קצרין
קצרין צילום: רינה נגילה

תושבי קצרין אשר בחרו לשלוח את ילדיהם למוסד חינוכי במושב קשת דורשים ממשרד החינוך לסייע להם במימון הסעות ילדיהם לבית הספר מידי בוקר ובחזרה.

לטענתם, הם סובלים מאפליה, מאחר שהם נאלצים לממן את הסעת הילדים מכספם בזמן שהורים מקהילה אחרת ביישוב, קהילת חב"ד, מקבלים תקציב מיוחד למימון הסעות לילדיהם למוסד לימודים בעיר צפת.

ההורים פנו במכתב לשר החינוך, הרב רפי פרץ, בו הם מבקשים שוויון בתקציב בין הקהילות. "פניה זו נעשית לאחר שכלו כל הקיצים בנושא המצריך מתן מענה לאלתר", נכתב.

ביישוב קצרין קיים בית ספר ממ"ד, אך הורים לכ-70 תלמידים מקצרין, המשתייכים למגזר הדתי לאומי, בחרו לשלוח את ילדיהם למוסדות חינוכיים במושב קשת. הסיבה להחלטתם של ההורים נובעת מכך שבית הספר הממלכתי-דתי בקצרין הוא מעורב, בנים ובנות, בעוד בתי הספר בקשת הם נפרדים, לבנים ולבנות.

"הואיל ובמסגרת המועצה המקומית קצרין בה אנו מתגוררים אין מוסד חינוכי הנותן מענה ראוי ומתאים, נשלחים ילדינו ללמוד במוסדות חינוך אלה (המוכרים ע"י משרד החינוך) מתוך רצון ליתן דגש ערכי ופדגוגי שונה מהותית מזה הניתן ע"י ביה"ס הממ"ד היחיד המצוי ביישוב , ביה"ס דרכי נעם שהינו בי"ס מעורב", טוענים ההורים במכתבם לשר החינוך.

ההורים הוסיפו, "עד לשנת הלימודים הנוכחית, כפועל יוצא מבחירתנו ואמונתנו החינוכית ובשל היעדר מוסד חינוכי העונה על צרכי ילדינו, אנו נאלצים לשאת בנטל הכספי הכבד הכרוך במימון הסעות ילדינו לבתיה"ס וזאת ללא כל השתתפות מצד המועצה המקומית. על מנת לסבר את האוזן, מדובר בסכום חודשי של כ- 350 ש"ח. זאת נוסף על תשלום אגרת חוץ שנתית המושתת על כתפינו ומועברת למועצה אזורית גולן על כל ילד שלומד מחוץ לקצרין".

ההורים פנו לכל הנוגעים בדבר במסגרת המועצה המקומית קצרין על מנת ליישב את הסוגיה, אך לטענתם "פניות ההורים נפלו על אזניים ערלות ובייחוד סוגיית ההסעות אשר נדחתה שוב ושוב על הסף".

הם מאשימים את המועצה המקומית בנקיטת "עמדה לא שוויונית" כלפי התושבים משום שהיא "ממנת מתקציבה הסעות לילדי קהילת חב"ד המתגוררים בקצרין ומוסעים מדי יום ביומו למוסדות לימוד בצפת התואמים את השקפת עולמם ומאידך, בוחרת להתעלם מאתנו ומסירה כל אחריות בכל הנוגע למימון הסעות ילדינו".

ההורים ציינו כי במידה ולא ימצא פתרון הולם "הרי שלא תיוותר בידינו כל ברירה וניאלץ למנוע את פתיחת שנה"ל החדשה תוך קיום שביתה. מעבר לכך, אנו בוחנים במקביל אפשרויות פניה לערכאות המשפטיות לצורך הכרעה סופית בעניין".

שמעון אבני, מנהל אגף הסעות והצטיידות במשרד החינוך, התייחס למכתב ההורים וטען, "ילדי קצרין הלומדים בצפת, אותם הזכרתם במכתבכם, לומדים שם בבית ספר המוגדר 'ממלכתי חרדי'. אם ילדיכם ילמדו באותו בית ספר, גם הם יהיו זכאים להטבה זו".

נציין כי על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך קיימת אפשרות לאשר הסעות באופן חריג, מחוץ למיפוי הבין ישובי, לתלמידים המבקשים ללמוד במוסד חינוך המוגדר 'ממלכתי חרדי', "חריגות מקני המידה לזכאות או משיעורי ההשתתפות בהסעות למוסדות חינוך ממלכתיים חרדיים תובאנה לפני מנהל האגף להסעות ולהצטיידות, והוא יטפל בהן במסגרת ועדת הסעות מרכזית".

מהמועצה המקומית קצרין נמסר בתגובה: "חינוך הממ״ד הניתן בקצרין הינו לעילה ולעילה. נציין כי על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך קיימת אפשרות לאשר הסעות באופן חריג, מחוץ למיפוי הבין ישובי, לתלמידים המבקשים ללמוד במוסד חינוך המוגדר 'ממלכתי חרדי', 'חריגות מקני המידה לזכאות או משיעורי ההשתתפות בהסעות למוסדות חינוך ממלכתיים חרדיים תובאנה לפני מנהל האגף להסעות ולהצטיידות, והוא יטפל בהן במסגרת ועדת הסעות מרכזית, אך המשפחות המצוינות בכתבה בוחרות לשלוח לחינוך ממ״ד מחוץ ליישוב ועל כן, ללא אישור משרד החינוך יאלצו ההורים לממן את ההסעה בהתאם להחלטתם".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מממן הסעות לתלמידים בהתאם לקריטריונים ברורים בכל רחבי הארץ בעבור כל שכבות האוכלוסייה. המימון ניתן לתלמידי החינוך המיוחד או לתלמידים שאין בקרבת ביתם מוסד חינוכי שעונה על הצרכים שלהם".