''השמאל לא לומד לקח מהגרבוזים''

יו"ר איגוד רבני קהילות: תוקפי הרב רפי פרץ מנותקים מרצונו של העם בקשר ליהדות. אנשי השמאל מאבדים את זהותם ונגררים לשיח של שנאה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ט

 אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

שר החינוך, הרב רפי פרץ, זוכה למתקפות תקשורתיות וציבוריות בעקבות תכניתו להרחבת שיעורי 'תרבות יהודית ישראלית' בבתי הספר הממלכתיים, תכנית שתקיף אלפי שעות שיעורים בתחומים הללו.

"שר החינוך לוקח את המערכת המופקדת על חינוך ילדינו צעד נוסף לעבר מערכת של שטיפת מוח קיצונית", כך טענו במפלגת 'המחנה הדמוקרטי' של ברק שפיר והורביץ.

ביומן ערוץ 7 התייחס לטענות הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני קהילות, והוא קובע כי הטוענים והתוקפים אינם מייצגים את הציבור כלל ועיקר. "אנשי השמאל מאבדים את הזהות שלהם. לצערי השמאל שתרם למדינה בהקמתה הולך שבי אחר קיצוניים בציבור הזה שצועקים קריאות של הדתה.

''רוב הציבור בישראל, שאותו אנחנו פוגשים בלמעלה ממאתיים וחמישים קהילות, רוצה יהדות, רוצה תורה ורוצה שהילדים שלו ידעו מה זה 'שמע ישראל'. חבל מאוד שמפלגת העבודה לא לומדת לקח מהגרבוזים למיניהם ומהמדברים נגד היהדות, ובמקום לקרוא קריאות של זהות יהודית הם נכנסים לשיח השנאה הזה ומלבים אותו".

הרב אליהו מזכיר למען הפרופורציה כי תכניתו של הרב פרץ נאמדת בסך הכול ב-11 מיליון שקלים מתוך 65 מיליארד שקלים. "חבל מאוד שהשמאל נגרר כל פעם לשיח השנאה הזה. אם הם רוצים יום אחד לחזור ולהוביל את מדינת ישראל הם חייבים להבין שהזהות של המדינה מחוברת בקשר בל יינתק ליהדות שלה. גם אחד העם וגם הרצל, מהוגי הציונות של השמאל, היו מחוברים ליהדות וחבל שאנשים קיצוניים מושכים את השמאל לזהות אנטי יהודית".

ואולי הבעיה שמקפיצה את הטוענים היא החשש מהטיית הנוער ימינה ופחות הטייתו לכיוון דתי, שכן קישור למסורת ישראל מחברת גם לארץ ישראל והופכת אותם לימניים יותר? "הם צודקים", משיב הרב אליהו. "ככל שיהודי מחובר יותר לשורשים שלו הוא מחובר לארץ. הם לא עשו את אותו דין כשהם כפו על מדינת ישראל את יום הזיכרון על רבין, שעם כל הצער והכאב על הרצח יש מחלוקת על עמדותיו. הם כפו את מערכת ההנצחה הזו בסכומים הרבה יותר גבוהים".

"אנחנו בממשלה שיכולה להביא לידי ביטוי את הערכים שלנו. הניסיון להגיד שממשלה צריכה להיות ללא תפיסת עולם הוא ניסיון מגוחך. ביום שהם חלילה ישלטו הם יעשו לנו הדתה פרוגרסיבית של השמאל הקיצוני בישראל".

מוסיף הרב אליהו ומדגיש כי "התכנית של הרב רפי לא נעשית בכפייה. מנהלי בתי הספר יכולים להזמין את התכניות או לא. זה שהמנהלים מזמינים את התכניות הללו זה בגלל שהתכניות הללו תורמות לילדים ויש ביקוש של הציבור שחפץ ביהדות. לא יעזור לכל הגרבוזים הללו. בסופו של דבר המדינה מחוברת לזהות שלה ומחפשת שלום ושיח השנאה נגד הרב רפי ונגד הציבור הדתי והמסורתי לא יצליח. אני רואה את זה בכל הפריפרייה".

"אנחנו חייבים להשקיע בחיבורים עם הציבור החילוני. לא בזה שמחרחר ריב איתנו אלא הרוב שמחפש יהדות ורוצה אותה. חבל שאנחנו מתרשמים ממחרחרי המדון הללו", אומר הרב אליהו הסבור כי גם לציבור הציוני דתי יש מקום לחשבון נפש: "התרכזנו הרבה בענייני ארץ ישראל וצריך להתמקד בעם ישראל ולהיות יותר מחוברים אליו. הגרעינים צריכים לצאת מהבועתיות ולא להתחבר רק לדומה. עם ישראל רוצה לשמוע ולהיות מחובר אלינו ויש לנו הרבה מה ללמוד מהעם ומהטבעיות שבו".