הסכם שיחריג את יו"ש - אינו מחייב את הממשלה הבאה

היועץ המשפטי לממשלה קובע כי להבנתו הסכם הסחר עם דרום קוריאה לא ייחתם בקרוב והממשלה הבאה תוכל לשנותו כרצונה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' באב תשע"ט

הסכם שיחריג את יו"ש - אינו מחייב את הממשלה הבאה-ערוץ 7
אביחי מנדלבליט
צילום: נועם מושקוביץ/פול

היועץ המשפטי לממשלה עונה לח"כ צבי האוזר שביקש את התערבותו בעניין החרגת יו"ש, רמת הגולן ואזורים בירושלים מהסכם הסחר החופשי שאמור להיחתם בקרוב עם דרום קוריאה.

במכתבו מציין היועץ המשפטי לממשלה כי נתן אישור חריג לקידום ההסכם בתקופת ממשלת מעבר, אך חתימה עליו אינה אמורה להתבצע בקרוב.

הוא מציין כי על פי דברי משרד הכלכלה היום (רביעי) אמורים הצדדים לחתום על הצהרה משותפת שתציין את סיום המשא ומתן בין ישראל ודרום קוריאה על הסכם אזור סחר חופשי.

"משכך, אין בטקס זה כדי לכבול את ידי הממשלה הבאה, באם תחליט לשנות את ההסכם. כמו כן הובהר כי אין בחתימה על ההצהרה בכדי לגבול את ידי הממשלה הבה, באם תחליט לבקש שינויים בהסכם, בניגוד לעמדה שגובשה עתה על סיום המשא ומתן", כותב מנדלבליט.

עם זאת מציין היועמ"ש כי החלטה לגבי החרגה של אזורים שונים היא של הממשלה בלבד ולא נעשתה פעולה המחייבת התערבות משפטית.

נזכיר כי אתמול פנה ח"כ צבי האוזר (כחול לבן) ליועץ מנדלבליט, וביקש את התייחסותו המשפטית להסכם הסחר שאמור להיחתם בקרוב עם קוריאה הדרומית.

במכתבו כותב האוזר כי "יש בכוונת ממשלת ישראל לחתום על הסכם, המעניק הטבות ליצואנים בדרום קוריאה וליצואנים בישראל - אלא שההסכם מדיר ומחריג אזרחי ישראל שכתובת עסקיהם באזורים המצויים מזה עשרות שנים בריבונות מלאה של המדינה - בירושלים וברמת הגולן".

לדבריו, "ככל שהדברים נכונים, אבקש התערבותך הדחופה כדי למנוע מממשלת ישראל לנקוט, ערב בחירות, בצעד הנוגד את החקיקה הישראלית, לרבות חקיקת יסוד, ואת 'עקרונות היסוד של שיטה', לרבות סעיף הראשה באמנה בין מדינה לאזרחיה, לייצג נאמנה ובאופן שוויוני את כלל אזרחיה, ללא הבדל, וזאת בעניינים עליהם המדינה מופקדת כמיופת כוחו של כלל הציבור".

האוזר מדגיש כי פנייתו ליועמ"ש אינה עוסקת ב"ההיבטים הפוליטיים והמדיניים של המהלך, השערורייתי גם במישורים אלה".

האוזר מותח ביקורת על ההתנהלות בנושא הסכם החסר וכותב כי "לאחרונה הכיר נשיא ארה״ב בריבונות ישראל בגולן ואף הקדיש צו נשיאותי מיוחד לכך; והנה ממשלת ישראל עלולה, למרבה האבסורד, לחתום על הסכם הנוגד במהותו את הצו הנשיאותי שעליו כה עמלה. מציאות זו, המתוארת לעיל, הינה בחזקת 'אבסורד ופארסה חברו להם יחדיו'".