נשיא צרפת: לא תולה תקוות בעסקת המאה, עובד על הצעות אחרות

מקרון אמר ל''כאן חדשות'' כי אי אפשר לכפות הסכם על צדדים שלא רוצים במשא ומתן.

ערוץ 7 , כ' באב תשע"ט

מקרון וטראמפ
מקרון וטראמפ
Reuters

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר היום (רביעי) שהוא לא תולה תקוות בעסקת השלום של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ.

מקרון אמר ל''כאן חדשות'' כי אי אפשר לכפות הסכם על צדדים שאינם רוצים לשאת ולתת. "אני לא מחכה יותר לעסקת המאה של הנשיא טראמפ. אבל אני ממשיך לעבוד על הצעות בקשר לכך".

בתדרוך לכתבים התייחס מקרון להסכם הגרעין עם איראן, ואמר כי הוא מצפה בשעות הקרובות לתשובת טהראן וארצות הברית על הההצעה להחזיר את ההסכם תמורת הקלות בסנקציות ופתיחה במשא ומתן. ההצעה תובא לדיון בפסגת ה-G-7 שתיערך בצרפת.

"כל הקהילה הבינלאומית שותפה למטרה הסופית. שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, ולהבטיח את היציבות באזור. ההסכם משנת 2015 הוא שלב. הוויכוח הוא על הדרך", אמר מקרון. "הנשיא טראמפ חושב שעל ידי החרפת הלחץ על איראן הוא ישיג הסכם שלם יותר ועמיד בפני הזמן. אני מסכים עם המטרה.

''מקיץ 2017 צרפת הציעה לשאת ולתת על הסכם מורכב יותר, שיכלול את מה שיקרה אחרי שנת 2025, הסכם בשאלת הטילים הבליסטיים ובשאלת היציבות האזורית. הסיכון במדיניות האמריקנית הא סיכון של הסלמה".

מקרון הוסיף בנוגע להסכם: "עכשיו אנחנו ברגע גורלי, משום שהאיראנים שלחו מסרים ברורים מאד כשנקטו הפרות סמליות של ההסכם. הם ממשיכים באסטרטגיה של יציאה מההסכם. אני מצפה מאיראן שתישאר במסגרת ההסכם ותימנע מכל הסלמה. כדי שאנו נוכל להביא מרכיבים של פיצוי כלכלי שהעם האיראני לא ייענש".