צבי הים שבו אל הטבע

צבי ים קובי ומשה חזרו לחוף בת ים לאחר שטופלו במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.

ערוץ 7 , י"א באב תשע"ט

צבי הים שבו אל הטבע-ערוץ 7
הצבים חוזרים לים
צילום: דנית אלאלוף, רשות הטבע והגנים

קובי ומשה, צב וצבת ים שנמצאו פצועים ותשושים לפני מספר חודשים, שבו היום (שני) חזרה לטבע בחוף ריביירה בבת ים לאחר שטופלו במרכז הארצי לצבי ים של רשות הטבע והגנים.

השניים שוחררו בליווי פקחי רשות הטבע והגנים בשיתוף "מרכז הגל שלי" – עמותה המסייעת לנוער בסיכון וקהל רב נוסף מקרב משתמשי החוף.

צבת הים משה, נמצאה כשהיא צפה בים מול מרינה הרצליה במרץ השנה והובאה למרכז ההצלה כשהיא תשושה מאד ומלאה בטפילים, מה שמצביע על כך כי היא צפה זמן רב מאד ללא יכולת לצלול ולאכול.

היא טופלה באנטיביוטיקה ונוזלים ולאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT במרפאתו של הוטרינר ד"ר צחי אייזנברג התברר כי משה סובלת מכיס אוויר בריאה הימנית .

ד"ר אייזנברג שאב מהריאה כ-6 ליטר אוויר במסגרת הטיפול שניתן לה ולאחר חודשיים בבדיקה חוזרת הכוללת סריקת CT נמצא כי כיס האוויר נעלם כמעט לחלוטין. עם השלמת הטיפול בה ותקופה התאוששות והשגחה צמודה הוחלט במרכז הארצי להצלת צבי ים כי היא כשירה לחזור לים.

צב הים קובי נמצא במים מול המרינה באשדוד בינואר השנה והגיע למרכז ההצלה כשהוא חלש מאד ורזה. לאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT התברר כי הוא סובל מפגיעה באוזן התיכונה. בנוסף היו לקובי פצעים על העיניים.

הוטרינר טיפל בעיניים והוציא משם חול ושאריות צדפים שנכנסו מתחת לעין. לאחר מספר שבועות בטיפול נמרץ הועבר הצב לבריכה בחצר הטיפולים להמשך טיפול והשגחה רפואית. קובי נלקח לביקורת הכוללת סריקת CT נוספת אצל הווטרינר ונמצא כי הוא כשיר לחזור לים.