פתח מנהרת חיזבאללה
פתח מנהרת חיזבאללה צילום: ערוץ 7

תא"ל רפי מילוא, מי ששימש עד תחילת השבוע כמפקד אוגדת הגליל, כמעט סיבך את ישראל בתקרית חמורה במיוחד בגבול הצפוני המתוח.

ל"ידיעות אחרונות" נודע כי במסגרת תפקידו של תא"ל מילוא כמפקד האוגדה, הוא נכנס עם החפ"ק שלו ‑ ללא תיאום וללא הודעה מוקדמת לאף גורם צבאי ‑ לתוך המנהרה הגדולה ביותר שחיזבאללה חפר לשטח ישראל בגזרה המערבית.

הוא אסף איתו מספר לוחמים ובשעת לילה מאוחרת חצה לצד הלבנוני. הוא עשה זאת מבלי להודיע לאלוף הפיקוד אמיר ברעם, בניגוד לנהלי הבטיחות, תוך סיכון חייו וחיי חייליו שהיו עלולים להיפגע ממטען או מירי של חיזבאללה.

בתום הגיחה ללבנון מילוא חזר לאוגדה, והלך לישון. כשגורמים באוגדה העמידו אותו על חומרת מעשיו, מילוא מיהר לצלצל לאלוף ברעם ולעדכן אותו, וזה עידכן את הרמטכ"ל אביב כוכבי. ברעם זימן את מפקד האוגדה וקצינים נוספים לתחקיר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תא"ל רפי מילוא הינו קצין מצטיין, מהאמיצים והמובילים במפקדי השדה בצה"ל, שסיים השבוע תפקיד ראוי להערכה כמפקד אוגדה 91. במסגרת תהליך השמדת אחת ממנהרות חיזבאללה שהתגלו במהלך מבצע "מגן צפוני" נכנס הקצין יחד עם קצינים נוספים לחלקה הלבנוני באופן שלא תוכנן מראש ולאחר שלהבנתו לא נשקף מכך כל סיכון. הקצין הודה בטעותו ולקח אחריות מלאה על האירוע. הקצין זומן לבירור בראשות הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, בסיומו הוחלט כי יינזף פיקודית וכי מינויו לתפקיד בדרגת אלוף לא יתאפשר לפני קיץ 2022. הקצין צפוי להיכנס בשבועות הקרובים לתפקיד אליו סוכם טרם האירוע כמפקד המכללה לפיקוד ומטה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו