אחוז הצבעה גבוה? "בגלל הציות לרבנים"

עו"ד יוסטמן דחה את הטענות על זיופים בקלפיות החרדיות והבהיר לשופט מלצר כי אחוז ההצבעה הגבוה נובע מציות הציבור החרדי לרבותיו

מיכל לוי , י"ח באב תשע"ט

אברהם יוסטמן
אברהם יוסטמן
צילום: חזקי ברוך

ועדת הבחירות המרכזית התכנסה אתמול לדיון מיוחד במסגרתו אושרו הרשימות המתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת. בכלל זה אושרו שמות הרשימות והאותיות שיסמלו אותן בפתקי ההצבעה בקלפי.

כמו כן נערך דיון בדלתיים סגורות אודות ההיערכות להצבעה בבסיסי צה"ל ברחבי הארץ. נציגי הצבא סקרו בפני הוועדה את ההיערכות ואת התוכניות לגבי קיום הבחירות גם בבסיסים הקטנים והמרוחקים, על מנת שכל חייל המשרת בצה"ל יוכל לממש את זכותו הדמוקרטית להצביע ולהשפיע ביום הבוחר.

הוועדה אף הרחיבה את ההסדר שהושג מול משרד התחבורה לפני הבחירות הקודמות, ובמסגרתו נקבעו קווים רבים בתחבורה הציבורים כקווים חינמיים במהלך יום הבחירות, על מנת לאפשר לציבור להתנייד בקלות למקומות ההצבעה של כל אזרח בהתאם לרישום שלו בספר הבוחרים. ההסדר הורחב ב-20 אחוזים.

חבר הוועדה עו"ד אברהם יוסטמן מציין כי ההסדר עוסק אך ורק בקווים שמרחק הנסיעה שלהם הינו 20 קילומטרים או יותר, בדרך בינעירונית. בשל כך בחלק מהריכוזים החרדיים לא יוכלו ליהנות מהסדר זה, כמו תושבים שיבקשו לנסוע מביתר עילית לירושלים או בכיוון ההפוך, על מנת להצביע. "הדבר כמובן אינו פוטר את הציבור מהזכות והחובה להשתתף בבחירות ולהצביע כהוראת רבותינו", אומר יוסטמן.

בין היתר התקיים אתמול דיון ער עם יו"ר הוועדה השופט חנן מלצר, בעקבות תחקיר שהתפרסם בכלי תקשורת, ובו הועלו טענות כי קלפיות חרדיות בבני ברק מאויישות באופן מלא על ידי תומכי הרשימות החרדיות, מה שאולי היה הגורם כביכול לאחוז ההצבעה הגבוה מן הממוצע בקלפיות אלו.

עו"ד יוסטמן דחה את הטענות הללו על הסף והבהיר לשופט מלצר וליתר חברי הוועדה שנכחו בדיון כי "אחוז ההצבעה הגבוה נובע אך ורק מהציות המוחלט של הציבור החרדי להוראת רבותינו גדולי הדור".

לדבריו: "כל מה שעשתה יהדות התורה במסגרת הבחירות ואיוש הקלפיות נעשה במסגרת החוק. יהדות התורה שומרת על החוק ואינה מנסה להפר אותו בשום דרך. חשוב שהדבר יהיה ברור, ואל להם לבעלי התפקידים ללכת שולל אחרי תחקירים והאשמות כאלו ואחרות".