לעורר אהבה: ט"ו באב כפי שלא הכרתם

למה בכל זאת אנחנו בוחרים לחגוג את ט"ו באב רק עם מארזים קנויים ואימוג'י לבבות?

תגיות: אהבה
בשיתוף בצילו , י"ב באב תשע"ט | עודכן: 22:07

אהבה
אהבה
צילום: ISTOCK

בקניונים וברשתות השיווק השונות כבר עומלים על המבצעים המיוחדים לכבוד ט"ו באב, הכול בזוג, הכול בגווני אדום ולבן ועם הרבה, הרבה לבבות.

הציבור בישראל נוהג לחגוג שני ימי אהבה בשנה, אחד בתאריך לועזי ושני בעברי. אך משום מה, על אף ציון היום בלוח השנה העברי, הציבור הדתי לא כל כך יודע איך לגשת לחג הזה, ששונה לחלוטין משאר החגים במעגל השנה בהם יש משנה סדורה של הלכות ומנהגים.

"חז"ל השוו את ט"ו באב ליום הנשגב והקדוש - יום הכיפורים," אומר הרב דודי פוטש, מייסד ארגון 'בצילו' וראש תכנית תורה פנימית למשפחה, "מעניין שדווקא הציבור הכללי חוגג את ט"ו באב כחג האהבה, ואילו רבים בציבור הדתי והתורני לא יודעים איך לציין אותו."

הרצון לחקור על מהותו של חג האהבה הגיע כשנשאל איך חוגגים את ט"ו באב ביהדות. השאלה הזאת עוררה אותו לגלות עולם שלם ועמוק הנסתר מתחת ליום הזה ולהוציא לאור סדרת שיעורים קצרה וממוקדת עם עצות מעשיות שיהפכו את היום הזה לזמן זוגי משמעותי.

"לפני מספר שנים התארח אצלנו קצין בכיר, מנהל בית ספר לטיסה, אותה שבת הייתה בט"ו באב" מספר הרב פוטש, "במהלך השבת אחרי תפילת שחרית שאל אותי הקצין: איך חוגגים את ט"ו באב על פי התורה? הסתכלתי עליו ואמרתי בחצי חיוך שאם ט"ו באב חל ביום חול אז לא אומרים תחנון בתפילה. צחקתי כמובן, אבל השאלה שלו תפסה אותי, ובמשך שלוש שעות ישבנו יחד ולמדנו מה המשמעות של ט"ו באב ושל סוד האהבה והחיבורים המיוחדים המתגלים בו."

ימים טובים לישראל

אנחנו יודעים לצטט בעל פה מהם האירועים שקרו בט' באב וימי החורבן, אך כמה ימים אחר כך, התרחשו מספר אירועים משמחים לעם ישראל שהפכו את היום הזה לקדוש, חשוב ומשמח ומשמעותי מאוד בלוח השנה העברי.

"מצאנו בחז"ל שישה דברים משמחים שקרו ביום ט"ו באב בתקופות שונות, החל מכך שמתי המדבר פסקו למות ביום הזה וניתנה רשות לעם ישראל לעלות ולהיכנס סוף סוף לארץ ישראל, מאוחר יותר הותרו השבטים לבוא זה בזה כיוון שכבר נחלו את הארץ ולא חששו שיהיה ערבוב שיוביל להתמעטות הנחלות, גם שבט בנימין חזרו להתחתן עם שאר השבטים וכך נשמרה שלמותו של עם ישראל, ועוד שלושה דברים שהתרחשו בזמן המקדש. המשותף לכל האירועים הללו הוא החיבור והשלימות של חיבור לארץ, חיבור לעם וחיבור לה'. אחרי כל זה, המשנה מביאה באריכות את עניין החיבור הזוגי שהוא הביטוי הכי עמוק אצל כל אדם לאהבה וחיבור אמיתי."

איך מתבטא הקשר הזוגי בט"ו באב?

"חז"ל מתארים בצורה ציורית ונפלאה, שבט"ו באב היו יוצאות הנשים לחולל בכרמים בבגדי לבן ויש תיארו ארוך ומיוחד על השיח שהתקיים שם, ושם יש מספר מילים שחוזרות על עצמן: "בחור, שא נא עיניך וראה מה אתה בוחר לך." במילים אלו טמון סוד ההשוואה בין יום ט"ו באב ליום הכיפורים עד כדי כך שהם מצוינים כימים הכי טובים לישראל. ביום הכיפורים מתגלה הקשר הנשמתי העמוק ואילו בט"ו באב מתגלה הקשר העמוק בין איש לאשה כאן למטה, בגוף, בעולם הזה ובחיי היום יום. כאשר זוג מתחתן יש שם חיבור גדול של שתי נשמות המתחברות לנשמה אחת ואז האהבה באמת בשחקים. עם השנים, האהבה מעט נשחקת ומתחילה שגרה, יוצאים לעבוד מגדלים ילדים ובאיזה שהוא שלב אנחנו שואלים היכן האהבה הגדולה שהייתה לנו? איך מחזירים אותה? וכאן - טמון הסוד המיוחד של ט"ו באב, שבא להזכיר לנו ולגלות איך דווקא כאן, עכשיו בדיוק במצב והשלב בו אתם נמצאים ניתן לחדש ולהצית את האהבה מחדש."

איך עושים את זה?

הרב פוטש: "בזוגיות, יש מקום לחיבור הנשמתי, אך בהחלט גם מקום לחיבור הגופני המתבטא דווקא בנפרדות של שני בני הזוג. אם יתקיים רק הצד הנשמתי יווצר מצב שאחד מבני הזוג יעיב על הצד השני וידרוש ממנו לעשות רק כרצונו ויגרום לפירוד כאן למטה, וכך גם הפוך, אם יהיה ביטוי רק לצד הגופני כל אחד מבני הזוג ימשוך לכיוון אחר, גם אז יווצרו חילוקי דעות, וויכוחים ופערים. הדבר הנכון הוא לחבר את שני הדברים, ולדעת שבשורש אנחנו נשמה אחת ויש לנו ייעוד משותף, אך הביטוי כאן למטה מתחלק בשני גופים נפרדים ולכל אחד מבני הזוג יש את המקום שלו.

רק כאשר נכיר את עצמנו, וכשהאיש ירצה בכל מאודו שאשתו תתפתח וגם האישה תרצה מעומק ליבה לעשות הכל שבעלה יתפתח ויהיה מקום וביטוי לכל צד - רק כך נוצר חיבור אמיתי ושלם שיחזיר את האהבה בין בני הזוג, וזה הסוד שנגלה לנו בט"ו באב.

"לכבוד החג הנפלא הזה, צילמנו עבורכם סדרת שיעורים קצרה וממוקדת בה תמצאו שלוש המלצות מעשיות לחגוג את ט"ו באב בימנו, ולחגוג את חג האהבה בצורה משמעותית ועמוקה, מתוך חיבור מיוחד".

להורדת המדריך המלא לט"ו באב במתנה לחצו כאן