כשהפלסטינים נשאלו על הסתה וגזענות

הנציגים הפלסטיניים במועצת זכויות האדם עומתו לראשונה עם ממצאים קשים באשר להסתה המתמשכת ברשות הפלסטינית.

ניצן קידר , י"ג באב תשע"ט

חומרי הסתה פלסטיניים
חומרי הסתה פלסטיניים
צילום: דובר צה״ל

דיון חריג ויוצא דופן התקיים אמש (שלישי) בוועדה למיגור אפליה גזעית (CERD) של מועצת זכויות האדם באו"ם בג'נבה.

המשתתפים עסקו בהסתה, בגזענות ובאנטישמיות הקיימת ברשות הפלסטינית.

בניגוד להתנהלות הקבועה נגד ישראל במועצה, חלק מהמומחים החברים בוועדה החליטו באופן חסר תקדים להתייחס לממצאים שהדגישו את ההסתה והגזענות ברשות הפלסטינית ועלו במסמכים שהכינו פרופ' ג'ראלד שטיינברג ממכון המחקר NGO Monitor ומנכ"ל ארגון Impact-se מרקוס שיף, החוקר את ההסתה בספרי הלימוד הפלסטיניים.

כך, בתום הדיון, מומחי הוועדה תשאלו את הנציג הפלסטיני עומר חיז'אזי בדרישה לתשובות והתייחסויות בנידון.

למעט הארגון הפלסטיני אל-חק, שנכנס לוועדה ברגע האחרון, שטיינברג, שיף ונציגת ארגון UN Watch, היו נציגי ארגוני החברה האזרחית היחידים שנכחו בחדר.

פרופ' שטיינברג, נשיא NGO Monitor, סיפר בתום הדיון כי "הנקודה החשובה היא שפה באו"ם, הפלסטינים נאלצים פתאום להתמודד עם האנטישמיות שהם בעצמם מקדמים, כולל בספרי הלימוד שלהם".

"בניגוד להתנהלות הקבועה במועצת זכויות האדם, המומחים בוועדה הקשיבו לממצאים והתעמתו עם הפלסטינים. התפתחות זו מהווה תקדים משמעותי", הוסיף שטיינברג.

מרקוס שף אמר כי "הסתירה בין העמדה הפלסטינית הטוענת לדבקות באנטי-גזענות לבין האנטישמיות הבוטה, השנאה והקיצוניות בתכנית הלימודים ברשות הפלסטינית לא אבדה מעיני הוועדה. חברי הוועדה דרשו תשובות מנציגי הרשות הפלסטינית סביב הדוגמאות שהוצגו בפניהם. אין טעם להכחיש את השנאה הקיימת בספרי הלימוד הפלסטינים החדשים. השנאה שם. שחור על גבי לבן".