עורך דין ישראל באך
עורך דין ישראל באךצילום: יח"צ

עורך הדין ישראל באך, היועץ המשפטי של מפלגת ש"ס, מתסכל לאחור בסיפוק ומרוצה שבסופו ל דבר המופע לחרדים בעפולה נערך בהפרדה.

"שבשורה התחתונה, מבחינת העובדות, ההופעה התקיימה בהפרדה מלאה כפי שביקשו העותרים ח"כ משה ארבל ומפלגת ש"ס. אכן, לאחר מתן פסק הדין בבית המשפט המחוזי בנצרת הוגש ערעור לבית המשפט העליון על החלטת המחוזי בנצרת. מבחינה פרוצדורלית קיבלנו מכה קלה בכנף, אבל זה לא שינה את העובדות של מתן פסק הדין של המחוזי", אומר באך בראיון לערוץ 7.

הוא מסביר מדוע בחר לפנות לבית המשפט לעניינים מנהליים ולא לעתור לבג"ץ. "היות ובהליך הראשון שהתקיים בבית המשפט לעניינים מנהליים בצד לא היינו צד להליך, לא היתה לנו שום אופציה משפטית אחרת, מלבד תקיפה של החלטת עיריית עפולה".

"פסק הדין הראשון שהתקבל, ירד לרזולציות שלא ייאמנו מבחינת שילוט ושיטור. מדובר בהחלטה שאוסרת בצורה דרקונית הפרדה. פסק הדין הזה התקבל בהסכמת עיריית עפולה. אנחנו תקפנו את ההחלטה של עיריית עפולה ובשביל לתקוף החלטה של רשות, הדרך היא בבית המשפט לעניינים מנהליים. בשורה התחתונה הדרך העקיפה הזו הוכיחה את עצמה".

באך מעריך ששדולת הנשים כבר נמצאת בדרך למטרה הבאה. "שדולת הנשים, במימון הקרן החדשה, לא חדלה ולא תחדול ממעשיה. צריך לציין שדיון עקרוני בשאלת ההפרדה לא נערך בעתירה הראשונה שהגישה השדולה. אתמול, בבית המשפט המחוזי, התקיים לראשונה דיון מהותי בשאלת ההפרדה ולא לחינם ביטל בית המשפט את פסק הדין הראשון".

"שדולת הנשים ודאי תעתור שוב, כי יש עוד מופעים ועוד מקומות, ובסוף ההליך הזה יתגלגל לפתחו של בג"ץ. שאלת ההפרדה היא מהותית ועמוקה. היא נוצרה אך ורק מעיוות של החוק, שנותן אפשרות לקיים מסגרות לגברים ונשים במקרה שאי ההפרדה תמנע מאותו ציבור לקבל מוצר מסויים", הוא אומר.

לדבריו, "הופעות לחרדים הם בגדר החריג של הסעיף בחוק שאמור לאפשר את קיום ההפרדה, רק שבית המשפט משיקוליו שלו עושה את הפרשנות בצורה מוטה מאוד וזכויות השיוויון נעצרות כאשר זה מגיע לציבור החרדי ומתעלמים מחופש הדת".