אברהם פריד
אברהם פריד צילום: פלאש 90

קליפ | כל הנשמה | נתנאל הרשטיק והמכביטס

נתנאל הרשטיק הוא אחד המצליחים שבנציגי היהדות האורתודוקסית בעולם החזנות של ארצות הברית. הוא חזן בן חזן, שהפליא בקולו הדק כבר בעודו ילד מבין קפלי טליתו של אביו ומאז שחצה את הים הגדול ועבר להיות חזנם של ידועני לוס אנג'לס (ברברה סטרייסנד, סטיבן שפילברג, ראסל סימונס) ואחרים (משפחת קלינטון, בנימין נתניהו ועוד), הוא לא מפסיק להפתיע.

הסגנון של הרשטיק הוא שילוב עולם החזנות עם השירה היהודית החדשה, הוא הרכבת המסורת ארוכת השנים ביחד עם מודרניזציה מוזיקלית וצעירה, והוא עוד ועוד פרויקטים שצצים, חדשים לבקרים, ושוטפים את האוזניים ברעננות צלילית.

לאחר שיתוף הפעולה האחרון ב'הבדלה' של הרשטיק עם מקהלת הווקאל המפורסמת ומי שהייתה מחלוצי ז'אנר הא-קפלה היהודי, 'המכביטס', מתחברים שוב השניים.

ב'כל הנשמה', אחרון מאה וחמישים מזמורי התהלים וגם, ככל הנראה, המולחן ביותר שבהם, שופכים המכביטס והרשטיק אנרגיות של שחרור, של כיפיות ושל חיוכים לתוך קערת העיבוד והביצוע ולא מפסיקים לערבבו ולשקשקו.

התוצאה מרקידה, משמחת ואף מדמיעה, כשרואים את הפרצופים המאושרים של חניכי מחנה קיץ לבעלי צרכים מיוחדים. אפשר שלא להתרגש?

קליפ | לא לפחד | שמחה פרידמן

כשאברהם שבתי הכהן פרידמן (פריד היום) פרץ ושבר את הגמונית כוכב הזמר החסידי מרדכי בן דוד אי שם בשנות השמונים של המאה העשרים, הוא לא שיער לעצמו שמלבד הצלחה אישית מטורפת שתימשך למעלה מארבעה עשורים, הוא גם יהפוך את מקצוע הבמה לנחלה משפחתית, ציפייה גנטית מבני הפרידמנים. כך בני פרידמן, האחים מרקוס ('היום השמיני') וכוכבנו לפסקה זו, שמחה פרידמן.

פצצה אנרגטית, שירה חזקה, עוצמות ווקאליות, תנועתיות מסחררת ובעיקר הומור והמון שטותניקיות, כל אלו הופכים את שמחה, כמו את שאר בני משפחתו המוזיקליים מהדור החדש, להצלחה חסידית שרק הולכת וגוברת.

אחרי הלהיט 'יתגדל ויתקדש' שקיבל מדניאל זמיר, ממשיך פרידמן בקו הפופ המהיר והשמח ב'לא לפחד'. אז נכון, המילים, איך נגיד בעדינות, לא תוצר אלתרמן. נו ומה? אם ידיים, רגליים, כפיים ושיניים זה מה שעושה לאנשים טוב על הלב, מי אנחנו שנתנגד?

כפיים!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו