ההיסטוריה תשפוט
ההיסטוריה תשפוט צילום: מודן

ימיהם של בתי הדין הצבאיים כימיה של המדינה. עם הקמת הצבא החלו לפעול בה בתי דין צבאיים ועכשיו מערכת השפיטה הצבאית - שראשיתה כאמור, בימי הקמתו של צה"ל - מתבוננת לאחור, משקיפה על ההווה וצופה אל העתיד.

ספר חדש (או בעצם אלבום מהודר וערוך היטב) בעריכתו של האלוף דורון פיילס נשיא בית הדין לערעורים, מזמן אותנו להיכרות עם מורשתם של בתי הדין הצבאיים, עם הרשות השופטת בצה"ל ועם פסקי דין נבחרים שניתנו מקום המדינה ועד היום, המשלבים בין עקרונות השפיטה הכלליים למאפייניה הייחודיים של המסגרת הצבאית.

המיזם הזה, שטרם היה כמותו בעבר, פותח עבור הציבור הרחב צוהר אל העבר הרחוק והקרוב, אל מגמות ושינויים, ומעניק הזדמנות יוצאת דופן ללמוד על שלל אירועים ופרשות שעיצבו את פני המדינה ואת צה"ל, ובתוך כך השפיעו על המשפט הישראלי בכלל ועל הדין הצבאי בפרט.

הסקירות מלוּווֹת בתמונות ובמסמכים מאירועי התקופה; הן מלמדות על עשייה שיפוטית שהיא בבוּאה של קורות המדינה, ועל אירועים המשקפים אבני דרך מרכזיות בהתפתחותם של צה"ל ושל החברה הישראלית. המעיין בספר יפסע בנתיבי ההיסטוריה של מדינת ישראל וייחשף לעוצמתו הערכית של צה"ל, צבא העם, כפי שהיא משתקפת בפסיקתה רבת השנים של מערכת שפיטה ייחודית, אשר על אף היותה חלק מן המסגרת הצבאית, ניצבת על אדנים מוצקים של עצמאות שיפוטית ומקצועיות נטולת פניות.

בפסקי הדין המגוונים נדונות שאלות של מוסר לחימה וטוהר הנשק, מהותה של פקודה בלתי חוקית בעליל, אחריותם של מפקדים לתאונות אימונים ולאירועים מבצעיים ועוד. פסקי הדין מסרטטים את גבולות המותר והאסור, מחדדים את נורמות ההתנהגות הנדרשות מחיילי צה"ל וממפקדיו ומשקפים את השינויים שחלו לאורך השנים בתפיסות החברתיות במדינה. כל אלה מגבשים מסמך מרתק המלמד על רוח צה"ל, על ערכיו ועל חוסנו המוסרי.

חידושים רבים ומרתקים יש בספר. כך למשל המשפט הצבאי הראשון שנערך בשנת 1948 בירושלים ובו הואשם נח סופר מפקד כיתב ברצח אחד מחייליו, לחם שהושלך בפקודה, שחיתות של קצין משטרה צבאית וכמובן פרשת אלאור עזריה. כל אלו מוגשים בצורה מיטבית, מעניינת ומלמדת מאד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו