אבי יפרח
אבי יפרח צילום: דובר צה"ל

עשרות צעירים חרדים התגייסו ביום חמישי האחרון למסלול 'חרב', מסלול הלוחמה ותומכי הלחימה לחרדים בצה"ל.

תחת מסלול זה ישנן שלוש יחידות חי"ר - גדוד 'נצח יהודה' בכפיר, פלוגת 'תומר' בגבעתי ופלוגת 'ח"ץ' בצנחנים.

את החיילים לעתיד ליוו בהליך הגיוס מנהלת החרדים הצבאית. במהלך השנה נפתח תפקיד במנהלת - קצין מטה 'חרב', מתוך כוונה לממש את פוטנציאל הגיוס המיטבי בקרב האוכלוסיה החרדית ליחידות הלוחמות במסלול.

הראשון למלא את התפקיד הינו סרן אבי יפרח, קצין שהתחיל את דרכו כלוחם חרדי בגדוד 'נצח יהודה' והיום אמון על הגיוס ליחידות הקרביות החרדיות.

סרן יפרח גדל בבית חרדי בצפת, ובהמשך למד במוסדות חינוך חרדיים ובמספר ישיבות. לקראת גיל הגיוס, בעת לימודיו בישיבה, חשב יפרח על עתידו והבין שאינו רוצה להמשיך כאברך אף על פי שאהב את הלימודים בישיבה.

הוא בדק מספר אופציות וכאשר נחשף לגדוד נצח יהודה הגיע להחלטה כי הוא רוצה להתגייס. גיוסו היה מלווה בחששות רבות, יפרח הרגיש כי מסלול הגיוס לגדוד החרדי אינו חלק מן התלם של האדם החרדי הרגיל, אך הוא רצה להגשים חלום ולשרת בצה"ל כלוחם.

"הגעתי לגדוד ואז הבנתי, יש עוד אנשים כמוני שומרי תורה ומצוות שבחרו בדרך אחרת, דרך שמתאימה להם, וזה נתן לי את הכוח להמשיך במה שאני מאמין בו למרות שלא הכרתי דרך אחרת מלהיות חרדי בישיבה, אני לא לבד. השירות בגדוד עיצב אותי ופיתח אותה ברמה האישית", הוא מעיד.

מנער חרדי עם חששות מהדרך בה בחר, החליט סרן יפרח לצאת לקצונה ושירת במספר תפקידי קצונה ופיקוד בציר הלוחם. בין התפקידים שימש גם כמפקד מחלקת צלפים בגדוד 'נצח יהודה'. סגירת המעגל לא איחרה להגיע והשנה נכנס לתפקידו הנוכחי כקצין מטה חרב במנהלת החרדים הצבאית.

"במסגרת תפקידי אני מלווה את הנער החרדי שלא ממשיך את לימודיו בישיבה ומעניק לו הזדמנות באמצעות הגיוס לצה"ל למצוא דרך להצלחה בחיים לצד שמירה על אורח חיים חרדי בהיבטי לימוד תורה, מגדריות, כשרות וכדומה. אני חושב שזו שליחות עצומה, אני רואה אנשים רבים שפורחים בחיים שלהם לאחר שירות צבאי איכותי במסלולים החרדיים. אני נמצא שם בשביל לתת את האפשרות למי שמתאים לכך, באמצעות הנגשת מידע למלש"בים, עבודה עם מוסדות חינוך חרדיים, בקרה על הליך הגיוס ועוד''.

המסר של יפרח למתגייסים הוא "תאמינו בדרך בה בחרתם, ותאהבו את העשייה שלכם". בימים אלו יפרח מקיים את המסר הזה בעצמו, כאשר הוא לומד במכינה השלמת בגרויות לקראת הגשמת חלום נוסף וזה תואר אקדמי כשמאי מקרקעין לצד תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו