חגי בן ארצי: הפסיקה היא גזירת שמד

גיסו של ראש הממשלה מתעקש על ההגדרה החריפה בהקשר של ההחלטה למנוע קיום אירוע לחרדים בהפרדה וקורא לשומרי מצוות שלא לתמוך בליכוד.

ניצן קידר , י"א באב תשע"ט

ד"ר חגי בן ארצי
ד"ר חגי בן ארצי
צילום: חזקי ברוך

ד"ר חגי בן ארצי, גיסו של ראש הממשלה, לא מהסס להגדיר בהגדרה חריפה במיוחדת את החלטת בית המשפט שלא לאפשר קיום אירוע בהפרדה לחרדים בעפולה.

"אני חושב שעדיין לא נאמרה המילה שראוי להשתמש בה בהקשר הזה – שבאמת מדובר בפסיקה שהיא בבחינת 'גזירת שמד'", הוא מצהיר בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "המושג של גזירות שמד מדבר על חוקים שמנעו מיהודים לחיות את אורח החיים הדתי והמסורתי שלהם הרבה פעמים בשל הנאורות והקידמה. גם בתקופה המודרנית היכרנו חוקים שקבעו סטאלין ולנין למניעת לימוד תורה. כאן מדובר בגזירת שמד משום שלקבוע שאירוע בהפרדה, בהסכמת ציבור שמעוניין בכך – דתי וחרדי - במרחב ציבורי במדינת היהודים, זו עבירה פלילית שהמשטרה חייבת למנוע אותה. גם רוב בתי הכנסת נמצאים במבנים ציבוריים והשלב הבא יכול להיות מניעת הפרדה בבתי כנסת. אם כל הפרדה היא עבירה פלילית, בעצם אין אפשרות ליהודי דתי לחיות את חייו במדינת היהודים ולזה קורא בהיסטוריה היהודית גזירות שמד".

הוא מתקשה להבין גם את הביקורת שהוטחה בשר בצלאל סמוטריץ' על שתקף את התנהלות ראש הממשלה.

"הבעיה שלי היא שכשר כמו בצלאל סמוטריץ' בצדק מזדעק וזועק צעקה גדולה ומרה – על מי מתנפלים? עליו. לא שמעתי את ראש הממשלה או מי משרי הליכוד שאמר מילה על השערורייה והטירוף של גזירות השמד במדינת היהודים. כולם התנפלו על בצלאל סמוטריץ', שצריך לפטר אותו ושהוא לא מנומס. האם כשמדובר בגזירות שמד הבעיה היא האם הוא דיבר בנימוס? זה הרי חסר כל פרופורציה".

את חיצי הביקורת שלו הוא מכוון כלפי התנועה בראשה עומד גיסו, הליכוד.

"אני אומר בצער, שהליכוד פרסם בכל השבועות האחרונים מודעות ענק שמספרות לנו שהליכוד הוא הבית של הציונות הדתית. זאת הרי חוצפה ובלוף. איך אתם מציגים את עצמכם כבית של הציונות הדתית, כאשר ביום נורא כזה, שבמדינת ישראל מתבצעת פסיקה שהיא בבחינת גזירת שמד ולא אמרתם על זה מילה? הבעיה היא לא בצלאל סמוטריץ'. הבעיה היא בית המשפט ואם זה מתבסס על חוק, הבעיה היא החוק. הייתם צריכים לקום ולומר, "זה מטורף, זו שערורייה, אנחנו נשנה את זה". העובדה שזה לא נעשה מעידה שזה לא אכפת להם".

בן ארצי אומר שהמקרה הזה מוכיח שהציבור הדתי שתומך בליכוד צריך לחשב מסלול מחדש. "אם זה המצב, אני קורא לכל הציבור החרדי, הדתי והמסורתי שמצביע לליכוד, לא להצביע להם הפעם בשום פנים ואופן".

"אם זו העמדה של הליכוד כאשר מתרחשת זוועה כזו במדינת היהודים ואין להם מילה אחת להגיד על זה – הדבר אומר שהם לא הבית שלנו ולא השותפים שלנו. הם לא ידאגו שיהודי יוכל לחיות את חייו במדינת היהודים. לכן, הפעם צריך לומר לא לליכוד. אני אומר את זה בכאב, כי תמיד האמנו שהליכוד הוא בעל ברית שלנו והוא מבין מה הפירוש של להיות יהודי והפעם הם שברו את הכלים", מסכם בן ארצי.