"הרצח של דביר נגע בכל כך הרבה לבבות"

יואב שורק, אביו של דביר שורק הי"ד: "מה שהיה אמור להיות אירוע שלנו, של שבעה על הבן היקר שלנו, הפך לאירוע לאומי. זה חזק מאתנו".

אלירן אהרון , י"ב באב תשע"ט | עודכן: 12:16

יואב שורק, אביו של דביר שורק הי"ד, סיפר אחר הצהריים (שלישי) בשיחה עם עיתונאים על תחושותיו לנוכח המבקרים הרבים המבקרים את המשפחה במהלך ימי השבעה.

"מה שהיה אמור להיות אירוע שלנו, של שבעה על הבן היקר שלנו, הבנו פתאום שאנחנו בתוך קצת שחקנים בסרט של איזה שהוא אירוע לאומי. לא בחרנו בזה אבל זה חזק מאיתנו", סיפר שורק.

"באו לפה אנשים מכל העולם", הוסיף, "אנחנו מקבלים הרבה כוחות, תמיכה גדולה מאוד. אנחנו באמת מופתעים מדוע דווקא האירוע הזה הפך להיות כל כך מדובר ונגע בכל כך הרבה לבבות. יכול להיות שלדביר היתה איזה זכות לעשות משהו, אני לא יודע. מבחינתנו אנחנו יושבים שבעה, אנחנו לא בתוך קמפיין פוליטי. אני משתדל שמערכת הבחירות שיש ברקע לא לא תחדור לפה. אנחנו לא מתעסקים בזה".

שורק התייחס לעובדה שרוצחי בנו נתפסו בחיים והסביר, "האכזבה הזו היא לא שלנו, היא אכזבה לאומית. אני מניח, מנחש, שגם הכוחות שתפסו אותם קיוו לתפוס אותם בסיטואציה שהייתה גורמת לזה שהם כבר לא היו בין החיים. אנחנו קיבלנו מסרים גם דרך הערוצים הרשמיים וגם דרך ערוצים לא רשמיים שהפעולה של כוחות הביטחון לתפיסת המחבלים במקרה הזה הייתה מאוד מאוד נחושה וחדורת מוטיבציה. זה באמת עוד ביטוי לזה שבאמת העם איתנו באיזה שהוא מקום. לא שזה יחזיר את דביר, אבל באיזה מקום זה נגע בלבבות רבים. זה מה שאמרתי לכל הקצינים שהיו פה, האלוף ואחרים, אנחנו סומכים עליהם שישמרו עלינו, על כל מי שחי".

"הרבה מאוד הורים שכולים מגיעים לפה", ציין שורק, "אני פתאום נזכר בעוד פיגוע ועוד פיגוע. זה מזכיר לנו את המציאות. למרות שכל הזמן אני חושב שיש שיפור, עדין אנחנו צריכים להיות במקום שאנחנו יכולים להסתובב בבטחה ודאי כשבאים לעשות חיים ולא לעשות מוות".

על התחושה לקראת יום ההולדת של דביר שיחול הערב ומחר אמר שורק, "זה משמעותי שזה יצא בתוך השבעה. הוא נולד והברית שלו הייתה בבית כנסת שממנו יצאה ההלוויה, ובחצר הבית שבו אנחנו יושבים שבעה".

שורק סיפר כי חפציו של דביר עוד לא הגיעו לידיהם, "לא הייתה פה משטרה אבל אנחנו עדיין מחכים באמת לחפצים שלו שהיו אתו, הפלאפון שלו, הספרים המפורסמים שהיו אתו, הבגדים שלו. לא קיבלתי שום דבר אבל אנחנו מבינים שזה עדיין במז"פ. מי שבקשר איתנו כל הזמן זה הצבא. שמעתי שמיפו את הבתים של המחבלים להריסה בקרוב".

בהמשך נשאל שורק על האפשרות של פיוס עם הפלסטינים, "מה זה פיוס? אני לא חושב שמישהו מדבר על פיוס עם אנשים שרוחם להרוג אותך. מי שרוצה פיוס זה פיוס. זה מה שדביר שידר כל הזמן. הוא גם היה מעורב ביוזמות של דיאלוג, אפשר להגיד בתמימותו ואפשר להגיד בתמימותו במובן החיובי. בסוף אנחנו אנחנו פה כדי לבנות ולנטוע ולנצור ולהביא חיים, וזה הניצחון שלנו".

בתשובה לשאלה על הנצחה סיפר שורק כי שני ילדים כבר נקראו על שמו של דביר, "כבר קיבלנו הודעות לפחות על שני ילדים שנקראו על שמו. מגוש עציון. אני מניח שאני ידע על כל מיני יוזמות. אנחנו לא עוסקים בזה בשלב זה גם כהורים אנחנו לא רוצים להיכנס לעיסוק מוגזם".