"זו מלחמה על הילדים שלנו"

משרד התקשורת הטיל קנסות במאות אלפי שקלים על חברות הסלולר בשל הפרת חוק סינון התכנים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ט

"זו מלחמה על הילדים שלנו"-ערוץ 7
אילוסטרציה
iStock

משרד התקשורת הטיל עיצומים כלכליים בסכומים של מאות אלפי שקלים על חברות הסלולר בשל הפרת הוראת החוק המחייב מתן שירות סינון אתרים ותכנים פוגעניים ללא תשלום ללקוחות.

ביומן ערוץ 7 התייחס יוסף שפייזר, יו"ר הפורום הדיגיטלי 'שומרים על הילדים ברשת', למשמעות המהלך בו נקט משרד התקשורת.

"אנחנו מחזקים את משרד התקשורת, השר והמנכ"ל", פותח שפייזר ומתאר את המציאות הנוכחית: "החברות מפרות את החוק פעם אחר פעם ויוצרות מצב כאוטי ולא נורמאלי שבו הילדים נחשפים לתכנים פוגעניים, הימורים, אלימות, התמכרות פורנוגרפיה והמצב לא טוב".

לדבריו "יש כעת החמרה. סקר חדש שפורסם באחרונה מדבר על גיל 6! כגיל ממוצע לחשיפה לפורנוגרפיה. אנחנו מקבלים גם נורמה של חיקוי. מסתובבת כאן מגפה שקטה וחברות הסלולר לא מספקות את מה שהן חייבות על פי חוק. מדובר בפגיעה בכל המגזרים, יהודי, ערבי, דתי וחילוני", מדגיש שפייזר.

בדבריו מזכיר שפייזר כי גם אם אין לילד עצמו סמרטפון הרי שהוא ימצא מכשיר אצל הוריו או אצל חבריו "והמצב בכי רע".

ועם זאת, אנחנו שואלים, נראה שלחברות הסלולר, קנס של כמה מאות אלפי שקלים לא מטריד לעומת החשש מאיבוד לקוחות. "מבחינתן סינון זה כאב ראש עבורן. זה מוריד פרסום וגם כי לעיתים צריכים לרכוש את השירותים הללו ממקום אחר, אבל זו מלחמה על הילדים שלנו. כשהורים קונים טלפון לילדים, לכל הפחות שיהיה טלפון מסונן והחברה חייבת לספק את זה. טלפון ללא סינון זה כמו להעלות ילד לאוטוסטראדה ללא חגורה. המצב כאוטי ואנחנו חייבים להסדיר את זה".

"משרד התקשורת עושה צעדים מרשימים בעניין ואנחנו מצפים שגם חברות הסלולר ייקחו אחריות", אומר שפייזר המסכים כי יתכן והקנסות אכן אינם מרתיעים דיים שכן הענישה הנוכחית היא הפעם השנייה בה מוטלים קנסות על החברות. "אנחנו מדינה שאמורה להיות שומרת חוק ואולי הקנסות קטנים מדיי. חברות במשק צריכות לשמור על החוק ויש להן אחריות חברתית וחוקית".

"כיום הנושא חם בעיקר לקראת ראשית שנת הלימודים, ואני מצפה מהפוליטיקאים שיעלו את הנושא. הנושא הזה חייב להגיע לסדר היום. אין בית שלא מכיר את התופעה הזו", אומר שפייזר המזכיר את המצב החוקתי שבו "לצערי החוק נפל בגלל הבחירות אחרי שעבר בקריאה ראשונה, ובגלל הבחירות צריך להתחיל מהתחלה. למעשה החוק המחודש היה מקיף יותר. הוא קבע שבכל התחברות לאינטרנט תקפוץ הודעה שתשאל אם רוצה או לא רוצה סינון, וכך כל אדם יקבל אחריות. אנחנו מקווים שבכנסת הבאה נוכל לפעול ולהחזיר את החוק הזה לחקיקה".

עוד נשאל שפייזר אם הוא ואנשי הפורום שלו נתקלים בחברי כנסת המתנגדים לדרישת ההגנה והסינון. הוא מזכיר בהקשר זה את הלוביסטים המייצגים חברות עתירות ממון המנופפים בטענות של 'הדתה' כקלף שמאחוריו אינטרסים כלכליים בלבד. באשר לחברי הכנסת הזכיר התנגדויות של כמה מהם שהביעו חשש מסגירת האינטרנט באופן קיצוני מדי.

תהינו אם לא נכון לפעול ציבורית ולהציג לציבור הישראלי את מתנגדי החוק ולפרסם בשלטים ומודעות שזו הייתה הצעת החוק להגנה על הילדים וח"כ פלוני התנגד. "יתכן ונעשה את התהליכים הללו בעתיד", הוא אומר ומזכיר כי בעבר "קפצו עלינו לוביסטים וחברות תקשורת בטענה שאנחנו איראן ובביטויים קשים". עם זאת הוא סבור כי לצד ההחרפה במצב הרי שכיום יש מודעות רבה יותר לסוגיה ויש מקום לאופטימיות. "אני קורא להורים, אם רוכשים טלפון לקנות טלפון טיפש ואם כבר קונים סמרטפון אז לדרוש סינון, חינמי או לא".