התקיפה המסתורית בעיראק: החשד נגד ישראל גובר

לאחר שנצפו שלושה מל"טים עלומים מעל מחסן הטילים שהופצץ, ראש הממשלה העיראקי החליט כי כל תנועה אווירית בשטח עיראק תתבצע באישורו.

בן שאול , י"ט באב תשע"ט

הפצצה בעיראק. ארכיון
הפצצה בעיראק. ארכיון
צילום: רויטרס

רשת 'אל־מיאדין' דיווחה אמש (שני) כי לפי גורמים בעיראק, שלושה כלי טיס בלתי־מאוישים חגו מעל מחסן הטילים שהופצץ בבגדד בשבוע שעבר.

בדיווח נמסר כי זהות כלי הטיס אינה ידועה, ועל כן החליט ראש הממשלה העיראקי, עאדל עבד אל־מהדי, לאסור כל תנועה אווירית בשמי המדינה ללא אישורו. ראש הממשלה אף הוסיף תנאים והגבלת שעות ומיקום לתנועת המטוסים.

שלושת כלי הטיס שהיו באזור הבסיס של המיליציות השיעיות טרם הפיצוץ מעלים חשד כי האחראים לתקיפה אינם מעיראק. הרשויות העניקו לאמריקנים אישור להפעיל כלי טיס בלתי מאוישים במשך חצי שנה לצורכי אבטחת השגרירות, אך לאחר שכמה מכלי הטיס האמריקניים התרסקו התברר שהם חומשו בטילים.

גורם בטחוני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי במחסן היו רקטות לטווח קצר וקטיושות.

כתוצאה מהפיצוץ נהרג אדם אחד ונפצעו 29 נוספים. מספר שבועות לפני כן הופצץ בסיס אחר במחוז סלאח א־דין, שבו נהרגו כמה פעילי חיזבללה ואנשי משמרות המהפכה של איראן.

מקורות דיפלומטיים מערביים מסרו לעיתון 'א־שרק אל־אווסט' כי התקיפה בבסיס 'אמרלי' בוצעה באמצעות מטוס F35 של חיל האוויר הישראלי, וייחסו לישראל את התקיפה שהיתה לאחרונה בדרעא ובתל אל־חארה שבדרום סוריה שנועדה למנוע מאיראן להשתלט על הגבעה האסטרטגית הזו מול רמת הגולן.

מוקדם יותר נשאל ראש הממשלה ושר הבטחון בנימין נתניהו על הדיווחים שטוענים כי ישראל עומדת מאחורי התקיפות בעיראק: "אנו פועלים בשיטתיות למנוע מאיראן להתבסס בסוריה. אמרתי שלאיראן אין חסינות בשום מקום ואני מתכוון לזה. מדינה שאומרת 'אנחנו הולכים להשמיד אתכם ונייצר בסיסים לשיגור טילים ולשלוח נגדכם חוליות טרור' – מבחינתי אין לה שום חסינות. אנו פועלים נגדם איפה שצריך ועוד היד נטויה. לא הגבלתי את עצמי".