ימימה מזרחי
ימימה מזרחיצילום: גדעון שרון

לא בכל יום פורץ האקר מוסלמי פרו-פלשתיני אל דף פייסבוק שכולו תורה. אבל נדיר הרבה יותר שחשבון פייסבוק שכולו תורה מצליח להניס באימה האקר מוסלמי.

הסיפור הלא נעים, שהגיע לסיומו הטוב, התרחש השבוע בדף הפייסבוק הפופולרי של הרבנית ימימה מזרחי 'פרשה ואישה', שאותו מנהלת יד ימינה של הרבנית, יקרת פרידמן.

במוצאי תשעה באב, אחרי התאוששות קלה מהצום, נכנסה יקרת פרידמן לדף הפייסבוק וגילתה לחרדתה שכבר משעות אחר הצהריים היא הוסרה מתפקידה כמנהלת הדף, ככל הנראה כתוצאה מפריצה של האקר שהשתלט עליו.

פרידמן גילתה כי ההאקר, שכינה את עצמו עאדה מעולאנה, מציג את עצמו כעובד באוניברסיטה אסלאמית באינדונזיה. במשך שעות אחדות היא הרגישה חסרת אונים. הפנייה ששיגרה להנהלת פייסבוק מטבע הדברים עדיין לא זכתה למענה, והחשש היה מנזק בלתי הפיך שהפורץ עלול לחולל בדף הפייסבוק שעליו היא עמלה כבר שנים. היא ניסתה לפנות לכל גורם שנראה לה רלוונטי, אבל קרוב לחצות הלילה הבינה שלעת עתה פני הדברים לא עומדים להשתנות.

בליבה גמלה החלטה לא צפויה: "אמרתי לעצמי: מה יש לי להפסיד? אכתוב ישירות לפורץ, אפנה ללב המוסלמי שלו".

פרידמן ניסחה הודעה אסרטיבית למדי בשפה האנגלית, שכוונה אל הנקודה הדתית שככל הנראה הניעה את הפורץ: "אני רק רוצה לוודא שאתה מודע לכך שפגעת בדף פייסבוק קדוש", כתבה פרידמן למעולאנה. "הרבנית ימימה מזרחי היא דמות רוחנית חשובה מאוד בירושלים. כל מי שניסה לפגוע בה מצא את עצמו בסיטואציה חמורה. היא לא עשתה דבר כדי לגרום לכך לקרות, זה אלוקים ששומר על האישה הקדושה הזאת. עליך להבין שעל ידי פגיעה בדף שלה אתה עלול למצוא את עצמך נפגע, כולל המשפחה שלך".

בסיום הדברים הציעה פרידמן להאקר לא להמתין לטיפול של פייסבוק בעניין אלא לעזוב מעצמו מיידית את הדף, ואף דרשה ממנו להתנצל על המעשה.

בבוקר שלמחרת נכנסה פרידמן אל הדף, וגילתה הודעה מנשות צוות 'פרשה ואישה': "כל הכבוד, הכול סודר". הפורץ נעלם כלא היה. היא בדקה האם הנהלת פייסבוק טיפלה בעניין, אבל עדיין לא התקבלה מהם תגובה לפנייתה מאמש. מה שכן חיכה לה הוא הודעה שהתקבלה בשעות הלילה ממעולאנה, שהגיב בשאלה: "האם ניתן לקיים משא ומתן?". משלא נענה, הוסיף ושאל: "את פרו-פלשתינית או פרו-ישראלית?".

"אני מודה לה' שישנתי", צוחקת פרידמן, "בגלל שלא עניתי, הוא אולי נבהל מדממת האלחוט והחליט להתקפל".

הטור המלא יפורסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע"