"ההתנחלויות המבודדות פוגעות בביטחון"

יו"ר המחנה הדמוקרטי, אהוד ברק, תקף את השימוש בטיעון הביטחוני להצדקת מפעל ההתנחלויות, "אין דבר רחוק יותר מן האמת".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באב תשע"ט

אהוד ברק
אהוד ברק
צילום: שריה דיאמנט/TPS

יו"ר המחנה הדמוקרטי, אהוד ברק, פרש היום (שלישי) בנאום בפני משתתפי כנס המועצה לשלום וביטחון את חזונו המדיני והביטחוני.

"הדילמה ארוכת הטווח כואבת מאוד אך פשוטה להבנה. בין הים לנהר הירדן חיים יותר מ 13 מיליון בני אדם. קרוב ל- 9 מיליון ישראלים וכ-4.5 מיליון פלסטינאים. אם ביחידה הטריטוריאלית הזאת תתקיים רק ישות ריבונית אחת, ושמה ישראל- היא תהפוך בהכרח ללא יהודית או לא דמוקרטית", טען ברק.

לדבריו, "אם מיליוני הפלסטינאים יוכלו להצביע לכנסת זו תהיה מייד, מדינה דו לאומית, ותוך זמן קצר במונחי היסטוריה, מדינה עם רוב מוסלמי וסיכויים גבוהים למלחמת אזרחים מתמשכת. אם מיליוני הפלסטינים לא יוכלו להצביע, באופן קבוע- זו לא תהיה דמוקרטיה. זה יהיה אפרטהייד יהודי, טובל באלימות ותחת איום קבוע של קריסה".

"בטווח ארוך אין מוצא מה׳קוראלס׳ הזה", קבע ברק. "לא שמעתי שום הצעה מעשית, מלבד תרגילים באשליה עצמית, פיברוק של עובדות דמוגרפיות, או לחילופין, אמונה עיוורת בהתערבות אלוקית. גם הרוח הגבית, שלא תהיה שם לנצח, מממשל טראמפ ומגל של לאומנות גואה בפינות שונות של העולם- איננו יכול לשנות בטווח ארוך את ה׳מדרון החלקלק׳ של קריסת היציבות היחסית והזמנית בשטח, קריסת עמדת ׳העליונות המוסרית׳ שישראל אחזה בה מאז הקמתה, השחתת הנורמות והקודים האתיים של צהל והשב"כ, קריסת הגיבוי של יהדות ארה״ב לישראל, וערעור מעמדה של ישראל בקרב הציבורים, ובהמשך הממשלות, של הדמוקרטיות המתקדמות בעולם. כל אלה ממתינים לנו בדרך אל התהום, אם לא נתעשת ונבלום אותם כעת".

"התוואי הזה שאליו מוליך אותנו, ביתר שאת בשנים האחרונות, הימין הישראלי, נתניהו ומאחוריו סמוטריץ', שמאחוריהם הרבנים ליאור וגינצבורג ואתם הכהניסטים - הוא תוואי הרסני, יש יאמרו קטלני, לעתידה, זהותה ובטחונה של ישראל ולעתיד הפרויקט הציוני כולו. זהו, ורק זהו, האיום הקיומי היחיד על ישראל בעת הזאת. חמור מאיומי הטרור, הטילים ואפילו מהאיום האיראני. ולכן, אין לנו היום משימה חשובה או דחופה יותר, מהצבת טריז על המדרון החלקלק הזה. זה בדיוק מה שאנחנו ב'מחנה הדמוקרטי' פועלים לעשות", ציין ברק.

"אולם מאחר והיום אנחנו עוסקים בביטחון, נאמר, שעל מנת להעלים את העוקץ הבלתי נמנע של 'חזון המדינה האחת' מבלי להיחשד ב'משיחיות', מתעתעים נתניהו ובני דמותו, בציבור כולו, בנימוקי בטחון מופרכים. במרכזם, הטיעון כאילו המשך הבניה וההרחבה של 'ההתנחלויות המבודדות' בכל רחבי יו"ש חיוני לביטחון המדינה. וכי בלי אחיזת קבע, לתמיד, בכל רחבי יו"ש - אין יכולת להגן על מדינת ישראל", הסביר ברק.

"אין דבר רחוק יותר מן האמת", טען ברק, "יש דברים שהם באמת חיוניים: גושי היישובים, מספר אתרים אסטרטגיים והגישה אליהם, אזור ביטחון ממזרח לנתב״ג,השכונות היהודיות ממזרח לקו הירוק בירושלים,ונוכחות צבאית ארוכת טווח לאורך נהר הירדן. כל אלה חיוניים לביטחון. ויש לשמור עליהם בכל הסדר עתידי. ׳ההתנחלויות המבודדות׳ (כמאה יישובים ומאחזים ובהם כמאה אלף איש), ממש לא בקבוצה הזאת. אין להן שום תרומה ביטחונית. למעשה הן פוגעות בביטחון ומהוות עומס מיותר עליו. ורק מסבכות את תהליך ההיפרדות ההכרחי".