דייויד בלאט הודיע: "אני חולה בטרשת נפוצה"

דיוויד בלאט סיפר באמצעות הרשתות החברתיות של אולימפיאקוס שחלה בטרשת נפוצה, "החלטתי שאני לא נכנע לשום דבר".

ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ט

דיוויד בלאט
דיוויד בלאט
צילום: ניצן קידר

מאמן הכדורסל הישראלי, דיוויד בלאט, חשף היום (שני) בפוסט שפרסם ברשתות החברתיות של מועדון אולימפיאקוס כי הוא חולה במחלת הטרשת הנפוצה.

"ישנם רגעים שהחיים מטיחים בך דברים שבאמת אין להם שום הסבר סיבה או תרוץ. אלו רגעים שכאשר אתה מפנים אותם עליך לעשות בחירות שבוחנות את האופי האמיתי שלך", פתח בלאט מאמן אולימפיאקוס.

"לפני מספר חודשים אובחנתי בטרשת נפוצה ראשונית. זו מחלה שיש לה צורות רבות ומתבטאת בדרכים שונות לאנשים שונים. זוהי מחלה של מערכת חיסונית אוטומטית שיכולה ועשויה במובנים רבים לשנות את איכות חייך ואת היכולת לבצע אפילו את הפונקציות הבסיסיות ביותר בדרכים שתמיד נראו לך נורמליות".

"כשגברתי על ההלם והכאב הראשוני של ההבנה של איך זה יכול לשנות את חיי מהיום והלאה, החלטתי שאני לא נכנע לשום דבר. כל שעניין אותי היה, להסתגל ולמצוא דרכים להמשיך את חיי באופן רגיל ככל האפשר. הדבר הראשון שעשיתי היה לחזור למתודולוגיית האימון שלי בכדורסל לפתרון והתגברות על קשיים. זהו תהליך שלושת השלבים שלי.1. מה הבעיה? 2. מדוע זה קרה? 3. איך נתקן את זה?

"ובכן, הבעיה היא PPMS שבמקרה שלי וגילי מתבטא בעיקר בחולשה של הרגליים. עייפות, איזון וכוח הם נושאים מהותיים עבורי. לקחתי על עצמי מערך אימון ספציפי עם תרגילים לחיזוק ואיזון, כמו גם שחייה ואימוני מים כדי לשפר את המצב הכללי בגוף ולעזור בתנועות שרירים ותנועה. אני מנסה להיות פעיל יותר מפחות, אפילו אם זה תנועות פשוטות כדי לא לאפשר לשרירים להתכווץ. אני מאתגר את עצמי לבצע פונקציות פשוטות שהכי קלות עבור רוב האנשים אבל עכשיו מאוד מקשות עליי. אני עובד. אני מתחזק ואני דורש מעצמי יותר מאשר פחות".

"למה זה קרה? ובכן, הסיבה לכך שאדם סובל ממחלה זו אינה ידועה. נותר לקבל שזה מה שזה, ולהתמקד במיצוי הטוב ביותר מכל המשאבים הזמינים ושיפור המצב. היום ובהמשך. הדרך הקלה היא ליפול לעצב ועגמומיות פיזית. מאבק זה הוא אמיתי ומתמשך שכן לא ניתן לרפא את המחלה אך בהחלט ניתן לעצור אותה מלהחמיר. יש רבים שיש להם אתגרים גדולים עוד יותר, וכולם חייבים להילחם את הקרבות שלהם. כולם חייבים להיות בעלי אומץ ונחישות ולעולם לא לוותר על עמדות, להתקדם ולחיות את החיים באיכות הגבוהה ביותר האפשרית.. תשכחו מלחפש את הסיבה שבמקרה זה, זו לא שאלה שניתנת לתשובה .. התמקדו בדבר הבא".

"איך נתקן את זה? ובכן נלך לעבודה. נעשה תוכנית. נעבוד קשה כל יום. נמשיך לעמוד עם הראש מעלה . אנו נסתגל, נשנה ונחפש דרכים לשיפור או לתחזוקה .. אנו נחנך את עצמנו למצב החדש. נמצא אנשים שאנו יכולים לשתף אותם ויכולים לעזור לנו. נהיה פתוחים וכנים עם עצמנו ועם אחרים המחפשים מודעות ולא מסתתרים או מתנערים מתפיסת הפגיעות. אני התברכתי בתמיכתם של כל כך הרבה אנשים טובים ואוהבים. אלה שתומכים ועוזרים ולכל הפחות מבינים שבעוד אני נראה ומתפקד קצת אחרת אני עדיין אותו האדם. והם לא נותנים לי לשכוח עובדה זו גם כשאני קצת מתוסכל או מיואש. רחמים עצמיים לא עושים דבר מלבד לטפח לעודד ולבנות את המדרון החלקלק כלפי מטה שקשה יותר לקום ממנו".

"אני מאמן! והתפקיד שלי הוא להנהיג, ללמד ולעורר השראה להרבה אנשים .להיות פחות זריז או פעיל לא משפיע על היכולת שלי לעשות את הדברים האלה. אני בר מזל. יש לי רופאים נהדרים, פיזיותרפיסטים והנהלה שמקבלים את המוגבלות שלי ועוזרים לי להתגבר. איך אוכל להתלונן? אני בהחלט לא יכול ואכן אני לא, זוהי אנרגיה מבוזבזת. ובזמן שאני מבקש מהשחקנים והצוות שלי להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם, אני חייב לבקש ואפילו לדרוש מעצמי לעשות את אותו הדבר".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il