מנהיגי העולם ישתתפו בפורום השואה בירושלים

נשיאי גרמניה, צרפת, איטליה ואוסטריה, ומנהיגים נוספים, יתכנסו בישראל לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ ויום הזיכרון הבין-לאומי לשואה.

ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ט

מנהיגי העולם ישתתפו בפורום השואה בירושלים-ערוץ 7
'יד ושם'
צילום: קובי גדעון. פלאש 90

ראשי מדינות מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה יקחו חלק ב"פורום השואה הבין-לאומי" החמישי, לציון יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה ו-75 שנים לשחרור אושוויץ, שיתקיים ב- 23 בינואר במוזיאון "יד ושם" בירושלים.

הכנס הבינלאומי הגדול יתקיים תחת הכותרת "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות", והוא מאורגן על ידי פורום השואה הבינלאומי בראשות ד"ר משה קנטור בשיתוף עם "יד ושם" ובחסות נשיא מדינת ישראל, ראובן (רובי) ריבלין. משתתפי הכנס ישלחו מסר לרגל יום השואה הבינלאומי כי "אין מקום לאנטישמיות בחברה המודרנית".

בין המנהיגים שכבר אישרו עד כה את בכנס "פורום השואה" נמנים נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא גרמניה פרנק-וולטר שטיינמייר, נשיא איטליה סרג'יו מאטרלה ונשיא אוסטריה אלכסנדר ון-דר בלן.

פורום השואה הבין-לאומי, שנוסד ב-2005 על ידי ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי, הוא ארגון בינלאומי, העוסק בשימור זיכרון השואה והפקת הלקחים ממנה עבור האנושות כולה, כולל מאבק באנטישמיות הגואה בעולם. אירועים קודמים של פורום השואה הבינלאומי, בשיתוף עם "יד ושם", התקיימו באושוויץ, בבאבי יאר ובטרזינשטט, בהם השתתפו מדינאים ודיפלומטים מובילים מהעולם.

האירוע יתקיים על רקע העלייה בביטויי השנאה והאלימות האנטישמיים בעולם, בעיקר באירופה. "כנס זה מתקיים בנקודת זמן חשובה ביותר - 75 שנים לשחרור אושוויץ-בירקנאו, כשברקע נשמעים שוב קולות של הכחשת שואה ואנטישמיות" אמר נשיא מדינת ישראל ראובן (רובי) ריבלין. "לעולם לא ניתן יד למתכחשים לאמת, למנסים להשכיח אותה או למבקשים לשכתב את ההיסטוריה, לא מצד בודדים או ארגונים, לא מצד ראשי מפלגות וגם לא מצד ראשי מדינות. הזמנתי את מנהיגי המדינות להצטרף אלינו לרגע קדוש של זיכרון ומחויבות ואני מברך על ההיענות ההולכת וגוברת מיום ליום. נעשה כל מאמץ שיהיה זה אירוע משמעותי אשר יותיר חותם ממשי במאבק באנטישמיות וישפיע על חינוך הדור הצעיר" הוסיף הנשיא ריבלין.

נשיא פורום השואה הבינלאומי, ד"ר משה קנטור, אמר כי "אירוע זה חשוב במיוחד מפני שככל שעוברות השנים ואנו מתרחקים מאירועי השואה, חלק מזיכרונה מתעמעם ולקחיה כבר אינם נלמדים. האמרה 'לעולם לא עוד' אינה רק ביטוי, אלא תכנית פעולה אותה עלינו לממש כקריאה להגן על העתיד בעודנו זוכרים את העבר. אירוע זה יעניק הזדמנות ייחודית למנהיגי העולם להתייצב יחדיו ולהכריז 'די לאנטישמיות, לחוסר הסובלנות ולגזענות' ולעצור את השנאה. לפורום השואה הבינלאומי מעמד מיוחד המאפשר לו לספק הזדמנות למנהיגים שלנו להפוך את המודעות לשואה ולקחיה לפעולה משותפת למיגור האנטישמיות וכל ביטויי השנאה".

יו"ר "יד ושם", אבנר שלו, התייחס גם הוא לכנס הגדול שיתקיים בינואר 2020. "השואה, שמטרתה הייתה השמדה מוחלטת של העם היהודי ותרבותו ניזונה מאנטישמיות גזענית קיצונית. בעקבות מלחמת העולם השנייה, הקהילייה הבינלאומית גיבשה עקרונות אוניברסליים והקימה ארגונים בין-לאומיים במטרה למנוע פשעים נגד האנושות. עלינו לזהות, ללמוד ולהבין את הדרכים בהן האנטישמיות נמשכת ומתפשטת בשנים האחרונות. על כולנו להיות ערים לביטויים עכשוויים של אנטישמיות ולהילחם בה בנחישות בכל מקום בו היא מתפרצת. זו אחריותה של האנושות כולה, ובעיקר של המנהיגים שיתכנסו כאן ב"יד ושם", לפעול על מנת להיאבק באנטישמיות, בגזענות ובשנאת זרים".