יורחב ויוארך המסלול בשדה התעופה בחיפה

משרד התחבורה ועיריית חיפה הגיעו לסיכום המסדיר את המשך הקמת נמל המפרץ ושדה התעופה בחיפה.

ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ט

השר סמוטריץ' עם ראש עיריית חיפה
השר סמוטריץ' עם ראש עיריית חיפה
צילום: דוברות

משרד התחבורה, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל (חנ"י) ורשות שדות התעופה (רש"ת) חתמו היום (רביעי) על הסכם המאפשר לקדם תכנון להארכת מסלול שדה התעופה בחיפה.

במקביל, עיריית חיפה תסיר את כל התנגדויותיה להמשך הקמת נמל המפרץ ותספק את כל האישורים וההיתרים הנדרשים ממנה.

ההסכם נחתם בתום מספר ישיבות שהתקיימו בין שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם, מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל, סגן וממלא מקום ראש עיריית חיפה נחשון צוק, מנכ"ל חברת נמלי ישראל שלמה ברימן, מנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות ונציגים של משרד התחבורה, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל ורשות שדות התעופה.

על פי ההסכם, אזור הכניסה לנמל המפרץ יתוכנן מחדש באופן שלא ימנע את הארכת מסלול ההמראות והנחיתות של שדה התעופה בחיפה.

התכנון הסטטוטורי להארכת מסלול השדה יוגש מחדש ויכלול מסלול של עד 2,100 מטרים ברוטו. כמו כן, תתוכנן קישוריות של טרמינל השדה לתחנת רכבת חוצות המפרץ.

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' בירך על שיתוף הפעולה עם עיריית חיפה וציין כי פתיחת נמל המפרץ צפויה לפתוח את ענף הנמלים לתחרות ולשפר את רמת השירות עבור משתמשי הנמל.

לדבריו, הנמל החדש יאפשר את חיזוק מטרופולין חיפה ויביא עמו מקומות תעסוקה, כבישים חדשים ומרכזים לוגיסטיים מתקדמים.

ראש העיר חיפה, עינת קליש-רותם בירכה גם היא על ההסכמות ואמרה כי מדובר בבשורה גדולה לעיר חיפה ולכל מטרופולין הצפון. "שדה התעופה הוא מנוף כלכלי חיוני לצפון המדינה. כולנו שמחים על תחילתו של שיתוף פעולה עם כל גורמי משרד התחבורה", הוסיפה קליש-רותם.

מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר-אייל, אמרה כי "ההסכם יאפשר לצמצם את העיכובים שנבעו כתוצאה מהתנגדויות של עיריית חיפה וגורמים נוספים, במטרה לשנות את תכנון נמל המפרץ החדש. על פי התכנון, נמל המפרץ צפוי לפעול במחצית הראשונה של שנת 2021".

במסגרת ההסכם עיריית חיפה התחייבה להסיר את העתירות המנהליות שהוגשו על ידה ועיכבו את הקמת הנמל. כמו כן התחייבה שלא לנקוט בהליכים משפטיים בעתיד בנוגע להיתרי הבנייה של הנמל החדש.

עורכי הדין עמית חדד, נועה מילשטיין ואליהו וייס ממשרד חדד רוט שייצגו את עיריית חיפה מסרו, "ההישג של עיריית חיפה בקשר לשדה התעופה בעיר הוא חסר תקדים. כנגד כל הסיכויים, כשגורמים בעלי כוח רב מתנגדים לעמדתה, עיריית חיפה השיגה את מבוקשה – אפשרות לשדרג את שדה התעופה בחיפה כדי להפוך את העיר ואת הצפון כולו לאבן שואבת לתיירים מישראל ומהעולם".

"הצד שכגד השכיל לשמוע את דבריהם של שופטי בית המשפט המחוזי בחיפה בדבר סיכוייה הטובים של העירייה לזכות בהליך שפתחה, ופעל בשיתוף פעולה עם העירייה לפתור את המחלוקות בדרכי פשרה. אנחנו מברכים את כל הצדדים שהשכילו להגיע להבנות שיאפשרו את הקמתו של נמל הים החדש בחיפה; לצד הקמת שדה תעופה משודרג שיסייע בתנופת הצמיחה והפיתוח של העיר חיפה", לשון תגובת עורכי הדין.