צו מוסרי. הרב פרץ
צו מוסרי. הרב פרץצילום: קובי ריכטר/TPS

ארבע שנים לאחר שנושא השואה הוצא מחומר הלימודים לבחינות הבגרות הבחינה כחלק מהרפורמה שעליה החליט שר החינוך לשעבר שי פירון, מוחזר הנושא לחומר לבחינה.

נדגיש כי הנושא לא הוצא מתכנית הלימודים בבתי הספר התיכוניים, אך הפך לחלק מהחומר הנלמד במסגרת "הערכה חלופית".

הצעד גרר ביקורת ציבורית חריפה בקרב אנשי אקדמיה ומורים להיסטוריה, שטענו כי הוצאת נושא השואה מתכנית הלימוד לבחינת הבגרות מהווה מסר שלילי לגבי חשיבותו.

בעקבות מחאה זו הודיע השר בנט בשנה שעברה כי לימודי השואה יוחזרו לבגרות החל משנת הלימודים הקרובה. לצד זאת הודיעה המפקחת המרכזת את מקצוע ההיסטוריה במשרד החינוך, ד"ר אורנה כץ־אתר, כי לראשונה ילמדו התלמידים גם על שואת יהדות צפון אפריקה תחת הכיבוש הנאצי במסגרת לימודי החובה לבגרות.

תוכנית זו תכלול פרקים על נסיבות הכיבוש ומטרתו, מדיניות הנאצים כלפי יהודי טוניסיה ולוב, עמדת האוכלוסייה המקומית כלפי היהודים, הכיבוש הנאצי וגורל היהודים בצפון אפריקה במלחמת העולם השנייה תחת הנאצים.

שר החינוך, הרב רפי פרץ, אמר כי ההחלטה לשלב את שואת יהודי המזרח בחומר החובה בהיסטוריה הוא צו מוסרי של מערכת המשחרת ליצור מכנה משותף בין כל תלמידיה. "לאורך שנים נפקד סיפורם של יהודי מדינות האיסלאם בתקופת הכיבוש הנאצי מהשיח שלנו", אמר פרץ, "ולא סופר סיפורם הכואב של אלפים שנשלחו למחנות ריכוז, ושל רבים שהוכרחו ללכת בצעדות המוות. השנה אנחנו ממשיכים את תיקון העוול ההיסטורי הזה. זו גם חובה מצפונית שלנו לגרום לכל תלמידה ותלמיד לחוש כי הם חלק משמעותי מתוך הסיפור שאנחנו מלמדים במערכת החינוך, השייכת ומשקפת את כל חלקי החברה הישראלית".