ד''ר ברקוביץ בחדר ניתוח
ד''ר ברקוביץ בחדר ניתוחצילום: באדיבות משרד הדוברת

לראשונה בישראל: ניתוחי החלפת מפרק ברך באמצעות מכשיר רובוטי. מדובר בטכנולוגיה חדשה שהחלה לפעול ברחבי העולם משנת 2012 וכבר הצליחה להוכיח את יעילותה.

ד"ר ירון ברקוביץ, מנהל מחלקה אורתופדית ב' במרכז הרפואי הלל יפה שביצע את הניתוח הראשון, הסביר: "מדובר במערכת עזר רובוטית המשלבת שימוש במכשיר רובוטי הנאחז בידי המנתח תוך תהליך תכנון ניתוחי מותאם אישית למטופל.

"התוכנה מאפשרת להכווין ולהנחות את המנתח לגבי מיקום מדויק של המשתל תוך מתן כלים המסייעים לו להכין את העצם להשתלת המשתל בצורה מדויקת ביותר", תיאר ברקוביץ.

המטופלת הראשונה - לובה קושלין בת 73 מפתח תקוה, הגיעה לביצוע הניתוח לאחר 15 שנים של כאבים קשים בברכיים, אשר החמירו בשנה האחרונה. לאחר שצפתה בד"ר ברקוביץ' בטלוויזיה, החליטה להגיע "להלל יפה" וזכתה להיות המטופלת הראשונה שנותחה ברובוט החדשני.

יום לאחר הניתוח כבר צעדה על הרגל ואפילו זרקה חיוכים למשפחתה. ניתוח נוסף כבר בוצע, גם הוא בהצלחה, וד"ר ברקוביץ מציין כי בית החולים יבצע את הניתוח כשגרה, במסגרת היותו בית חולים ציבורי ממשלתי, למטופלים הנדרשים לכך ומתאימים לניתוח.

מדי שנה מתבצעים אלפי ניתוחים להחלפת מפרק ברך, בעיקר בגילאי 60 ומעלה. כ-15% מבין המטופלים מביעים שביעות רצון נמוכה מתוצאת הניתוח.

"לאחר שנים רבות בהן נאלצנו לנתח בשיטה ידנית ומכנית, טכנולוגיה זו תביא לשינוי משמעותי בצורת הניתוח שיתבצע כאמור, על ידי רובוט משוכלל ביותר, תחת בקרה של אורתופד, אשר עבר הכשרה מקצועית בתפעול ושימוש במכשיר. כמו כן טכנולוגיה זו תאפשר דיוק מקסימלי והתאמה מרבית למטופל וכתוצאה מכך תביא לשביעות רצון גבוהה יותר מצד המטופלים", מציין ד"ר ברקוביץ.

כיצד הטכנולוגיה עובדת? ברקוביץ' מסביר: "בשלב הראשון, הרובוט מייצר תמונה תלת ממדית של ברך המטופל. לאחר מכן, על בסיס התמונה, מתכנן את המיקום המדויק של המשתל, בהתאם לאנטומיה של המטופל. בשלב השלישי, אחרי שממקם את המשתל, בודק המכשיר את היציבות המתוכננת ואת טווח התנועה שתיווצרנה לאחר הניתוח. בשלב הרביעי, מכשיר החיתוך מאפשר את חיתוכי העצם בצורה מדויקת ביותר.

לשיטה זו מספר יתרונות מובהקים: הרובוט יוצר תמונה תלת ממדית ולמעשה חוסך את צילומי ה- CT הנדרשים לפני הניתוח. הרובוט מאפשר את הנחת המשתלים בצורה מדויקת ביותר תוך התאמה מרבית לאנטומיה של המטופל. המכשיר אינו סוטה מהתכנית המתגבשת לפני הניתוח.

טווחי תנועה טובים יותר והליך שיקום קצר יותר. פעולת החיתוך נפסקת ברגע שהמנתח סוטה מגבולות הגזרה שסומנו, כך שלמעשה, מונע מצב של הסרת רקמה גרמית שלא לצורך, דבר שלא קיים בשיטה הידנית.

כאמור, המערך האורתופדי של "הלל יפה", מבצע החל מהשבוע את הניתוח כשגרה, במסגרת היותו בית חולים ציבורי ממשלתי.