התנצל. הנגבי
התנצל. הנגבי צילום: Tomer Neuberg/Flash90

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי ('הליכוד') שוחח עם רוני דניאל, יואב לימור ואלון בן דוד בתכנית "הקבינט" ב-103FM על היערכות הליכוד לבחירות, על החשש לאיבוד קולות ימין למפלגות שאותן כינה "קיצוניות", ועל הסיבה שאין במפלגתו אף אדם שמוכן לקרוא תיגר על ראש הממשלה נתניהו.

לדברי הנגבי, קמפיין הבחירות הנוכחי "לא מגעיל כמו הפעם הקודמת", אך חוטא לא אחת בקמפיינים אישיים ונטולי מהות, ללא עיסוק של ממש בתוכן.

אם אנחנו מזיזים אותך מעמדת השר לעמדת פרשן פוליטי, הרי זה אינטרס שלכם בליכוד, כמפלגת שלטון, שאין עיסוק בדברים שאפשר להתווכח עליהם.

"אני חושב שזה נובע מהעובדה שבאמת כבר המון שנים אין אופוזיציה להחלטות הגדולות של הממשלה. הנושאים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים כלל לא עולים לדיון כי הישגי הממשלה לא נמצאים במחלוקת. מלבד אולי מרצ - לבני גנץ, לגבי אשכנזי וליאיר לפיד אין חלופה. לכן, הם מיטיבים לעסוק במה שאתם מכנים 'קטנות'".

כשאתה מסתכל על המפלגות שנמצאות ימינה מכם, מה שאפשר לכנות 'השותפים הטבעיים' שלכם, מבן גביר ומרזל עד למפלגת נעם שסיפרה לנו השבוע שיש נאצים בתוכנו. איך אתה רואה את התופעות האלה?

"קודם כל, זו תופעה עצובה. אנחנו הולכים לבחירות נוספות ומיותרות בין היתר בגלל העובדה ש־250 אלף איש הלכו לקלפי ב־9 באפריל, שהיה חשוב להם לא ללכת לים ולהגיע אל מאחורי הפרגוד - ואז הם הצביעו לפח. הקול שלהם לא נספר. אנחנו חוששים שאותה תופעה תחזור על עצמה".

אתה עונה לי בפרקטיקה, ואני שאלתי על העניין הערכי.

"תראה, אלה קבוצות קיצוניות, שנפסלו מלהיות במפלגות השונות, אבל בית המשפט העליון לא פסל אותן מלהשתתף בבחירות..."

לעת עתה, כן.

"אבל לי קשה לראות איך אנשים שהצביעו כבר פעם אחת, וקולם ירד לטימיון יחזרו לעשות את אותה טעות בעוד כחודש".

עצם האפשרות שמישהו כמו איתמר בן גביר יישב בכנסת, אולי אף ישמש סגן יו"ר הכנסת, היא נראית סבירה בעיניך? אני זוכר ימים שאמא שלך, שהייתה אשת ימין אידיאולוגית, אשת מפלגת התחייה, לא בדיוק חיה בשלום עם אדם כמו מאיר כהנא.

"אנחנו ממש לא חיים בשלום. אנחנו לא מסכימים לדעות שלהם וסולדים מהם. הם לא קשורים אלינו. אנחנו לא רוצים לאבד את השלטון בגלל שאנשים מצביעים אל מחוץ לספירת הקולות. לשמחתנו, על פי כלל הסקרים, הם כנראה לא יהיו בכנסת הבאה. אין סיכוי שהם יהיו - אבל מה שכן יהיה זה שהקולות של מצביעיהם גם לא יהיו בוועדת הבחירות המרכזית, וזה מה שמקומם אותנו".

בשבוע האחרון אנחנו עוסקים רבות באפשרות של ממשלת אחדות. כשאתה מסתכל על המספרים, בסופו של דבר, התמונה נראית יחסית ברורה: יהיה קשה לליכוד עם מה שמכונה 'שותפיו הטבעיים' לחצות את קו 61 המנדטים ללא ליברמן. יש פה דחיפה, לפחות מבחינת התוצאות, לממשלת אחדות רחבה יותר. אתה רואה כזה דבר קורה?

"אם נחזור קצת להיסטוריה, אז למעשה הייתה רק פעם אחת ממשלת אחדות שצמחה מתוך שוויון בין הגושים. זה קרה בשנת 1984. לא סביר שזה יקרה עכשיו מכיוון שהמפלגה הראשית באופוזיציה פוסלת את מנהיג הימין ואת מנהיג הליכוד באופן קטגורי, ואני לא רואה איך הם כמפלגה יכולים לחזור בהם. יש גם המון מטענים שם - בעיקר למשה (בוגי) יעלון וליאיר לפיד - ולכן מה שאולי יכול להיות הוא שאם לליכוד ולימין תהיה אפשרות לכונן ממשלה רחבה יחסית יותר מממשלת ימין צרה, עם רכיב אחד כזה או אחר מתוך המפלגות האחרות האלה..."

האחרות זה העבודה?

"האחרות זה העבודה, האחרות זה משהו מתוך כחול לבן, שאולי יבינו שהגיעה השעה להפסיק עם ה..."

כלומר, אתה רואה בעבודה בהרכבה הנוכחי פרטנר פוטנציאלי.

"כרגע הם גם פוסלים את נתניהו באופן אישי, אבל אני יכול רק לקוות שהם לא יגררו את ישראל למערכת בחירות נוספת".

אבל את אותו דבר אפשר להגיד גם עליכם, חברי הליכוד, שגם אתם, בהתעקשותכם, גררתם את ישראל למערכת בחירות נוספת. למשל, חוסר ההסכמה בעניינו של נתניהו או חוסר רצון לדון אפילו ברוטציה עם כחול לבן.

"אנחנו דנו בעניינו של נתניהו והחלטנו שהוא המנהיג הראוי לישראל בעת הזו".

מתי היה הדיון הזה?

"נתניהו נבחר לראשות הליכוד בפברואר 2018. לא התמודדו בבחירות האלה מועמדים נוספים. אף אחד לא חלם אפילו לקרוא עליו תיגר".

זה קורה במשטרים מסוימים, העניין הזה. אני שומע אפילו את החיוך בקולך.

"אני באמת מחייך. אתה לא מעלה בדעתך שבכירים בליכוד לא חולמים להיות ראשי ממשלה, אבל הם מבינים שבעת הזו כל מי שמתמודד מול נתניהו נידון לתבוסה כי אוהבים אותו, מעריכים אותו, מעריצים אותו - וכי יש לו גיבוי מוחלט בליכוד ובציבור".