חוק הגז הטבעי - גם ביו"ש

לאחר מאבק של 3 שנים של ראש מועצת שומרון יוסי דגן בסיוע שר האנרגיה שטייניץ יוחל חוק הגז הטבעי ביו"ש

ערוץ 7 , כ' באב תשע"ט

שטייניץ בשומרון
שטייניץ בשומרון
צילום: רועי חדי

לאחר מאבק של 3 שנים, ובסיוע שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ, וסגן שר הביטחון ח"כ הרב אלי בן דהן הוכרע המאבק על החלת חוק הגז הטבעי ביו"ש והוא צפוי להיות מוחל ביו"ש בחודשים הקרובים.

"לא ניתן להפריז בחשיבות הגז הטבעי לאזורי התעשייה ביו"ש", אמר דגן. "בעוד מספר שנים, איזור תעשייה ללא גז טבעי יהיה משול לאיזור תעשייה ללא אינטרנט, לא רלוונטי ויביא לקריסה רבתי של אזורי התעשייה".

מה שעצר את החלת חוק משק הגז הטבעי ביו"ש הוא דרישות תקציביות של המנהל האזרחי, שלאחר דרישת ראש המועצה האזורית שומרון ובהתערבות שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ, נפתרו.

דגן הודה לשר האנרגיה יובל שטייניץ שהתגייס לעניין ואמר, "משימתנו המרכזית היא מליון אזרחי מדינת ישראל בשומרון. הגדילה המואצת גם במגורים וגם בתעשייה מחייבת הערכות כמו בכל מקום אחר בשנת 2019, החוק במדינת ישראל מחייב את השימוש בגז ולצערי עד עתה החוק הוא לא הוחל.

מדינת ישראל קיימת 71 שנה, מתוכן 52 שנים קיימת ההתיישבות ביו"ש, מעבר לקו הירוק מתגוררים 12% מאזרחי מדינת ישראל, לא צריך היה בכלל להגיע לסאגה הזו. מן הראוי שהחקיקה בכנסת ישראל תתקיים אוטומטית ביו"ש אני מקווה שהממשלה הבאה תחיל את הריבונות ביו"ש ולא נזדקק לאירועים מסוג זה בכדי שאזרחים יקבלו את הזכויות המגיעות להם".

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ הוסיף "אני שמח שאחרי מס' שנים, חוק הגז הטבעי יוחל ביו"ש. אי אפשר להמעיט ביתרונות הגז הטבעי, גם בהפחתת זיהום האוויר וגם בחיסכון בעלויות, ותושבי ויישובי יו"ש יהנו מכך. שיתוף הפעולה של כלל הגורמים הרלוונטיים הביא לפתרון הנושא, ונמשיך לקדם את פיתוח משק האנרגיה לכלל הציבור בישראל".

חוק משק הגז הטבעי עבר בכנסת בשנת 2002 ומאז ממתינים העסקים ביו"ש להחלתו. החלתו תאפשר תיכנון תוואי צינור הולכת הגז ופריסה של מעברי הגז הטבעי בכל יהודה ושומרון.

החלת חוק הגז הטבעי תאפשר לעבור מהשימוש במזוט וסולר לשימוש בגז טבעי אשר יחסוך למפעלים בין חצי לשני-שלישים מעלות השימוש באנרגיה.