טראמפ:
"יהודי שמצביע לדמוקרטים - לא נאמן לישראל"

דברי הנשיא האמריקני עוררו את זעמם של הדמוקרטים והרפורמים בארצות הברית. ריבלין שוחח עם בכירת הדמוקרטים ננסי פלוסי.

ערוץ 7 , כ' באב תשע"ט

"יהודי שמצביע לדמוקרטים - לא נאמן לישראל"-ערוץ 7
טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שב וחוזר הערב (רביעי) על עמדתו, ולפיה "יהודי שמצביע למפלגה הדמוקרטית מראה על חוסר נאמנות לישראל ולעם היהודי''.

אמירתו עוררה את זעמם של הדמוקרטים והרפורמים בארצות הברית. ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה, טען בראיון לחדשות 13 כי זו "אמירה שערורייתית, שהשתמשו בה אנטישמים נגד יהודים במרוצת השנים, שלפיה איננו נאמנים במובן מסוים.

''האמירה אינה מתקבלת על הדעת ועוברת את הגבול, כפי שקורה לעיתים קרובות עם נשיאנו", הוסיף ג'ייקובס. "אנחנו דורשים התנצלות ושלא יהפוך את ישראל לסוגיה מפלגת. מדובר בהרבה יותר מבחירה בו מחדש או בראש הממשלה, מדובר בקשר העמוק, שהיה ועודנו מהותי ובסיסי ביותר.

''טראמפ חייב להניח לדמוניזציה הזאת של אלה החולקים עליו. אפשר לחלוק על דעת הנשיא ועל דעת ראש הממשלה, ועדיין להיות אזרחים נאמנים ומסורים לארצנו, ואנחנו אכן אזרחים כאלה", הוסיף מנהיג הרפורמים.

לוגאן ביירוף משדולת השמאל הפרו-ישראלית ג'יי סטריט אמר שהוא "לא מופתע שהמתקפות הגזעניות והמגונות של הנשיא נגד בנות מיעוטים פרוגרסיביות בקונגרס עברו עכשיו להשמצות נגד יהודים".

הוא הוסיף כי "מסוכן ומביש לנשיא טראמפ לתקוף את הרוב הגדול של הקהילה היהודית האמריקנית ולהגדיר אותה כחסרת אינטליגנציה ו'חסרת נאמנות'".

ננסי פלוסי
צילום: רויטרס

מוקדם יותר הערב שוחח נשיא המדינה ראובן ריבלין עם יו״ר בית הנבחרים וחברת הקונגרס האמריקאית ננסי פלוסי, על רקע התבטאות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ולפיה מי שמצביע למפלגה הדמוקרטית אינו נאמן לישראל.

בשיחתם דנו השניים ברצף ההתרחשויות האחרון ובחשיבות היחסים האיתנים בין מדינת ישראל וארצות הברית.

״אני רוצה להודות לך על המחויבות הבלתי מסויגת שלך ליחסי ארה"ב ומדינת ישראל ועל היותך חברת אמת״, אמר הנשיא והוסיף: ״אני זוכר את ביקורך המצוין כאן כשעמדת בראש משלחת של חברי קונגרס דמוקרטים לכבוד יום העצמאות ה -70 שלנו״.

הנשיא הדגיש כי ״הקשר בין מדינת ישראל וארצות הברית הוא קשר בין עמים, הנשען על קשרים היסטוריים, ידידות עמוקה ואמיצה וערכים משותפים שאינם נובעים מחיבור מפלגתי כזה או אחר''.

עוד הוסיף הנשיא בשיחתו עם פלוסי כי ״עלינו לשמור על מדינת ישראל מעל המחלוקות הפוליטיות ולעשות כל מאמץ להבטיח כי התמיכה בישראל אינה הופכת לסוגיה פוליטית. הבחירות שמתקיימות במדינתנו, משקפות את רצון אזרחינו. עם דעתם של כמה - אנו מסכימים, את דעותיהם של אחרים אנו מגנים אך את רצונו של כל אחד מהעמים שלנו, אנחנו מכבדים״.

הנשיא הוסיף כי קשרי הידידות ביניהם יקרים לו מאוד וכי ישמח לפגוש את פלוסי בכל עיתוי שתחפוץ על מנת להמשיך ולשוחח באופן ישיר ופורה על כל הסוגיות העומדות בהסכמה, ולעיתים גם ובמחלוקת, מתוך כבוד הדדי והוקרה עמוקה לפועלה למען מדינת ישראל לאורך השנים.