כשסרטון ההסתה מתנגש עם העובדות

סרטון הסתה חדש מבית "ישראל ביתנו" מנסה שוב לנגן על המוטיב האנטישמי של החרדים כסחטני תקציבים. אבל מה עם העובדות? פרשנות

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ט | עודכן: 16:03

כשסרטון ההסתה מתנגש עם העובדות-ערוץ 7
סרטון ישראל ביתנו
צילום מסך מהסרטון. צילום התמונה: סבי ברנס

כנהוג מדי פעם במערכות בחירות בישראל, גם במערכת הבחירות הנוכחית ישנה מפלגה שבחרה למקד את קמפיין הבחירות שלה בהסתה אנטי-חרדית.

פעם שינוי, פעם יש עתיד, והפעם ישראל ביתנו בראשותו של אביגדור ליברמן, בעבר ידיד קרוב ושותף פוליטי צמוד של כמה מבכירי הפוליטיקאים החרדים, וכיום יריב פוליטי מר של הציבור החרדי שלא מפספס הזדמנות להסית נגדו.

כחלק מהקמפיין הבוטה פרסם הבוקר (שני) ליברמן סרטון חדש, שבו נעשה כמקובל במקרים שכאלו ניסיון לנגן על המוטיב האנטישמי של החרדים כסחטני תקציבים.

אתם כמובן מוזמנים לצפות בסרטון, ועכשיו בואו נדבר קצת על עובדות:

לפי הסרטון יש במדינת ישראל 20 אלף משגיחי כשרות. לפי דו"ח מבקר המדינה בנושא הכשרות, בשנת 2016 היו בישראל 3,800-3,900 משגיחי כשרות. בהנחה שמספרם של המשגיחים לא הוכפל פי 5 תוך 3 שנים, הרי שמדובר בקשקוש גמור, או אולי יש לומר, שקר גס.

עוד עולה מהדו"ח שלמעלה מ-95 אחוזים מהם הועסקו על ידי בעלי בתי העסק שבהם הם עבדו. לא על חשבון המדינה, כך שלא ברור בעליל מה הקשר בין המשגיחים לבין מספר מפקחי הבניה.

נמשיך: תקציב הישיבות באמת נע סביב 1.2 מיליארד ש"ח בשנה. באופן משונה כלשהו, באותן שנים שהתקציב הזה עלה בערך ב-25 אחוז, משכורות חיילי החובה פחות או יותר הכפילו את עצמן. אז אולי בשביל שמשכורות חיילי החובה יעלו צריך בעצם להעלות שוב את תקציב הישיבות? (לא באמת. זה סתם מדגים את הגיחוך בטענה).

והנה ההיילייט: "מוסדות החינוך של ש"ס ויהדות התורה מקבלים כ-111 מיליון ש"ח". על מה לדעתכם הם מקבלים את הכסף? נכון, על ילדים שלומדים שם. ומה יקרה אם נסגור את המוסדות הללו? כמובן שנצטרך לפתוח אותם מחדש במימון מלא של המדינה כמוסדות ממלכתיים. ומה יקרה אז? כמובן שזה יעלה יותר כסף.

זה כשלעצמו, כמובן, לא אומר שזה רעיון רע להפוך את המוסדות החרדיים לממלכתיים, זה רק נועד להוריד מסדר היום את השקר על עלות מוסדות החינוך החרדיים. ובכן, מדובר פשוט בשקר.

עד כאן להיום.

ולכם, חברינו מישראל ביתנו: אולי כדאי שבפעם הבאה שאתם יוצרים סרטון מחליא כזה לפחות תבדקו את העובדות? לא חבל על הפאדיחה?