עינת קליש-רותם, ראש עיריית חיפה
עינת קליש-רותם, ראש עיריית חיפהצילום: פלאש 90

שדולת הנשים ממשיכה לנסות ולמנוע קיום אירועים לחרדים. אחרי שהשיגה פסיקה נגד קיום אירוע בהפרדה בעפולה, פנתה היום (שני) השדולה לראש עיריית חיפה עינת קליש רותם וליועצת המשפטית של העירייה בדרישה לאסור קיום מופע חרדי המיועד לגברים בלבד.

בפניית השדולה נטען כי האירוע עתיד להתקיים במרכז הקונגרסים בחיפה שהוא אולם עירוני וייערך בחסות העירייה ועל כן אי אפשר לקיימו בהפרדה.

"הדרת נשים מהמרחב הציבורי והפלייתן בקבלת שירות ציבורי הן פעולות אסורות, המנוגדות לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. הדבר עומד בניגוד גמור לעיקרון השוויון וכן מהוות הפרה של חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, תשס"א-2000", טענו בתנועה.

עוד הוסיפו, "יודגש כי ההנחה שיש קהל שיעדיף לקיים את האירוע ללא נשים איננה מכשירה את קיום האירוע, שבמהותו נוגד את החוק. מהנורמות שצוטטו לעיל עולה כי עקרון השוויון בין המינים והאיסור לקיים אירועים ציבוריים המדירים נשים – גוברים על העדפותיו של ציבור כזה או אחר".

מוקדם יותר הגישה תנועת ש"ס עתירה לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד החלטת עיריית עפולה להסכים לדרישות שדולת הנשים, שלא לקיים הפרדה באירוע הזמר לציבור החרדי שתוכנן להתקיים ביום רביעי.

בעתירה נטען כי הסכמת העירייה לדרישה היא לא סבירה ולא מידתית, מנוגדת לחוק ופוגעת בזכות לשיוויון של הציבור החרדי המקיים את אירועי התרבות שלו בהפרדה.

ש״ס מדגישה בעתירתה, כי האירוע המדובר כמו אירועים נוספים המתקיימים בהפרדה, אינם באים לכפות אורח חיים על מי שאינו נוהג כך, אלא מייצגים קבוצת אנשים המבקשים זאת, שגם להם מגיע ליהנות מאירועים עירוניים בעיר מגוריהם.

העתירה אף מסתמכת על פסיקת בג״ץ התומכת בדרישה זו וקובעת כי במצב כזה, "לא רק שאין מניעה משפטית לאפשר לה לנהוג כך, ייתכן שאף יש לנסות לסייע בידה, שכן ההתחשבות באמונותיו ובצרכיו הדתיים של כל אדם היא מעקרונות היסוד של המשפט הישראלי".

לבקשת ש״ס שתוגש באמצעות עו"ד ח"כ משה ארבל ועו"ד ישראל באך, יש להורות על ביטול פסק הדין שניתן רק מכח הסכמת העיריה השגויה, ולהורות על קיום דיון דחוף לגופה של העתירה בו תוצג עמדת ש"ס. לחילופין מבקשת ש"ס להעביר את הסוגיה להכרעת בג"ץ.