זלנסקי, שרה נתניהו ורה''מ נתניהו
זלנסקי, שרה נתניהו ורה''מ נתניהו צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מסרו הצהרות לתקשורת והשתתפו בטקס חתימה על הסכמים בילטרליים, בארמון הנשיאות של אוקראינה בקייב.

המנהיגים חתמו בין היתר הסכם לשיתוף פעולה בין ממשלת ישראל לבין קבינט השרים של אוקראינה בתחומי החינוך, התרבות, הספורט והנוער לשנים 2019-2022.

כמו כן נחתם מזכר הבנות בין משרד החקלאות ופיתוח הכפר של מדינת ישראל לבין המשרד למדיניות חקלאית ולמזון של אוקראינה בדבר שיתוף פעולה בתחום החקלאות.

עוד נחתם הסכם יישום בין משרד החינוך של מדינת ישראל ומשרד החינוך והמדע של אוקאינה בנושא עידוד לימודי השפה העברית במוסדות החינוך באוקראינה ולימודי השפה האוקראינית במוסדות החינוך במדינת ישראל.

״הנשיא זלנסקי, וולודימיר, שוב ברכות על הניצחון הכביר שלך, על הניצחון הכפול שלך", אמר נתניהו. ''שמתי לב שמאז שנבחרת, שיעור הצמיחה באוקראינה כמעט הכפיל את עצמו. אני התרשמתי, בביקור זה, מהחזון שלך לאוקראינה משגשגת ושלווה.

"אני מצפה לעבוד ביחד אתך, כפי ששוחחנו, על קידום המטרה המשותפת שלנו, שהיא שלום ושגשוג. הייתי כאן לפני הרבה שנים, אני יכול לראות את השינויים שנעשו ואת שאיפתך להאיץ את השינוי''.

נתניהו הזמין את זלנסקי לבקר בירושלים, "הסכמנו שזה יקרה בשבוע הבא, למעשה זה יקרה בקרוב. ואתה תמיד מוזמן אל בירתנו הנצחית. שתי המדינות שלנו צעירות, אך שני עמינו עתיקים והקשרים בינינו קיימים מאות שנים. הקהילה היהודית באוקראינה בת יותר מ-1,300 שנה, ואני מודה לך על שהסכמת על פרויקט פיתוח משותף באומן, אשר חשוב מאוד הן לאוקראינה והן לעם היהודי.

''היו תקופות שהיחסים שלנו היו מצויינים, אך היו גם תקופות של אסון בלתי ייאמן. במהלך השואה, מאות אלפי יהודים נרצחו בשטח אוקראינה, ומאוחר יותר היום, נבקר בבאבי יאר, במקום שעשרות אלפי יהודים נרצחו בידי הנאצים ועוזריהם.

''אולם לצד הפרק הנורא הזה בהיסטוריה המשותפת שלנו, אוקראינה היוותה תפקיד חשוב בהקמת המדינה היהודית המודרנית. קשה לדמיין את לידתם המחודשת של המדינה היהודית ושל השפה העברית ללא ענקי הספרות והפוליטיקה אשר הגיעו מאוקראינה. סופרים כגון שלום עליכם, שאול טשרניחובסקי וחיים נחמן ביאליק, ללא ספק מהמשוררים העבריים הגדולים ביותר בזמננו, וכן רבים ממייסדי התנועה הציונית המודרנית התחילו את דרכם כאן.

''אוקראינה העניקה לנו אנשי חזון כמו אחד העם וזאב ז'בוטינסקי. כפי שציינתי בפגישתנו, יש לי חיבור אישי לאוקראינה. בגיל צעיר מאוד, אבי היה העורך של טשרניחובסקי, אחד מגדולי המשוררים שלנו. בנוסף אבי עבד עם זאב ז'בוטינסקי אשר השפיע רבות על התנועה הלאומית והיה לאבי המפלגה אשר בראשה אני עומד כיום.

''למעשה, רבים מהמנהיגים במדינתנו, ראשי ממשלה ונשיאים, הגיעו מאוקראינה. על כן, יהודים מאוקראינה, לאורך ההיסטוריה וגם עכשיו, מהווים חלק משמעותי ואינטגרלי בחברה הישראלית המודרנית. אני חושב שהקהילה היהודית באוקראינה הינה הרביעית בגודלה באירופה. כיום, קהילה זאת משמשת כגשר אנושי בין שתי המדינות שלנו ופותחת בפנינו הזדמנויות שמסייעות לנו בחיזוק הקשרים בינינו. ניתן לחזק את הקשרים האלה במספר דרכים. אני מודה לך על החלטתך לקדם בפרלמנט את אשרור הסכם הפנסיות, אשר חתמנו עליו עבור אנשים אלה. ביקשת שנשלח לך את המידע המעודכן למטרה זו וזאת אעשה.

''אני מאמין שעומדות בפנינו הזדמנויות שנובעות מהעובדה שאנו חיים בתקופה של מהפכות. מהפכות במובן החיובי. הכלכלה העולמית משתנה במהירות גבוהה מאי פעם, ומציבה אתגרים והזדמנויות שהיינו יכולים רק לחלום עליהם במאות הקודמות, ואף בעשורים הקודמים. העתיד שייך לאלה שמחדשים. ישראל היא אומה חדשנית וחיונית, ובאוקראינה יש כישרונות ויכולות ענקיים. אנו יודעים את זה כיוון שחברות ישראליות נמצאות כאן. אנו עובדים עם כחמישים אלף אוקראינים מוכשרים בתחומי המתמטיקה, הנדסת מחשבים, וכל תחום הנוגע בטכנולוגיה מודרנית. אנו רואים את הכישרון. שנינו רואים את ההזדמנות. אנו רוצים לאחוז בעתיד''.

ראש הממשלה פירט: ''בביקור זה קיבלנו שתי החלטות אשר יכולות להאיץ את ניצול ההזדמנויות הללו, הראשונה היא לקדם באופן מיידי את הסכם הסחר החופשי, אשר יאושרר מיד לאחר הבחירות לכנסת שלנו, להרחיב אותו כך שיכלול השקעות, כלומר, שירותים והשקעות, במילים אחרות, היי-טק.

''השנייה היא לפתח, ולפתוח בקייב ובירושלים משרדי פיתוח היי-טק. אנו רוצים לראות לא רק חילופי טכנולוגיה ומעורבות אוקראינים בתעשיות ההיי-טק אלא גם השקעות היי-טק ישראליות מצטרפות להשקעות משותפות כאן באוקראינה, לא רק שאנו מסכימים על כך, אנו מעודדים זאת.

''שני המדדים הללו, של הסכם הסחר החופשי ופתיחתם של המשרדים הללו בבירותינו, יקדמו זאת במהירות.

''יש לנו ביטחון גדול, כמוכם, שעמים קטנים ובינוניים יכולים להפוך לעמים גדולים בניצול הרעיונות של האזרחים המוכשרים. יש אנשים מוכשרים להפליא בשתי המדינות. יש מסר אחד שאני רוצה להעביר בביקור הזה ומהשיחות המצוינות שלנו היום, והוא: נוכל לאחוז בעתיד בנפרד, אך עדיף לעשות זאת יחד. זאת תהיה התוצאה של הפגישה הזאת. תודה רבה לך אדוני הנשיא על כך שהזמנת אותי ואת עמיתיי לקייב ולאוקראינה״, דברי נתניהו באירוע.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו