מגעים לביקור חברת הקונגרס טליב המבקשת לבקר את סבתה

ראשידה טליב האנטי ישראלית חתמה על מסמך התחייבות של משרד הפנים המחייב אותה בין היתר להגיע לביקור לבדה.

ערוץ 7 , ט"ו באב תשע"ט

רשידה טליב (משמאל)
רשידה טליב (משמאל)
צילום: רויטרס

משרד הפנים מקיים מגעים עם חברת הקונגרס הדמוקרטית ראשידה טלאיב, מוסלמית תומכת BDS, לגבי הבקשה שלה להגיע לבקר את סבתה הפלסטינית המתגוררת בישראל.

בחדשות 12 דווח כי הביקור יתקיים בכפוף לחתימה שלה על מסמך התחייבות שנוסח על ידי משרד הפנים, המחייב אותה להגיע לביקור לבדה. לפי שעה טלאיב מתוכננת להגיע לביקור בין הימים ראשון ושישי בשבוע הבא.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן קורא לאשר את בקשתה. ''ההחלטה למנוע את כניסת חברות הקונגרס היתה צודקת ונכונה לאחר שעולה בבירור מהלו״ז המתוכנן שלהן שמטרת הביקור שהוכן עבורן היתה המשך התמיכה וקידום החרם על ישראל", אמר ארדן.

''את בקשתה של חברת הקונגרס רשידה טליב לבקר את סבתה יש לאשר. בעיקר לאור התחייבותה לכבד את החוק הישראלי ולא לקדם חרמות כנגדנו", הוסיף השר.

כזכור, ישראל החליטה למנוע את כניסתן לארץ של מחוקקות אמריקניות-מוסלמיות שתמכו בחרם: חברות הקונגרס ראשידה טלאיב ועומאר אילהאן.

בתגובה, טלאיב צייצה תמונה של סבתה הפלסטינית המתגוררת בישראל, וכתבה: "אני מי שאני בזכותה, מגיע לה לחיות בשלום ובכבוד. ההחלטה מצד ישראל לאסור על כניסת נכדתה, חברת קונגרס אמריקנית, היא סימן לחולשה מכיוון שהאמת – מה שקורה לפלסטינים – היא מבהילה".

עוד כתבה טלאיב לאבנר גבריהו מ"שוברים שתיקה": "חיכיתי לזה ואני לא יכולה להודות לך מספיק על כך שהינך בצד הנכון של ההיסטוריה. כאמריקנית שגדלה תוך אימוץ של הצדק והשוויון, אני מעריכה את האומץ שלך ומקווה שיום אחד עמיתיי לקונגרס יקבלו את ההזדמנות לשמוע אותך".

עומאר פרסמה תגובה: "מעליב שראש הממשלה הישראלי נתניהו, תחת לחץ מטראמפ, מונע כניסה מנציגים של ממשל ארצות הברית. איסור הנסיעה למוסלמים של טראמפ הוא המדיניות שישראל מיישמת, הפעם כלפי שתי נבחרות לקונגרס. מניעת כניסה לישראל לא רק מגבילה את היכולת שלנו ללמוד מהישראלים, אלא גם את יכולתנו להיכנס לשטחי הרשות הפלסטינית".

"לצערי, זו לא הפתעה לנוכח העמדות הציבוריות של נתניהו, שהתנגד באופן עקבי למאמצי שלום, הגביל את חופש התנועה לפלסטינים, הגביל ידע ציבורי על המציאות הברוטלית של הכיבוש ויצר ברית עם איסלאמופובים כמו דונלד טראמפ".

"כחברת ועדת בית הנבחרים לענייני יחסי חוץ, זו עבודתי לבצע פיקוח על סיוע זר מארצות הברית ולחוקק בנושא זכויות אדם מסביב לעולם. האירוניה של 'הדמוקרטיה היחידה' במזרח התיכון שמקבלת החלטה שכזו היא כפולה – עלבון לערכים דמוקרטיים ותגובה מצמררת לביקור מצד גורמי ממשל ממדינה שהינה בת ברית", הוסיפה עומאר.