חושב שצריכה לקום מחאה גדולה. צריך להחזיר למדינה את הפרצוף האנושי שלה ולא להתיר מן חוקים אנטי אנושיים כאלה ולפעול בתוך המרחב שבוא אנו חיים. גם בית המשפט העליון הוא לפעמים לא מעל בית המשפט האנושי, מעל חוק הלב. אולי אפילו נשיא המדינה צריך להתערב בעניין הזה ולעצור את הגירוש של הילדים", סיכם.