שר הכלכלה, אלי כהן
שר הכלכלה, אלי כהןצילום: אלירן אהרון

שר הכלכלה אלי כהן מספר ביומן ערוץ 7 על המסמך שהועבר למועצת יש"ע ובו הבהרה לפיה במידה וייפגעו תעשייני יהודה ושומרון מהסכם הסחר החופשי עם דרום קוריאה הם יפוצו על מלוא הסכום שנגרע מהם.

את דבריו פותח השר כהן בהתייחסות תקיפה להסכם העודפים שנחתם בין 'ישראל ביתנו' של אביגדור ליברמן ל'כחול לבן':

"ליברמן מוכיח שהוא חלק מהשמאל וכל המצביעים צריכים לדעת שכל קול לליברמן הוא קול להקמת ממשלת לפיד גנץ. הוא קרע את המסכה מעל פניו. הוא חלק מהשמאל. הוא עשה הכול כדי שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה. הוא עסוק רק בשיסוי נגד החרדים מתוך אג'נדה אישית".

לטעמו של השר כהן "הסכם העודפים בין ישראל ביתנו לכחול לבן מוכיח שפניו של ליברמן הם לממשלה בראשות גנץ".

ואולי, שאלנו, מדובר בהסכם בין ליברמן למפלגה שבה נמצאים אישים כדוגמת יעלון, מי שהיה חברו לממשלה של ליברמן בעבר? השר כהן מציע לבחון את הנתונים: "ליברמן פוסל את מפלגת ימינה ואת החרדים, השותפים הטבעיים, אבל מתחבר לאלון שוסטר, מיכה ביטון ואבי ניסנקורן שהם אנשי שמאל מובהקים, כלומר הוא פוסל אנשי ימין ומתחבר לאנשי שמאל".

"אם למישהו היה צל של ספק שאולי ליברמן הוא במרכז עכשיו ברור שהוא חלק מגוש השמאל", אומר כהן וכשהוא נשאל אם עמדותיו של ליברמן השתנו או שמא מאז ומתמיד הוא היה נטוע בשמאל, משיב השר: "ליברמן עושה מה שטוב לליברמן ולא את מה שטוב למדינה. כל המטרה שלו היא לקושש קולות, הרי הוא אומר שהוא נגד החרדים, אבל בבחירות בירושלים שני מועמדים, מועמד החרדים משה לאון מול מועמד האג'נדה החילונית עופר ברקוביץ, ליברמן תמך ורקם את הדילים לבחירת לאון יחד עם החרדים. ליברמן הוא עשרים שנה של דיבורים ואפס מעשים".

בהמשך הדברים נשאל השר כהן אודות המנדטים האבודים והנעלמים של 'כולנו', מפלגתו הקודמת, שלא התווספו ל-35 המנדטים של הליכוד. לטעמו השאלה היא מדוע הליכוד כולו מתייצב בסקרים על 31 עד 35 מנדטים, אך הוא עצמו אינו מתרשם מהסקרים, "אני מזכיר שערב הבחירות הקודמות במועד האחרון של הסקרים הליכוד עמד על 28 מנדטים ובסוף קיבל 35 מנדטים. היום המאבק כעת קשה יותר כי ליברמן בשמאל והציבור הימני נדרש להגיע, לפעול ולהצביע כדי שנוכל להמשיך את המדיניות הלאומית ימנית. רוב הציבור רוצה את נתניהו כראש ממשלה בצורה ברורה, אבל אנשים צריכים לצאת מהשאננות ולהצביע".

בהמשך הדברים התייחס השר כהן להסכם הסחר החופשי עם דרום קוריאה והדיווחים על החרגת יהודה ושומרון מההסכם. כהן מבהיר בצורה נחרצת, כהגדרתו, כי "אין אף הסכם שאנחנו חותמים עליו שיש בו הפרדה טריטוריאלית. מבחינתנו בצורה ברורה יהודה ושומרון הם חלק ממדינת ישראל. אין שום שינוי בכך, נקודה".

עם זאת באשר להסכם המדובר הוא אומר כי "ההסכם הראשי עם דרום קוריאה אינו מבחין בין טריטוריות במדינת ישראל. יש התייחסות להסכמי סחר אחרים מהעבר שהם אומרים שהם עשויים לא לבטל את המכס על ייצוא מיהודה ושומרון. אנחנו לא יודעים אם הם יעשו את זה או לא, אבל ברור לנו דבר אחד, שאם הם יעשו את זה יהיה שיפוי מלא לתעשיינים ביהודה ושומרון ממשלת ישראל".

עוד מוסיף השר כהן ומציין כי כבר במעמד החתימה הובהר לדרום קוריאנים כי סעיפים שכאלה אינם מקובלים כלל ועיקר על ממשלת ישראל ולהערכתו הם גם לא יאכפו ולא יבצעו את הסעיפים הללו הקיימים כיום גם מול מדינות האיחוד האירופי.

עוד מספר השר כהן על מסמך חתום ורשמי שהועבר לראשי מועצת יש"ע ובו הבהרה של כלל הנתונים הללו. "אין שום הבדל בין תעשיין בכפר סבא לתעשיין באריאל. אמרנו לדרום קוריאנים שההבדל הראשי לא עושה הבחנה ועל ההסכמים הקודמים אמרנו שזה לא מקובל. אתמול הוצאנו מכתב רשמי, חתום על ידי הממשלה, למועצת יש"ע שמבהיר את מה שנאמר כאן, והמסמך הזה הניח את דעתם".