שעה אחת של קורת רוח-ביקורת רדיו

תחושת המיצוי של תפקיד הניהול שלחה את עומר בן רובי חזרה אל המקורות שלו, ולשעה שבה הוא מחדש את ארון השירים היהודי

יוסף ארנפלד , כ"א באב תשע"ט

שעה אחת של קורת רוח-ביקורת רדיו-ערוץ 7
מחכים לעוד שעות כאלה. עומר בן רובי
צילום: איה אפרים

כשאתם מדליקים היום את הרדיו בתחנה אקראית שאינה דתית ושומעים את חנן בן ארי או ישי ריבו, זה נשמע לכם הכי טבעי בעולם. אבל למי שניחן בזיכרון לטווח קצת יותר רחוק, ברור שהדבר כלל אינו מובן מאליו. מי שבמידה רבה אחראי למהפיכה הזאת הוא עומר בן רובי, איש גלי צה"ל לשעבר והיום בכאן ג'.

פינה שבועית קטנה ואהובה בשם 'ארון השירים היהודי', שאותה הגיש בן רובי מדי יום רביעי במסגרת התוכנית 'המילה האחרונה' עם עירית לינור וקובי אריאלי, נתנה כבוד ראשון ואמיתי למוזיקה היהודית בפריים-טיים מעל גלי האתר. היה זה במקביל או שמא הגורם לזמרים חילונים שעשו את בדרכם חזרה אל שורשיהם והקליטו שירים ופיוטים שעליהם גדלו, כמו קובי אוז, ברי סחרוף, נקמת הטרקטור ואחרים. גם בן רובי עצמו עבר תהליך דומה של חזרה למקורות, על אף שנשאר נטוע עמוק בתוך ההוויה הישראלית. הגשר הזה היווה ומהווה את המטרה שלו בדיוק.

למרבה הפלא לפינה היה לא מעט רייטינג, למרות שהאומנים ששודרו בה לא תמיד היו מוכרים למרבית המאזינים. לא מעט אומנים דתיים ושאינם דתיים חבים לו את החשיפה המשמעותית הראשונה שלהם, שסללה להם את השביל אל ההכרה הציבורית. במהלך השנים העמיק בן רובי את השפעתו ועסק בקידום עולם המוזיקה היהודית, בדגש על ההשקה בין המוזיקה היהודית לישראלית ובפרט בעולם הפיוט והתפילה. הוא אפילו זכה בפרס מפקד גלי צה"ל על התוכנית 'אטרף פיוטים' (סיפורו של הפיוט המוזיקלי ומסעו מבתי הכנסת אל עולם הרוקנרול), שאותה ערך והגיש יחד עם רינו צרור בשנת 2009.

במשך שמונה שנים הגיש את הפינה הפופולרית בגלי צה"ל, ובהמשך גם את 'ציפורי לילה מוזיקליות', עד שנקרא אל הדגל להקמת רשת ב' החדשה של תאגיד כאן. עם תחילת עליית התאגיד לאוויר הוא הגיש פעם-פעמיים תוכנית מלאה ב'כאן מורשת', אך העיסוק בניהול התחנה המקבילה תפס את רוב זמנו. כעת, אחרי שלוש שנים, לאחר שהרגיש מיצוי בתפקיד, הוא חזר לאהבתו הראשונה ולשמחתי הרבה החל לשדר תוכנית מלאה של ארון השירים היהודי, הפעם בכאן ג', מדי יום שישי בשמונה בבוקר, וכבר החל לצבור קהל אוהדים מתחדש.

אחד השירים שהשמיע כמה פעמים בשבועות האחרונות מבטא אולי באופן סמלי את המטרה המוצהרת של התוכנית. מדובר בשיר חדש בשם 'יש יופי' שמבוצע על ידי חמי רודנר, יוצר וזמר רוק ישראלי, סולן להקת 'איפה הילד' שמלמד בבית הספר למוזיקה 'מזמור' - בדואט יחד עם תלמיד שלו, יאיר הררי, שמגיע מתוך עולם הפיוט והתפילה המזרחי. מפגש שמביא לתוצאה מוזיקלית מפעימה, ועל כך יעידו התגובות הרבות שבן רובי קיבל להשמעות השיר.

חנן בן ארי, חמי רודנר, מירי מסיקה, חיים ישראל, שולי רנד, ארקדי דוכין, יוסף קרדונר, מיכה שטרית, ישי ריבו, אתי אנקרי, אהוד בנאי, אמיר דדון, מוטי שטיינמץ, מאיר בנאי ואברהם טל - בדגש כמובן על שירים בעלי אוריינטציה יהודית-דתית - מהווים רק חלק מהתמהיל הססגוני של בן רובי, שאותו הוא מבקש להנחיל כפס הקול החדש של המוזיקה היהודית-ישראלית. בשונה משדרנים רבים שממחזרים את עצמם לדעת ומשדרים כל הזמן עוד מאותו דבר וכביכול נכנעים לטעם הציבורי, בן רובי אשכרה מוביל פלייליסט יהודי-ישראלי משלו, וגם מצליח לשאוב רייטינג בפריים-טיים. כולי תקווה שהשעה השבועית הקטנה תגדל ותצמח לעוד הרבה שעות כאלה.