אימוץ. אילוסטרציה
אימוץ. אילוסטרציה צילום: iStock

במכתב ששלחו אתמול במרכז ליב"ה לחברי הכנסת הם תוקפים באופן חריף את תזכיר חוק האימוץ שהוגש ע"י שר המשפטים ומאשימים את השר בניסיון לגרוף הון פוליטי באמצעות הגשת התצהיר.

נזכיר כי לפני כשבועיים הגיש שר המשפטים אמיר אוחנה תזכיר הצעת חוק שאמור לאפשר גם לזוגות מאותו המין לאמץ ילדים, בניגוד לחוק הקיים היום המאפשר רק לזוג משני המינים לאמץ ילדים.

במכתב תוקפים במרכז ליב"ה את פרסום התזכיר: "עצם פרסום התזכיר והעלאת השינוי המוצע הוא דבר חמור מאין כמותו, גם באמירה ההצהרתית שלו, וגם באופן מעשי".

בהמשך הם מציגים עמדות מקצועיות שונות שפורסמו לאורך השנים, בינהם דבריו של פרופסור ג'ורדן פיטרסון, פסיכולוג קליני: "וכך, אני מאמין במידה די חזקה, שהמשפחה הגרעינית היא היחידה האנושית הקטנה ביותר, שהיא בת-קיימא. אבא. אמא. ילד. ואם תפרק אותה מתחת למינימום, תצטרך בסוף לשלם על כך. עכשיו. זה לא אומר שאין דרכים לפעול, ביחידה קטנה יותר או שונה, בצורה יעילה. אבל תצטרך להשלים עם העובדה שזה הכרחי עבור ילדים, שיהיו דמויות חיקוי משני המינים".

בנוסף, מילי פורטנה שגדלה אצל 2 נשים, בהרצאה שנשאה בפני קבוצת נוצרים שמרנים ומובאת במכתב: "כשגדלתי רציתי אבא. הרגשתי שחסר לי אבא, עוד לפני שידעתי מה זה אבא. בגלל זה היה לי קשה מאד לגבש זהות יציבה. יציבותי הרגשית וההתנהגותית נפגעה בגלל זה".

עוד הם מזכירים את עמדת משרד הרווחה שהוגשה לבג"ץ לפני כשנה וחצי, לפיה אין לשנות את החוק ואין לאפשר אימוץ לבני זוג מאותו המין, כפי שביטאה אותה בתצהיר שהוגש לבג"ץ העובדת הסוציאלית הראשית לחוק אימוץ ילדים. "האימוץ הינו מציאות חיים מאוד מורכבת עבור הילד, גם חברתית קשה לקבל אותה... חשוב מאוד שאנחנו נעשה את המאמץ לאפשר לילד לחיות כמה שיותר בתוך סביבה שהיא פחות מורכבת...צריך לנסות, בתוך המציאות המאוד קשה שהילד גדל בתוך משפחתו הלא ביולוגית, לקבל משפחה שהיא לא משפחה מורכבת".

בהמשך הם תמהים על כך שמשרד הרווחה חזר בו מאותה העמדה לאחר מספר חודשים. "כיצד חזר בו פתאום המשרד מהעמדה המקצועית? האם הגיע איזשהו מחקר חדש שגרם לאנשי המקצוע לשקול את צעדיהם מחדש? האם פתאום התעוררה תובנה מקצועית חדשה? או שאולי פשוט אנשי המשרד נבהלו מהתקשורת ושינוי את עמדתם המקצועית?"

בסיום הם תוקפים בחריפות את תזכיר החוק ופונים לנבחרי הציבור שיבלמו אותו. "אימוץ ילדים ע"י זוגות מאותו המין זוהי פשיטת רגל ערכית ומוסרית. מאז ומעולם הוביל עם ישראל את רעיון המשכיות הדורות ובניית האומה. האם יתכן שבגלל כמה ארגונים קיצוניים שמייצרים רעש בתקשורת נעדיף את סיפוק הרצונות של 'הורים' על פני טובת הילדים והמשכיות הדורות? האם יתכן שנפגע בגידול הילדים רק בשביל לצאת ידי חובת הפוליטקלי קורקט? הסיבה היחידה להגשת תזכיר החוק בימים האחרונים הוגש היא קידום האג'נדה האישית והכוח הפוליטי של השר הממונה לקראת הבחירות הקרובות, ולא יתכן שטובת ילדי וצביונה של המדינה יפגעו בגלל סיבות אישיות. את הרעיון ההזוי אותו מנסה השר לקדם יש לגנוז עוד בחיתוליו".