בני גנץ
בני גנץצילום: אלעד מלכה, טליה אזולאי

שרים בכירים מהליכוד שהיו חברים בקבינט המדיני־ביטחוני בתקופת מבצע צוק איתן, יצאו במתקפה חריפה על בני גנץ, יו"ר כחול לבן שכיהן בתפקיד הרמטכ"ל בעת המבצע בעזה.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר לעיתון "ישראל היום" כי "במהלך צוק איתן דרשו החברים שהצבא יציג כמה אופציות לפעולה בעזה, כולל אופציה של כיבוש מלא של הרצועה והכרעת חמאס. גנץ הגיע לישיבה, הפחיד את כל הקבינט והזהיר מהאופציה הזו של כיבוש הרצועה והכרעת חמאס.

''הוא הציג מצגת שטענה כי יהיו 500 חיילים הרוגים, ועוד מאות רבות של פצועים. הוא בפירוש אמר שהוא מתנגד למבצע כזה וטען שזה לא שווה את המחיר. אז עכשיו הוא פתאום אומר 'נכריע בעזה, נכבוש את עזה, וזה יהיה המבצע האחרון' - אתה מבטיח דברים שהובלת התנגדות אליהם".

שטייניץ הוסיף כי "כששמעתי אותו מתרברב לא האמנתי למשמע אוזניי. הוא כנראה חושב שלמען בחירות מותר הכל".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן השמיע גם הוא ביקורת על גנץ: "לא היתה תחושה שהוא רוצה להכריע את המערכה אלא רק שהוא רוצה לסיים את זה בדרך של הפסקת אש, וכמה שיותר מהר.

"בני גנץ הוא האחרון שיוביל להכרעה בעזה, כרמטכ"ל הוא תפקד באופן מאוד חלש והססני, בצוק איתן הוא שאף כל הזמן להפוגות ולסיים את המבצע בהפסקת אש. וכשחברי קבינט היו מעלים יוזמות התקפיות, הוא זה שתמיד היה מסביר בצורה מרתיעה למה לא כדאי ללכת על היוזמות האלה. הוא האחרון שיכול לדבר על הכרעת המערכה בעזה".

מסיעת כחול לבן נמסר בתגובה: "הזוי שהשר שטייניץ עובר על החוק וחושף לכאורה מידע מתוך דיוני הקבינט, בעוד שאת המיאוס שלו ושל שאר חברי הליכוד מניסיונותיו של נתניהו להרכיב ממשלת נתניהו־סמוטריץ'־בן גביר, הוא מנסה להסתיר.

"לא נקבל ייעוץ ביטחוני מנציגיה של מפלגה שמחקה את ההרתעה הישראלית, שמאפשרת ירי של מאות רקטות לעבר ישראל, ושמשלמת פרוטקשן לחמאס. הקבינט הוא קודש־הקודשים של ביטחון מדינת ישראל, והדלפות ממנו פוגעות בהליך קבלת ההחלטות החשובות ביותר לשמירה על חיי אזרחי ישראל. קבינט אחראי בראשות גנץ־לפיד־יעלון־אשכנזי לא ייתן להפקרות הביטחונית להימשך, ולא למצגות סודיות של צה"ל לדלוף לצרכים פוליטיים", לשון התגובה.